Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genital siğil tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenlerden bahsetmeden önce genital siğilin nasıl oluştuğu hakkında, belirtileri gibi konuları ele almakta fayda var. Genital siğil hastanın vücuduna HPV’nin bulaşması sonucu ortaya çıkmaktadır. HPV üzerine odaklanmak gerekirse bu virüs, genital bölge ve mukozalarda enfeksiyona sebebiyet veren, halk arasında siğil diye adlandırılan kondilomların oluşmasını sağlayan bir virüstür. HPV cinsel yolla bulaşan bulaşan bir hastalıktır, nadir de olsa aynı iç çamaşırından, saunadan ve ya hamamdan geçme ihtimali de vardır. HPV diğer virüs türlerine oranla daha çabuk bir şekilde yayıldığı için toplum içerisinde sıkça görülür. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu HPV virüsünün rahim ağzı kanseri ile doğrudan ilişkili olduğu kanıtlanmıştır.

 

HPV Belirtileri

 
HPV belirtisi vücutta görülen siğildir ve her HPV türü belirti göstermez. Ayrıca HPV uzun bir kuluçka dönemine sahiptir. HPV kişinin vücuduna girdikten sonra 2 ay ile 2 yıl arasında bir kuluçka dönemine girer. Bu zaman dilimi içerisinde kuluçka dönemini tamamlar ve vücutta lezyonlara sebebiyet verir. Burada şunun da altını çizmek gerekiyor HPV virüsü kişiye bulaştığında belirti göstermeyebiliyor. Bu da hastaların farkında olmadan hastalığı yaymalarına sebep olmaktadır. Bu hastalığın toplum içerisinde bu denli çok görülmesinin asıl sebebi bu durumdur. Bu arada kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise virüs daha kuluçka dönemindeyken vücut tarafından yok edilebilir. 
Hastalık dediğimiz gibi belirti göstermeyebilir bu sebepten kişiler belli aralıklarla gerekli testleri yaptırmalıdır. Hastanın vücudunda kuluçka dönemini tamamlayan HPV genital bölgede siğillere sebebiyet vermektedir. Bu siğiller başlıca beyaz ve pembe renge sahip olup, yumuşak ve kabarık yapılardır. Bu kabarıklık daha sonradan kabak görünümünü alabilir. Bu siğiller vücudumuzda dış genital bölge dışında anüs çevresi ve vajina içinde de görülebilir. Bu siğiller bulundukları yerlerde kaşıntı ve yanma hissi oluştururken acı hissi yaratmazlar. Hastalığın erkenden teşhisi ve tedavisi çok önemlidir, eğer tedavi edilmezse hastalık özellikle vücudun nemli bölgelere yayılma eğilimi gösterir. 
 

HPV Türleri 

 
HPV türleri, kişiye yaratabileceği sorunlara göre sınıflandırılmıştır. Eğer virüs türü hastaya ciddi boyutlarda zarar veren bir tür ise yüksek riskli, eğer kişiye daha az sorun çıkaran ve tehdit seviyesi daha düşük ise düşük riskli olarak gruplandırılır.
Yüksek riskli türler kadınlarda rahim kanseri erkeklerde ise penis kanserine sebebiyet verebilmektedir. Virüsün hastalar üzerindeki etkileri incelendiğinde kadınların HPV yüzünden kansere yakalanma ihtimali yüksektir. Bu sebepten özellikle kadın hastalar her altı ayda bir olmak üzere smear testi yaptırmalıdır. 
Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. En sık görülen HPV ise yüksek riskli kategorisinde yer alan HPV 16 ve HPV 18’dir.
 

Genital Siğil Tedavisi

 
Genital siğil tedavisi, çeşitli işlemler ile gerçekleştirilebiliyor ama bu konuda en doğru seçimi hekiminiz yapacaktır. Ayrıca siğil boyutu ve şekli de tedavi yöntemini belirleyen etkenlerdendir.
 
Eğer kişi siğil tedavisi olduysa aşağıdaki maddelere dikkat etmelidir;
 
- Kontrollerinize düzenli gidin.
- Genital hijyeninize dikkat edin.
- Önerilen testleri (Smear testi, HPV testi) düzenli yapın.
- Yeni bir genital siğil tekrarladığında zaman kaybetmeden tedavi olunuz.
- Bağışıklık sistemi güçlendiren ilaçları önerildiği şekilde kullanın.
- Beslenmenizi düzene sokun.
- Cinsel hayatınıza dikkat edin.
- Tedavi olacağınıza ve bu sorundan kurtulacağınıza dair inancınızı kaybetmeyin.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.