Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fissür Kanama

 
Anüste kanama probleminin birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenlerin ilk sırasında ise anal fissür sorunu gelmektedir. Anal fissür rahatsızlığı; toplum içinde en sık görülen makat hastalıklarından birisidir. Anal fissür hastalığı, dışkılama anında veya sonrasında kişiye acı veren bir hastalıktır. Anal fissürün en büyük nedeni tuvalette şiddetli ıkınmadır. Ikınma problemi kabızlığa bağlı olarak gelişir bu nedenle kabızlığı fissürün ilk nedeni olarak görebiliriz. Kabızlık sorunu her cinsiyette ve yaşta görülebilir. Anal fissürün verdiği acıyı anüs bölgesinde cam kesiği şeklinde keskin bir acı yaşamaktadırlar.  Kabızlık problemi fissür oluşmasına sebep olur çünkü; kişi kabız olduğunda gaita (dışkı) bağırsakta uzuzn bir süre bekleyerek sert ve kuru bir hal alır, kişi tuvalet ihtiyacı sırasında ıkınırken bu sertleşmiş dışkı kişinin anüs çevresindeki o hassas deriyi çizer veya yırtar. Bu da anal fissür rahatsızlığına neden olur. 
Anal fissür rahatsızlığı kendi içerisinde iki grupta değerlendirilir. Bunlardan ilki akaut (erken) anal fissür diğeride kronik anal fissürdür. Akut anal fissür, 4 ile 6 hafta arasında sürmektedir. Akut anal fissürlerde hasta kendi imkanları ile özelliklede beslenme alışkanlıklarını değiştirerek iyileşebilir.  Kronik anal fissür 8 haftadan daha uzun süren veya alınan bütün önlemlere rağmen tekrarlayan çatlaklara denir. Kronik anal fissürn en büyük özelliği hastanın kendince aldığı önlemler ya da kremler ile düzelmemesidir. Kronik anal fissür rahatsızlığı olan kişi en kısa süre içerisinde uzman bir hekime muayene olmlaıdır. 
 
Anal Fissür Belirtileri; cam kesiği gibi bir acı hissedilir, makatta zonklama olur, yanma hissi gelişir, kaşıntı ve kanama olur.  Makat çatlağı rahatsızlığında kanama sık rastlanan bir durumudur ve kişileri korkutan bir durumdur. Genellikle anal fissür sorunu yaşayan kişiler tuvalet sonrası temzilik anında tuvalet kağıdında parlak renkli kırmızı kan görülebilir. Bu kanama tuvalet kağıdında olduğu gibi aynı şekilde tuvalet sırasında damlama şeklinde kanamlar da meydana gelebilir.
 

Anal Fissür Rahatsızlığını Tetikleyen Etkenler

 
Makat çatlağının ana sebebi kabızlık dışında başka nedenleri vardır. Bunlar;
Kas Spazmları; anal sfinkter kas spamzlarının yani amakt bölgesinin kas hareketleri makat çatlağının büyümesine neden olabilir. Bu hareket çatlağı büyüterek iyileşme sürecinin de olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. 
Gebelik ve doğum; hamile kadınların gebeliğin son dönemine doğru makat çatlağı sorunu yaşama ihtimali artmaktadır. Kadınlar özellikle hamilelik döneminin sonuna doğru düzensiz bir şekilde dışkılama yapmak zorunda kaldıkları için bu sorunu yaşama riskleri daha da artmaktadır. 
Diğer  hastalıklar; Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer enflamatuar bağırsak hastalıkları gibi bazı temel koşullar anal bölgede ülsere neden olabilir. 
 

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

 
Anal Fissür Tedavisi: Birçok hastalıkta olduğu gibi ameliyatlı ve ameliyatsız tedavilere olmak üzere iki farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Bölgenin hassasiyeti göz önüne alındığında klasik ameliyat son tercih olarak düşünülmelidir. Anal fissür tedavisinde ameliyatsız tedavi yöntemini tavsiye etmekteyiz. Ameliyatsız tedavi yönteminde lazer kullanarak kişi tedavi edilir ve cerrahi işlem semptomları görülmez. Ameliyatsız tedavi yönteminin avantajlarını sıralamam gerekirse;
- Ameliyatsız tedavide kesi olmaz, kesi olmadığı için gaz ve dışkı kaçırma sorunları yaşanmaz
- Lokal anestezi uygulanır, kişi narkozun yan etkilerine uğramamış olur
- İşlem 5-10 dakika gibi kısa bir sürece gerçekleşir
- İşlem bittikten sonra kişi aynı gün içerisinde yaşantısına devam eder, uzun süre yatağa
mahkum yaşamak zorunda kalmaz
Fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi
telefon numarası: 444 8 623
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.