Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fistül Ameliyatı Sonrası

Fistül makat etrafında, akıntıya yol açan, cilt ile bağırsak arasındaki tünel oluşumudur. Hastalığın oluşumu ise; makatın çevresindeki yumuşak doku içinde salgı bezleri yer alır. Bu bezler ürettikleri salgıyı bağırsağın son kısmına boşaltırlar, dolayısı ile bezler ile makat arasında kanallar vardır. Eğer bu bezler iltihaplanır ve apse  meydana gelirse  bu oluşum bir şekilde boşalacaktır. Bu boşalma ya kendiliğinden apsenin cilde açılması ile olur ya da müdahale ile boşaltılır. Her iki durumda da bezlerin bağırsağın içine kanalı varken bir de cilt ile birleşir böylece bağırsakla cilt arasında tünel oluşmuş olur. 
Anal fistül hastaları tedavi sürecinden yani operasyon sonrasında hekim tarafından aktarılan bütün önerileri tam olarak uygulamalıdırlar. Hastanın beslenme kültürü, pansuman sırasında uygulamasın gerekenler son derece önemlidir.  Anal fistül ameliyatı olanların özellikle de beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yeme alışkanlıklarında lifli gıdalara bolca yer vermeli su tüketimini fazlalaştırmalıdırlar. Anal fistül hastalığı için tedavi şarttır ki uzun yıllar tedavi edilmeden bekletilen fistül rahatsızlıklarının kansere dönüşme ihtimali vardır. 
Fistül ameliyatı sonrası; dışkılama sonrası tuvale kağıdı ile yapılan makat temizliği ciddi tahrişe sebep olabilmektedir hasta bu durumdan kendini koruyabilmek adına su veya ıslak mendil ile makatını temizlemesi daha faydalı olacaktır. Tuvalette uzun süre kalma alışkanlığından vazgeçerek bu süreyi daha kısa tutmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.  Anal fistül operasyonu sonrasında  ameliyat bölgesi en az hasar oluşmuş olması yara iyileşmesi bakımından fazlasıyla önemlidir. Oluşan yaranın iyileşmesinde, hastalığın evresi, hastanın yara iyileşmesini aksatacak kronik hastalıkların varlığı, operasyon sonrasında dokuların canlılığı ve kanlanması gibi birçok etken etkili olmaktadır. Makat ameliyatları akabinde özellikle açık yaraların iyileşmesi, 1-2 ay gibi bir süre alabilmektedir. Normal anal fistül ameliyatlarından sonra oturma banyosu yapmak gerekir. Hastanın korku nedeniyle dışkılamasını ertelememesi gerekir. Oturma banyosu ılık su tutmak anlamına gelir. Ameliyattan sonra günde 5 ya da 6 defa oturma banyosu yapmak gerekir.
 
Hasta bir leğene ılık su doldurarak 5 veya 10 dakika kadar içinde oturabilir ya da duş başlığını bu bölgeye tutabilir. Bunların dışında ilaç kullanımını da sürdürmek gerekir. Anal fistül ameliyatı sonrasında haftada bir doktor kontrolüne gelmek gerekir. Deniz suyu, papatya suyu veya havuzda banyo yapmanın çok yararlı olduğu bilinmektedir. Birçok hastanın makat bölgesinin bu su ile teması sırasında yarada enfeksiyon gelişebileceği yönünde kaygılar taşıdığı gözlenmiştir, ancak makatın mikropların çok yoğun yerleştiği bir vücut bölgesi olduğu hatırlanırsa bu kaygıların gereksiz olduğu anlaşılacaktır. Özellikle, deniz suyunun yaraların daha hızlı kapanmasında, ciddi yararları olduğu bilinmektedir. Denize girme imkanı olmadığı durumlarda, oturma banyosu yapılan suyun içine deniz suyu eklemek yararlı olabilir. Anüs bölgesi temizliğinde özellikle sabun ve buna benzer ürünler ile temizlik yapılması veya makattan gelemeye devam eden akıntının anüs etrafındaki deriyi tahriş etmesi sonucunda makat kaşıntısı görülebilmektedir. Uygulanacak diyet programı ve bazı merhemler ile kaşıntı sorunu rahatlıkla çözülebilir. Hastada operasyon geçirdikten sonra  4-6 hafta boyunca yaralar bütünüyle kapanan kadar aralıklı olarak sarı renkli, sümük benzeri bir akıntı gelmeye  devam eder.  Süreğen bir şekilde  olan makat akıntısı, ıslak makat durumuna sebep olur ve makat çevresindeki deride ‘anal dermatit’ ismi verilen tahrişe ve makat derisinde özellikle mantar enfeksiyonu gelişmesine neden olur. Makat  bölgesi operasyonları sonrasında anüste yer alan yağ ve ter bezlerinde enfeksiyon ya da anal kripit gelişebilir. Bu problem stabil olarak kullanılan antibiyorik ilaçlar sayesinde düzelmektedir. 
Perianal fistül tedaviden sonra tekrarlamaması için; genel temizliğe ve ameliyat bölgesinin temizliğine dikkat edilmeli, laksatifler kullanılarak bağırsaklar yumuşatılmalı, düzenli olarak ılık banyo yapılmalı, günde 2-3 litre su tüketilmeli,  egzersiz hareketleri yapılmalı, lifli ve posalı gıdalar tüketilmeli, makat ve bağırsak hastalıkları şüphesi oluştuğunda uzman bir doktora danışılmalıdır.
 
Perianal fistüller doğru zamanda, doğru yöntemlerle ve doğru bir hekimle neredeyse tamamen iyileştirilebilen bir hastalıktır. Dolayısıyla belirtiler görüldüğü zaman vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmesi ve tedavisinin ertelenmemesi gerekmektedir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.