Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anüste Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi hastalığı özellikle erkeklerin problemi diye düşünsek de yanılıyoruz çünkü artık kadınlar da  görülmektedir. 
Peki kıl dönmesi nedir;  kılların cilt altı dokuda yerleşerek vücudun buna karşı reaksiyon oluşturmasıdır. Cildin ince olduğu bölgelerde yerleşme sağlar. Kuyruk sokumu, koltuk altı erkeklerde sakal bölgesi, hem kadında hem erkekte  kasık bölgesi cildin ince, narin olduğu, kolaylıkla kılların delip cilt altına yerleşebildiği bölgelerdir. Anüs bölgesi, kuyruk sokumu, koltuk altı, kasıktaki kıl köklerinin iltihaplanması kıl dönmesine neden olur. İçi kıl dolu bir kist diye tabir edilen bu sorunda kistin patlaması sonucu apse meydana gelir. Kıl dönmesine zamanında  müdahale edilmediği takdirde apse ilerleyerek kıl köklerini içine alır ve cilt yağ dokusuna doğru ilerleyip yayılabilir bu da şişlik, sertlik, akıntı, kan gelmesi ve ağrı gibi şikayetlerin yaşanmasına neden olur. Hastalık daha çok 15-35 yaş arasında erkeklerde sıkça görülse de kadınlarda da oluşmaktadır.  
Kıl dönmesi neden olur sorusunun cevabını verecek olursak;  yaşanan olay mekanik bir hadisedir. Kılın cildi, delerek cilt altına yerleşmesidir. Tabi ki bunu kolaylaştırıcı etkenler vardır. Kıllı yapı, dar pantolon giyerek mekanik kompresyon ile kılın yönünün değişmesi ve kuyruk sokumunu tahriş ederek cilt altına girmesi, sırttan dökülen kılların kalçaların vakum etkisi yaratarak kıllı orta hatta yönlendirmesi sonucu buradaki ciltten içeri girmesi gibi etkenler sayılabilir. Kıl dönmesi, sıklıkla bir kıl kökünün iltihaplanması ve çıban oluşturması ile kıl kökü etrafında şişme ya da ödem yaratır ve kıl kökü tıkanır. Bu tıkanmış olan iltihaplı kıl kökü deri altı yağlı doku içine doğru patlar (rüptür) ve kıl kökü apsesi (pilonidal apse) oluşturur. Bu kıl kökü apsesi zaman içinde deri içinden bir tünel (sinüs) oluşturarak klasik kıl dönmesi sorununu oluşturur. Olguların yaklaşık % 90’ında bu tünelin, kılların ilerleme doğrultusu olan hastanın başı yönünde, gittiği bilinmektedir. Bu nedenle sıklıkla delik ağzı makattan 5-8 cm uzaklıktadır, çok ender vakalarda tünel  yukarı değil de aşağıya doru büyür ve makattan 4-5 cm mesafede olabilir. Kıl dönmesi apsesi cilde doğru kendiliğinden açıldığında kuyruk sokumu üzerinde tünel  oluşmuş demektir. Böylelikle iki kaba et arasındaki oluktan yanlara doğru tünel ilerler ve derideki ağzını yapar. Gevşek ve yumuşak kıllar kalçanın hareketleri ile sürtünme sonucunda bu tünel içine çekilir veya emilir. Kıllar ucundan içeri girerler ve kök kısmı onların dışarı atılmalarını engeller ve böylelikle içeride hapis kalarak adeta bir ‘kıl kesesi’ oluştururlar. Muayenede sıklıkla kuyruk sokumunda orta hattan dışarıya doğru çıkan bir kıl tanesi veya demeti izlenir. Bu içeride hapis kalan kıllar vücutta bir reaksiyon ve daha sonra enfeksiyon yaratırlar. Nadir olarak bu boşluklar içine kıl dışında kuş tüyü gibi yabancı cisimler girdiği de görülür. 
Kıl dönmesinin nedenleri;  hastalık özellikle tüy fazlalığı olan erkek ve kadınlarda ortaya  çıkabilir. Oturarak iş yapanlarda, pantolon giyenlerde, kaykılarak oturanlarda, kılların özellikle kuyruk sokumu üzerindeki cildi tahriş etmesi sonrasında cilt altına yerleşimi söz konusudur. Uzun süre oturmak dar pantolon giymek kalçaların sıkıştırılması kıl dönmesi hastalığının sebeplerindendir. Kalça bölümde fazla sürtünme olması, fazla terleme, şişmanlık, hijyen eksikliği-bölgesel travma diğer sebepler arasındadır.
Kıl dönmesi neden en sık kuyruk sokumunda görülür; Kıl dönmesi kapalı ortam nedeni ile iki kaba et arasındaki oluktaki (intergluteal sulkus) cildin incelmesi ve kolay delinip tahriş olması ve sert kuyruk kemiğinin baskısı nedeni kılların daha da kolay ilerlemesi ile oluşur.
Kıl dönmesinin belirtileri; Kuyruk sokumunda veya makatın arka yukarı tarafında küçük şişlikler, kaşıntı, kıllı veya kılsız milimetrik delikler bu deliklerden akıntı veya kan gelmesidir. 
Kıl dönmesi tedavisi; hastalık ameliyatla ve ameliyatsız tedavi edilebilir. Kıl dönmesi hastalığı ihmal edilmemesi gereken  bir rahatsızlıktır.  Altta yatan ciddi hastalıkların ilerlemesine zemin hazırlayabilir. Bu yüzden kişi bu durumdan önce yaşadığı sıkıntılara son vermek için mutlaka muayene olmalı ve tedavi sürecini geciktirmeden başlatmalıdır. Ameliyatsız lazer tedavisi ile gün içerisinde hem muayene hem de operasyon geçirerek bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.   
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Ameliyatsız kıl dönmesi lazer tedavisi son yıllarda geliştirilen, bireyi işinden ve günlük işlerinden alıkoymayan, hastanede yatmasını gerektirmeyen, rahatsızlığın nüks etme durumunu ve tedavi masraflarını minimuma çeken, uygulaması kolay, hem hasta hem de hekim için oldukça konforlu bir tedavidir.