Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Perianal fistül iki doku düzeyi arasında aslında normal şartlarda olmayan bir kanal oluşumudur. Makat hastalıkları arasında tedavi açısından en zorlu olan bu hastalıkta mutlaka uzman doktordan yardım alınmalıdır.

Perianal fistüllerin oluşmasından önce hasta öyküleri dinlendiğinde hemen hemen hepsinde apse geçmişi vardır. 
Başka bir tanımla fistül; iç organlar arasında ya da iç organlar ile cilt yüzeyi arasında meydana gelen bağlantıya denir.
 

Perianal Fistül Tanı Yöntemleri

Perianal fistüllerin doğru tanımlanması ve sınıflandırılması çok önemlidir. Fistül şikayetiyle gelen hastaların ek olarak patoloji raporu olup olmadığı araştırılmalıdır. 
Perianal fistülde altta yatan bazı hastalıklar olabilir. Crohn hastalığı gibi önemli hastalıkların mutlaka araştırılması gerekmektedir. Bu durumun araştırılması hastalığın tam tanısı için çok önemlidir. 
 

Apse Nasıl Oluşur?

Apse anüs kanalının içindeki salgı bezinin tıkanması nedeniyle meydana gelen enfeksiyona denir. Enfeksiyondan dolayı iltihap durumu sürerse kanaldan sürekli cerahat drene olur. Bunun sonucunda da akıntı şikayetleri kaçınılmaz hale gelir. Makat ağrısı ve şişliğine yol açan perianal fistül kaşıntı da yapabilir. Ateş gelişebilir buna ek olarak anüs etrafındaki akıntı hastada halsizliği de yol açar.
 
Kendi kendine geçen bir hastalık olmayan perianal fistül mutlaka proktoloji uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Makat bölgesindeki apse patlarsa hasta bir nebze rahatlamış olur. Fakat bu geçici bir durumdur. Ancak çok fazla zaman geçmeden hastada şikayetler tekrardan başlar ve apse belirtileri meydana gelir. Anal fistüle tanı alanında uzman doktor tarafından rektal tuşe muayenesi ile yapılabilir. Muayene tanı koymak için uygun bir yöntemdir.
 

Makattaki Apse Ne zaman Fistül’e Dönüşür?

Apselerin her zaman perianal fistüle dönüşme durumu yoktur. Apse durumlarının yaklaşık yüzde 50’sinde perianal fistül durumu oluşur. Yine de hangi apsenin fistüle dönüşeceği konusunda tahminde bulunmak pek mümkün değildir.
 

Perianal Fistül Kanser Yapar Mı?

Perianal fistül 9 ile 10 yıldan daha fazla bir zaman dilimine yayılırsa makatta deformasyon sonucu kanser gözlenebilir. Bu durumdaki hastaların mutlaka uzman doktordan yardım almaları gerekir. 
Perianal fistül hastalığında doktor kontrolü olmadan kulaktan duyma alınan ilaç veya kremler hastanın durumunu daha kötü bir hale getirebilir. 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.