Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hemoroid Sonucu Oluşan Kanamaya Ne İyi Gelir

Hemoroid rahatsızlığına sebep  olan birden fazla neden vardır.  Bu sebepler arasında ilk sırada uzun süreli kabızlık, gün boyu masa başında oturmak, tuvalette uzun süre vakit geçirmek, dışkılama sırasında boşaltım olayının kendiliğinden olmasını beklemeden aşırı şekilde ıkınmak,  dışkılama ihtiyacını ertelemek, yaşa durumuna bağlı nedenler, genellikle gençlerde yaygın olan ters ilişki, kadınlarda gebelik gibi  nedenler hemoroid rahatsızlığının oluşmasına sebep olabilmektedir.

Basur hastalığının sebeplerinden kabızlık, yetersiz su içme ve lifsiz ve posasız gıdalar ile beslenme gibi nedenlere bağlı olarak barsak hareketlerinin zayıflamasına bağlı olarak oluşur.  Gaita (dışkı) sert, kalın olduğu zaman dışkılama esnasında aşırı ıkınma meydana gelir. Bu durumda makat bölgesine zarar vermektedir. Ikınmaya bağlı  anüsteki bağ dokuda zayıflama  oluşur ve toplardamarlar genişler. Bu genişleme zaman  ilerledikçe varise benzeyen bir durum oluşmasını sağlar  ki bunun sonucunda da hemoroid oluşur.

Hemoroid belirtileri, hastalığın türüne göre çeşitlilik göstermektedir. Bu belirtileri sıralamak gerekirse;

 

Hemoroid Türleri

İç Hemoroid;

- Dışkıda ve tuvalet kağıdında kırmızı parlak kan görülmesi

- Makattan basurun sarkarak ele gelmesi

 

Dış Hemoroid;

- Anüs bölgesi ve çevresinde şiddetli kaşıntı hissi

- Anüs etrafında meydana gelen kaşıntılı yumru hissi

- Otururken bölgede acı hissi olması

- Dışkıda ve tuvalet kağıdında kan görülmesi

 

Hemoroid sonucu oluşan kanamaya ne iyi gelir; makatta oluşan kanama çoğunlukla basurun en çok rastlanan belirtisidir. İltihaplanma ile birlikte genişlemiş olan toplardamardaki basur memeleri genişleyerek şişmeye başlar.   Bu durum kişiye oldukça ağrılı bir  dönem yaşatır, özellikle de kabızlık  durumundaki zorlanma ile birlikte basur kanaması oluşur.  Kanamaların oluşmasına engel olmak için, öncelik olarak kabızlık probleminin oluşması engellenmelidir. Ayrıca basur bölgesinin tahriş olmasına sebep olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır, basur kanamalarına engel olmadığında hastalarda kansızlık problemi gelişir. Hastaların beslenme düzenlerine ve davranışlarına bölgenin temizliğine önem vermeleri gerekir. 

Basur Kanamasına Karşı Alınacak Önlemler

Hemoroid rahatsızlığı olan hastaların özellikle de beslenme kültüründe lifli gıdaları tüketmeleri gerekir. Kişi diyet listesi oluşturduğunda; mısır gevreği, esmer pirinç, mısır, kuru kayısı, kuru üzüm, ceviz, kuru erik,  patates, havuç, fındık, ıspanak, kabak, kuşkonmaz, brokoli, esmer ekmek gibi bl lifli gıdalar tüketmeliler.  Bu tür besinler  hastaların kabız olmasını önler,  dışkılama  anında basur memelerinin tahriş olarak kanamasına engel olur.  Kişilerin stresten uzak durmaları, sigara alışkanlığını bırakmaları yararlı olacaktır.  Özelliklede şeftali tüketilmesi kişide hazmı  kolaylaştırır ve idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Basurun yaşattığı rahatsızlığı önleyen bir tercihtir. Hemoroid kaynaklı oluşan kanamalara engel olmak için, özellikle yoğurt ve kefir tüketilmesi gerekir. Bunlar sindirime yardımcı besinlerdir ayrıca  basur için çok faydalıdır. Besin değeri yüksek olan kepekli tahıllar, aynı zamanda lif ve protein içerdiklerinden basur sorunlarını azaltıcı etki yapar.Basur ağrısı, basur kanaması gibi etkilerden kurtulmak için, en önemli alışkanlık bol su içilmesidir. Bunun dışında bitki çayları, lifli sebze ve meyve suları da sindirimi kolaylaştırarak, basurun etkilerini azaltacaktır.Ilık suyla yapılan oturma banyoları da, basur etkilerini azaltacağından basur kanamasına iyi gelecektir.

Diyet listenizde acılı, baharatlı besinlerden uzak durmalısınız. Bunlar basur oluşumunu hızlandırarak, basur etkilerini tetikleyebilirler. Ayrıca pizza, hamburger, turşu, turunçgiller, çay, kahve, tuzlu gıdalar, asitli içecekler, sosis gibi besinler tercih edilmemelidir. Beslenmede muz tüketimi ise, hastalara önerilmektedir.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.