Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Hangi Yaşlarda Görülür?

Kıl dönmesi hastalığı kuyruk sokumunda oluşan bir cilt hastalığıdır. Vücudun ense, sırt, saç derisi gibi bölgelerinden dökülen tüy ve kıllar gözenekler sayesinde boşluklardan derinin içine doğru ilerleyerek kıl dönmesinin oluşmasına neden olurlar. Kıl ve tüyler burada kistik bir yapının oluşumuna zemin hazırlar.

Kuyruk sokumunun dışında vücudun farklı bölgelerinde de görülen kıl dönmesi göbek deliği gibi farklı vücut bölgelerinde de ortaya çıkabilir. 
 
Kıl dönmesi hastalığı hangi yaşlarda görülür? Sorusuna cevap vermeden önce hastalıktan biraz daha bahsedelim… Kıl dönmesi daha çok 15 ile 35 yaşlardaki erkeklerde görülür. Erkeklerde kıl dönmesi görülme oranı kadınlara göre 3 kat daha çoktur.  
Şiddetli ağrı, apse, kötü kokulu akıntı gibi belirtileri bulunan kıl dönmesi erken teşhis edilirse tedavisi kolaylaşabilir.  
Toplumumuzda kıl dönmesi hastalığın son evresine kadar göz ardı edilmektedir. Hastalık genellikle utanıldığı için daha kötü sonuçlara yol açabilir. 
 

Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs) nedir? 

Pilonidal sinüs olarak bilinen kıl dönmesi, yeterli hijyen koşullarının sağlanması ve vücuttaki tüylerin düzenli periyotlarla alınmasıyla önlenebilen bir hastalıktır. Kıl dönmesi hastalığı ortaya çıktıktan sonra yapılması gereken tek şey uzman bir doktora başvurarak genel cerrahi uzmanından destek almaktır.
 

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Vücutta Hangi Bölgelerde Görülür?

 
Kıl dönmesi hastalığı vücutta en yoğun kuyruk sokumunda görülür.
Bu hastalığın vücutta en sık görüldüğü yer kuyruk sokumunda oluk olarak adlandırılan iki kalça arasındaki oyuntudur. Kıl dönmesi vakalarının neredeyse tamamına yakını kuyruk sokumunda meydana gelmektedir. 
Kıl dönmesi nadir de olsa göbek deliğinde de görülebilir. Göbek deliği dışında kasıkta, yüz bölgesinde, parmaklarda, koltuk altında ortaya çıkabilir. 
Kıl dönmesi belirtileri; kıl dönmesi sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Kıl ve tüylerin deri altına inerek birikmesiyle vücuda bazı sinyaller verilir. Başlangıç aşamasında hastalar bazen hastalıklarını anlamayabilirler. Ancak ilerleyen dönemlerde belirtiler dayanılmayacak bir hal alabilir. 
Kıl dönmesi sebebiyle hastalarda bazı belirtiler aşağıdaki gibi görülmektedir;
Akıntı sorunu başlangıç aşamasında kendini gösterir.
İç çamaşırda nemlilik durumunu olağan karşılayan hastalar bu dönemde genellikle vakadan habersiz şekilde yaşamlarını sürdürmektedirler.
Akıntı mikroplarla birleştiğinde iltihap hali olabilir. Akıntı yeşil renk alır. 
Akıntıya kötü koku da eşlik eder. 
Kıl dönmesinde ortaya çıkan diğer belirtiler ise makat bölgesinde kaşıntı, kızarıklık, şişlik ve ağrı olur.
Ağrılar belli bir zaman sonra dayanılmayacak bir hale gelebilir. Hatta öyle ki hastalar gündelik yaşamlarında zorlanabilirler. 
 
Kıl dönmesinde kötü kokunun nedeni bölgenin iltihaplanarak apseleşmesidir. Sinüs ağzından çıkan akıntı mikroplarla birleşerek kötü kokulu apseye zemin açar. Kıl dönmesi nedeniyle oluşan şişliğin boyutu biriken kılların yoğunluğuna göre farklılık gösterir.
Kistin gerilip apse olmasıyla oluşan ağrı dayanılmayacak bir duruma sokabilir hastayı…  Bu ağrı kişinin bazen yürümesine bile engel olabilir. Gündelik yaşam aksayabilir. Bu durum hastalığın son evresinde olunduğunun işaretidir. 
Kıl dönmesinde saydığımız belirtilerden biri veya birkaçıyla karşılaştığımızda mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurmalıyız. Ayrıca bitkisel formüllerin de geçici çözüm sağlayacağını unutmamalıyız. 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü