Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat Fissür Belirtileri

Makat Fissür Belirtileri 

 
Anal fissür rahatsızlığı makatın çıkışında, çatlak biçiminde olan yırtıklardır. Dışkılama anında ve sonrasında şiddetli ağrı ve bazende kanamaya neden olan hastalıktır. Görünüş olarak ufak bir biçimde olmasına rağmen rahatsızlık kişiye oldukça belirgin ağrı yaşatmaktadır. Çatlak en çok anüs bölgesinde orta hatta oluşur. İki haftalık dönemdekş yırtıklara erken (akut) anal fissür, daha uzun süreli çatlaklara ise kronik anla fissür denir. Her iki cinsiyette  ve her yaş grubunda görülür.  Hastalığa uzun süreli kabızlığın, doğumun, crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi iltihabi basrak hastalıklarının çatlak oluşumunda ve devamında etkili olduğu bilinir.  Şikayetler oluşmadan önce büyük ve sert bir dışkılama  veya ishal  anında  sık barsak hareketlerinin oluşu ile başlar. Rektal bir termometrenin yerleştirilmesi, lavman cihazının ucu; hatta rektum ve anüsün muayenesinde kullanılan bir endoskop anal fissür meydana gelmesi için yeterli bir travma oluşturabilir. Çok sık olmasa da hamilelik, bir doğum olayı sırasında genital bölgede oluşan travma sonucu çatlak oluşabilir.
 
Anal fissür belirtileri; hastaların birçoğunda ağrılı dışkılama görülür, dışkının çıkışı sırasında yırtılır gibi bir ağrı hissedilir.  Çatlak çok küçük gibi görünsede yaşattığı ağrı çok şiddetli olabilmektedir.  Dışkılama bittikten sonra ağrı bitedebilir veya devamda edebilir. Dışkılama işlevini başlatmayı durduracak kadar kabızlık oluşturabilir.  Dışkılama büyük ve sert olduğunda çatlağın ilerlemesine veya devam etmesine neden olur. Bunlara ek olarak kanama, kaşıntı ve üriner şikayetler olabilir.  Anal fissür, makat bölgesinde olan ağrılı kanamların en sık görülen rahatsızlığıdır. Genel olarak birkaç damla halinde ya da tuvalet kağıdına bulaşma şeklinde kanama görülür. Kanama bazen daha fazla, damlama  şeklinde tuvalete boşalabilir. Genel olarak kansızlığa neden olmaz, kaşıntı, anal ülserasyondan kaynaklanan akıntı sebebi ile oluşur ve hastaların % 50'sinde görülür. Çatlak şekilndeki yara 4-5 haftadan fazla devam eder ise çatlak hattı önünde hemoroide benzer bir deri uzantısı oluşur, buna bekçi meme denmektedir.  Çatlak daha da derinleşirse ağrı ve kaşıntı artar ve kronik fissür oluşur. Ağrı gülerce devam edebilir, kanama daha seyrek oluşur bazen her tuvalet çıkışında kanama olabilir ve kağıda bulaşır tarzdadır.
 
 
Anal fisssür rahatsızlığının tekrarlamaması için neler yapılmalı; öncelikle kabız olmamanız gerekiyor, bunun için sağlıklı besinler tüketilmeli (sebzeve meyve) ve bol su içilmelidir. Bununla birlikte dzüenli spor aktiviteleri yapılmalı. Kahve ve alkol tüketilmemeli veya az miktarda tüketilmelidir. Bu önlemler dışkılama alışkanlığını düzenler.
 

Tekrarlamaması için neler yapmalı?

 
Öncelikle kabız olamamamız gerekiyor. Bunun için sağlıklı besinler tüketilmeli (sebze ve meyve) ve bol su içilmelidir. Bunun yanında düzenli spor aktiviteleri mesela yürüyüş olabilir. Kahve ve alkol tüketilmemelidir. Bu önlemler dışkılama alışkanlığını düzenler. Tuvalet ihtiyaç saatinizi sakın ertelemeyin veya geciktirmeyin.  Tuvalette 5 dakikadan daha fazla oturmamaya özen gösterin, zorla ıkınmaya kendinizi zorlamayın, tahriş olan anal bölgeyi herhangi bir zorlanmaya bağlı hemoroid meme oluşumuna neden olur. Dışkılamadan sonra bölgeyi ılık su temizleyin. 
 
Anal fissür tedavi; Merkezimizde ameliyatsız anal fissür tedavisi yapılmaktadır. Tedavinin kısa sürede yapıldığı ameliyatsız anal fissür tedavisi lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Böylece hastada gereksiz yere ameliyat stresi oluşmaz. Muayeneye gelen hastaya aynı gün hem tanı koyulur hem de tedavi yapılabilir.  Anal fissür tedavisi 5- 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Hasta eğer çalışıyorsa kısa süre sonra işine geri dönebilir. Eğer şehir dışına çıkması gerekiyorsa aynı gün tedaviden sonra dönebilir. Ameliyatsız anal fissür tedavisinin hastaya sağladığı birçok avantaj vardır. Hastalıktan kurtulan bireyler için artık tuvalete gitmek kabus olmaz. Tedavi sonrası anal fissürün tekrarlama ihtimali oldukça düşüktür. Bu hastalıktan korunmak için tedavi sonrasında da bol su içmeye özen göstermeliyiz. Eğer anal fissür belirtilerini yaşıyorsanız proktoloji uzmanından randevu almalısınız. Ameliyatsız anal fissür tedavisi hakkında bilgi almak için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623.
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.