Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fistül Tedavisi

 

Perianal fistül tedavisinden bahsetmeden önce hastalığın ne olduğunu anlatmanın yararlı olacağı kanısındayım. Perianal fistül ya da anal fistül,  makat ve cilt dokusu arasında meydana gelen tünel benzeri kanal yapısının oluşmasına denir. Anüs bölgesinin iç kısmında birden fazla bez dokusu yer alır  ve bu salgı bezlerin salgıladığı mukoz sayesinde gaita (dışkı) rahatlıkla dışarı atılır ve  bezlere iç ve dış kaslarda eşlik eder.  Bezlerin ilk görevi gaz ve dışkıyı tutmaktır. Kabızlık sorununda sıkça görülen gaitanın sertleşmesi ve dışkılama sırasında kişinin fazla ıkınarak  makat bezlerinde küçük yırtılmalarla sebebiyet verir. Bu yırtılmalar sonucunda anal bölgede şişlik ve apse oluşur. Apse zaman ilerledikçe kişide kızarıklık, şiddetli ağrı, yüksek ateş ve halsizlik şikayetlerine neden olur. Apseler tedavi edilmediği sürece ileri zamanlarda fistüle dönüşür. 

Perianal fistül belirtileri;

-Makat etrafında ağrı ve şişlik

-Makat çevresinde iltihaplı akıntı ve şiddetli kaşıntı,

-İç çamaşırlarda akıntı ile kirlenme, kötü koku

-Ateş,

-Makatta dolgunluk hissi,

-Dışkılama problemi ve idrar yapmada problemler fistül belirtilerine eşlik etmekdir.

Anal apse, anüs veya rektumun yakınında varolan iltihap içeren boşluklardır. Fistülün ilk belirtileri dışkılama sırasında hissedilen acı ve dışkıda görülen kandır. Eğer bu durumları yaşadıysanız, öncesinde o bölgede apse oluşmuş demektir. Bölgede oluşan apse sabit değildir, kendini belirtileri ile gösterdikten sonra bu belirtiler ortadan kalkabilir. Perianal fistülün oluşma nedenine gelecek olursak, bu apseler bir tünele dönüşür, apsenin patlaması sonucu  makat bölgesinde fistül  oluşur.  Makat bölgesinde oluşan apsenin patlamasıyla bir boşluk meydana gelir. 

Anal fistül rahatsızlığında kişide ilk olarak kanamalar görür, bu kan kötü kokulu ve iltihaplıdır. Apse kişide ateş, halsizlik,  ağrı ve kaşıntıya sebebiyet verir.  Oluşan delik zamanla cilde doğru hareket ederek, bir çift çıkışlı bir tünele dönüşür. Anal fistül ise bağırsağın dışarıya, cilde ya da sindirim sisteminin başka bir organına doğru açılan kanaldır.

Makat fistülü  hastalığı için gelen hastalarda yapılacak olan muayene çok önemlidir. Anal fistül hastalığında iç ve dış delik vardır. Bu muayene neticesinde kişiye uygun olan tedavi yöntemi belirlenir.  Ancak en başarılı yöntem fistül yolunun lazerle kapatılmasıdır. Anal fistül yolunun en hassas şekilde ortadan kaldırmak için esnek, radyal emisyonlu lazer fiber dış ağızdan sokulur. Önceden saptanmış iç ağızdan çıkarılır. Daha sonra pilot ışın yardımıyla fistül yolu takip edilir. Lazer enerjisi fistül içinde radyal olarak yayılır. Epitelize doku kontrollü bir şekilde bozulur. Böylelikle fistül yolu kapanır.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.