Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat bölgesinde oluşan yırtıklar veya çatlaklar anal fissür (Makat Çatlağı) hastalığı olarak isimlendirilir. Özellikle dışkılama esnasında şiddetli ağrıya ve açık kırmızı renkli damla damla kanamaya sebebiyet verir.  Ağrı dışkılama bittikten sonrada  devam edebilir, makat çevresindeki kaşıntı da sık görülen yakınmalardan biridir. Anal fissür  genellikle sert ve kuru gaita(dışkı) yapmaya, tuvalette çok ıkınmaya, kronik kabızlığa veya ishallere bağlı olarak gelişir. Diğer bir nedeni de makat çevresindeki kasların aşırı kasılmasıdır (internal sfinkter spazmı). Hastalar dışkılama sırasındaki ağrıdan korktukları için dışkılamaktan kaçınırlar, bu da dışkının daha sert olmasına neden olur defekasyonun (dışkının dışarı atılması)daha da ağrılı olmasına sebep olur. 

KRONİK ANAL FİSSÜR
ANAL FİSSÜR
Anal fissür rahatsızlığı hastaların %80’ninden fazlasında anüsün arka tarafında yer alır ve tekdir. Anüsün farklı bölgelerinde olan ve birden fazla sayıda çatlak varlığında hastaların öncelikle diğer barsak hastalıkları açısından araştırılmaları gerekir. Anal fissürü olan kadın hastaların tanısı ve tedavisi de ayrıca önem taşır. Çok uzun yıllardır kabızlık şikayeti olan kadın hastalarda muhtemel bir pelvik taban hastalığı (sıklıkla rektosel) varlığında çatlak anüsün vajen tarafında görülür. Bu hastalarda pelvik taban hastalıkları açısından ayrıntılı bir inceleme yapmak gerekir. Aksi halde bu hastalarda sadece fissüre yönelik tedaviler başarısızlık ile sonuçlanır.
 
Anal Fissür Belirtileri; Oluşan yırtık, dışkılamaya her çıkıldığında şiddetli ağrıya ve kanamaya neden olur. Eğer ki oluşan yırtık akut dönemde tedavi olmaz  ya da kendi kendine düzelme sağlamazsa iyileşmez  ve  kronik hal alır. Zamanla yırtığın olduğu bölge şişer, yara kenarları sertleşir ve yırtığa bağlı bir cilt pilisi oluşur. Bazen hastalar bu cilt pilisini hemoroid ile karıştırırlar. Anal fissürlerde en sık görülen belirti ağrıdır. Ağrı özellikle dışkılama sonrası olup, keskin ve yırtıcı tarzdadır. Öyle ki bazen hastaların gözünden yaş getirecek kadar şiddetlidir.  Çoğunlukla ağrıya kanamada eşlik eder, eğer fissür enfekte olursa, bu bölgede kötü kokulu akıntıda ve fistül dediğimiz cilde açılan kanalcıklara sebep olabilir. Hastalar tedavi olmadıklarında bir kısır döngü içinde olurlar, acı çekmemek için dışkılamalarını erteler bu durumda kabızlığa neden olur ve yapılan dışkılama yırtığı daha büyütür.
KRONİK ANAL FİSSÜR
Akut fissür tedavisi  çoğunlukla nedenin ortadan kaldırılması, sıcak su, lokal kremlerin uygulanılması ve diyet önerileri ile başarılı sonuçlar alınabilir. Makat bölgesindeki bu çatlak 6-8 haftadan daha fazla süre iyileşmeden devam ediyorsa kronik anal fissür tanısı konulur. Kronik anal fissürde kanama ağrı ve kaşıntı şikayetlerine ek olarak bu bölgede ele gelen bir kitle olabilir. Uzun süren inflamasyona bağlı olarak makat derisinde gelişen bu kabalaşmaya nöbetçi meme adı verilir. Çoğu hasta bu memeyi bir basur hastalığı olarak değerlendirir. Kronik anal fissür varlığında hastaların sadece %10’unda kendiliğinden iyileşme olur. Bu durumda konservatif tedavilerin çoğunlukla sonuç vermemesi nedeniyle farklı ve ileri tedavi metotlarını kullanmak gerekir. Tedavideki amaç makatı çevreleyen, gaz ve gaita kontrolünü yapan iç kastaki spazmı gidermektir. Kronik anal fissürlerde mutlaka müdahale gerekir. Bunların klasik ameliyat müdahaleleri yanında birde ameliyatsız tedavi yöntemleri vardır. Oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Botoks ve lazer tedavisi sayesinde hasta üzerinde olan bütün endişeler kalkmaktadır. Ameliyatsız anal fissür tedavisi oldukça avantajlıdır. Ameliyatsız tedavi yöntemleri sayesinde kişinin günlük plan ve programında hiçbir değişikliğe uğramadan devam eder. Bütün sorumluluklarını rahatlıkla yerine getirebilir. Genellikle bu avantaj iş hayatında aktif olan veya çocuk sahibi olan kadınlar için oldukça önemlidir. Ameliyatsız tedavi yönteminde iyileşme süreci çok kısadır. Anal çatlağın meydana getirdiği makatta ağrı, makatta kanama, makatta kızarıklık ve kaşıntı şikâyetleri minimum seviyeye düşürür. Tedavi boyutları ise, hasta muayeneye geldiği gün hem muayenesini olup, hem de işlemini yaptırması, hastaya zaman kazandırır ve şikâyetlerinde en hızlı şekilde kurtulmasını sağlamaktadır. Ameliyatsız tedavi yöntemi uygulanan kişiye daha sonra anal fissürün tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.