Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Çatlak Ve Bekçi Meme

Anal çatlak; makat bölgesinin çıkışında çatlak şeklinde meydana gelir. Bu hastalık ayrıca yara sonucunda dışkılama sırasında veya sonrasında şiddetli ağrıya neden olan hastalıktır. 

Anal çatlak tıp dilinde anal fissür olarak bilinmektedir. Anal fissür şiddetli ağrı ve bazen kanamaya neden olabilir. 
Görünüş itibariyle küçük olmasına karşın yarattığı rahatsızlık çok belirgindir. Çatlağın büyüklüğü ya da küçüklüğü hissedilen acıyla aynı oranda değildir. Anal fissürde meydana gelen çatlak arka orta hatta oluşur. İlk bir aylık dönemde oluşan yırtıklar akut anal fissür, daha uzun süreli çatlaklara ise kronik anal fissür denir. Akut dönemde tedavi daha kolay yapılırken kronik dönemde tedavi daha zorlu geçer. Fissür hastalığı kadın ve erkekte her yaş grubunda görülür. 
 
 

Anal fissür neden oluşur?

 
Anal fissür henüz tam olarak belirlenmeyen uzun süreli kabızlığın, doğumun, ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalıklarının, Crohn hastalığının sonucunda oluşur. 
Hastaların çoğu belirtilerden önce büyük ve sert bir dışkılama hikayesine sahiptir.  Anal fissürde hamilelik, doğum sırasında genital alanda travma sonucu da çatlak oluşabilir. 
 

Anal fissürün belirtileri nelerdir?

 
Hastaların birçoğunda anal ağrı ve özellikle ağrılı dışkılama görülür.  Genellikle yırtılır gibi ağrı ve cam kesiği gibi bir ağrı söz konusudur. 
 
Anal fissür hastalığında ağrıların anal kanaldaki lezyonun büyüklüğü ile doğru orantısı yoktur. Küçük bir yara olsa bile hissedilen ağrı çok şiddetli olabilir. 
 
Anal fissürde hastaların duyduğu ağrı dışkılamadan sonra kısa sürede bitebilir fakat bazen devam edebilir. Dışkılama işlevini başlatmamak ve ertelemek hastaların yaptığı yanlışların başında yer alır. 
Sert ve büyük olan dışkının makattan geçişi sırasında çatlak daha da ilerler ve devam eder. Bu duruma ek olarak kanama, kaşıntı ve üriner şikayetler ortaya çıkabilir.
 

Anal Çatlak Ve Bekçi Meme

 
Makattan ağrılı kanamaların en sık görülen sebebi anal fissürdür. Küçük miktarlarda, parlak kırmızı damlama şeklinde görülen kanama çoğu zaman tuvalet kağıdında fark edilir. Bazen de tuvaletin yapıldığı alana boşalabilir. 
Hastalığın görüldüğü bu dönemdeki kanamalar kansızlık yaratmaz. Çatlak şeklindeki yara 4 veya 5 haftadan daha sık devam ederse çatlak hattı önünde hemoroide benzer deri uzantısı meydana gelir. Buna bekçi meme ismi verilir. Çatlakların derinliği artarsa hastalık kronik fissür evresine geçmiş demektir. 
 

Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

 
Anal fissürden korunmak ve uzak durmak için bol su içmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra meyve ve sebze tüketimi çok önemlidir. 
Kadınlarda görülen anal fissürün en önemli nedeni doğum travması ve doğumdan sonra oluşan kabızlıktır. Anal fissür bir şekilde diyet, dışkı yumuşatıcı ilaçlar, kısa süreli kullanılan topikal kremler, sıcak su oturma banyoları gibi yöntemlerle hafifletilmeye çalışılır.
Akut anal fissürde ilaç tedavisinde başarı şansı dikkatli bir uygulama ile yüksek olsa bile bu geçici bir çözümdür. Hastalığa mutlaka uzman bir doktor tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir. Kronik hale gelmiş anal fissürlerde çatlak derin ve zemin serttir. Bekçi meme gelişmişse anal fissürde ilaç tedavisi rahatlama sağlamaz. 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.