Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fissür Evde Tedavi

Anal Fissür Evde Tedavi

 
Kabızlık anal fissürü oluşturan ilk etkenlerden biridir. Anal fissüre hamilelik esnasında ya da doğumdan sonraki ilk günlerdeki tuvalet alışkanlığını aksatmak neden olabilir. Anal fissürün oluşmasına neden olan diğer etkenler ise; proktit, regional enterit, ülseratif kolit gibi enflamatuar bağırsak hastalıklarıdır. Anal fissür hastalığı genelde tuvalet kağıdında görülen taze kan ile kendini gösterir. Bireyler tuvalet kağıdında taze kan gördüklerinde veya makat bölgelerinde ağrı hissettiklerinde mutlaka bunu dikkate almalılardır. Bu belirti makat (anal) çatlağına işarettir. Makat çatlağı yırtık ve kesik şeklinde belirti gösterir. Anal fissür hastalığı tedavi edilmezse bireylerin yaşam kalitelerini düşürebilir. Anal fissür hastalığından uzak durmak için öncelikle kabız yapacak gıdalardan uzak durmamız gerekir. Bu hastalık her yaştan insanda görülen bir makat hastalığıdır.
 

Anal fissür nasıl oluşur?

 
Anal fissür makat bölgesinde travma sebebiyle özellikle bağırsak hareketleri sırasında büyük ve sert olan dışkının çıkması anında oluşur. Kabızlık dışında anal fissür şiddetli ishal, anal yaralanmalar, hamilelik, doğum, Crohn hastalığı gibi durumlar yüzünden de oluşur.
 
Anal fissür belirtileri; Bağırsak hareketleri esnasında ya da sonrasında oluşan ağrı kramp hissine neden olabilir. Makat bölgesini temizlerken ya da dışkı üzerinde kan görülebilir. Kaşıntı hali de yaratan bu hastalık ciltte küçük bir çatlak, yırtık ve yumru oluşturabilir. 
 

Anal fissürü olan ne yapmalı?

 
Anal fissür hastalığı bulunan kişi mutlaka uzmandan yardım almalıdır. Bilmelidir ki bu hastalık kendi kendine iyileşmeyecektir. Akut dönem ve kronik dönemdeki anal fissürlerin bilinmesi çok önemlidir. Anal fissür hastalığından korunmak için bol sıvı tüketip egzersiz yapmalıyız. Sağlıksız hazır gıdalar yerine lifli posalı gıdalara ağırlık vermeliyiz. Bunun dışında sebze ve meyve tüketmeyi aksatmamalıyız. Anal fissür evde tedavi yöntemleri ile geçer mi sorusunu şu şekilde cevaplamak doğru olur… Anal fissürün iyileşmesi için öncelikle bilinmeli ki iyi bir sindirim sistemi gereklidir. Bu da hastanın spor yapmasıyla doğru orantılıdır. Başta yoga olmak üzere diğer hastayı rahatlatacak spor türleri sindirim sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Damarlardaki kan dolaşımını iyileştiren yoga ve diğer spor türleri toksinleri vücuttan uzaklaştırır. Vücudu esnetir. Spor dışında anal fissüre iyi gelen başka yöntemler de vardır. Hastalara evde ılık su oturma banyosu yapmaları önerilir. Anal fissürlerin tedavisi medikal şekilde yapıldığında tedavinin başarı şansı yüzde 80 olur. Kronik dönemdeki anal fissürün tedavisi zor olur. Yaralar derin zemin ise serttir. Anal fissür kronik dönemdeyken bekçi memenin altına doğru yol alarak fistül oluşturur. Bu durumda tedavinin başarısı yüzde 50’dir.
 
Anal fissür tedavisi; Anal fissür tedavi edilirken klasik cerrahi müdahaleler oldukça zahmetli olur. Ameliyat olmaktan çekinen hastalar sürekli tedavilerini ertelerler. Bu durum hastalığın daha da kötü bir hal almasına neden olabilir. Ameliyat korkusu olan hastalar için günümüzde ameliyatsız tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Ameliyatsız tedavi yöntemleri kesi ve dikiş olmadan gerçekleştirilmektedir. Merkezimizde ameliyatsız şekilde anal fissür tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi kişilere birçok avantaj ve konfor sağlamaktadır. 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi edilen hastalar zamandan tasarruf ederek kısa sürede gündelik yaşamlarına dönebilirler. Kesi ve dikiş gibi işlemlerin uygulanmadığı ameliyatsız tedavi yönteminde hastada tedavi sonrasında gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi sorunlar yaşanmaz. Narkoz yerine lokal anestezi ile tedavi edilen hastalar ameliyat stresi yaşamamış olurlar. Anal fissür ile ilgili sorularınız için 7/24 hizmet veren çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz. Çağrı merkezi telefon numarası: 444 8 623
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.