Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Pilonidal Sinüs Tedavisi

Pilonidal Sinüs (kıl dönmesi) erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen bir hastalıktır. Cilt rahatsızlığı olarak bilinen kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde daha çok görülür. Kıl dönmesi sırt bölgesinden, saç derisinden ve enseden dökülen tüy ve kılların gözenek veya boşluklardan yol bularak deri altına gömülmesine denir. Dökülen bu kıl ve tüyler deri altında birikerek kist yapısı oluştururlar. 

Kıl dönmesinin meydana geldiği bölge iltihaplanarak hastanın gündelik yaşamını zorlaştırabilir. Kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesi dışında vücudun başka yerlerinde de görülebilir. Kıl dönmesi en çok 15-35 yaş arasındaki erkeklerde görülür. Hastalık son zamanlarda kadınlarda da sıkça görülmeye başlanmıştır. Erkeklerde ise kadınlara oranla 3 kat daha fazla rastlanır. Apse, kötü kokulu akıntı ve diğer komplikasyonlara neden olan kıl dönmesi erken teşhis edilirse tedavisi daha kolay gerçekleştirilir. Fakat makat bölgesinin hassas olmasından ötürü kıl dönmesi hastalığı olan bireyler hastalıklarını saklarlar ve tedavi olmak istemezler. Kıl dönmesi olan hastalar içinde bulundukları durumu doktor ile paylaşsalar bile bazıları ailelerine söylemekten çekinirler. Bu çok yanlış bir tutumdur. Çünkü grip gibi bu da bir hastalıktır.
 

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Vücudun Hangi Bölgelerinde Görülür?

 
Kıl dönmesi vücutta en çok kuyruk sokumunda yer alır. Vakaları neredeyse tamamı kuyruk sokumunda meydana gelir. Nadiren de olsa kıl dönmesi göbek deliğinde de oluşur. Göbek deliği dışında kasık bölgesinde, parmak ve koltuk altında da olabilir. 
 

Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs) belirtileri nelerdir? 

 
Kıl ve tüyler deri altında birikirken vücuda sinyaller verir. Başlangıç aşamasında hastayı rahatsız etmeyen belirtiler ilerleyen evrelerde dayanılmayacak bir hal alabilir. Kıl dönmesi nedeniyle sağlık kuruluşuna giden hastaların birçoğunda gözlenen belirtiler aşağıda sıralanmıştır. Kıl dönmesi başlangıçta akıntı ile ortaya çıkar. İç çamaşırda ortaya çıkan akıntı ile hastalar genellikle kıl dönmesi sorunu olduğunu anlamazlar. Akıntı mikroplar ile birleşirse iltihap olabilir. Bunun sonucunda akıntı yeşil bir renk alır. 
Kötü kokuya neden olan akıntı bazen kanlı şekilde de kendini gösterir.
Kıl dönmesi makatta kaşıntıya, kızarıklığa, şişlik ve ağrıya da neden olur. 
Kıl dönmesinde zaman içinde ağrı çok şiddetlenir ve hasta gündelik yaşamına devam etmekte güçlük çeker.
Kötü kokuya neden olan ise kıl dönmesinin iltihaplanarak apseleşmesidir. 
Kıl dönmesinde sinüs ağzından çıkan akıntının kötü kokuya neden olduğunu söylemiştik. Pilonidal sinüs bölgesinde meydana gelen şişliğin boyutu bölgede biriken kılların yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Kistin gerilmesi ve apse halini almasıyla oluşan ağrı da hastayı çok zor durumlara sokabilir. 
Öyle ki hastalar yürümekte, oturmakta yani kısacası temel gündelik hareketleri yapmakta zorlanırlar. Gündelik hareketlerin aksaması da hastalığın son evrede olduğunun bir göstergesi olur. 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Ameliyatsız kıl dönmesi lazer tedavisi son yıllarda geliştirilen, bireyi işinden ve günlük işlerinden alıkoymayan, hastanede yatmasını gerektirmeyen, rahatsızlığın nüks etme durumunu ve tedavi masraflarını minimuma çeken, uygulaması kolay, hem hasta hem de hekim için oldukça konforlu bir tedavidir.