Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Erkekte Genital Siğil Tedavisi

Human Papilloma Virüsü cinsel yol ve temas ile bulaşan, bulaşma olduktan sonra nüks etme durumu gözlenen ve vücudun her alanında lezyon oluşturabilen bir enfeksiyon türüdür. Virüs genital bölge, makat bölgesi , erkek üreme organı ve etrafı mukoz membranlarında enfeksiyon  oluşturma ihtimali olan siğil şeklindeki kitlelerin oluşmasına sebep olur.  Virüsün 100’den fazla tipi bulunur ve bunlar düşük ve yüksek riskli olmak üzere ikiye ayrılır. Bazı tipler vücutta uzun süre barındığında çeşitli kanser türlerine sebebiyet verebilmektedir.

Toplumda en sık görülen HPV tipi düşük risk grubunda yer alan tip 6-11 dir bu tip vücutta siğillere yol açar. Araştırmalara göre seksüel hayat yönünden aktif kişilerin %50’si bir şekilde HPV sonucu siğil ile karşı karşıya kalmaktadır günümüzde virüs son derece yaygın bir konuma gelmiştir. Human Papilloma Virüsü ülkemizde en sık 20-24 yaş aralığında görülmektedir.   Ülkeler bazında değerlendirirsek sahip olunan kültür farklılığına göre yaş aralığı değişmektedir. Siğiller genital bölgede yer alır ve bununla beraber anüs, erkek cinsel organı ve çevresinde sıklıkla görülebilmektedir.

 Toplumda makat siğil olarak bilinen anüs çevresindeki siğillerin sebebi HPV enfeksiyonudur. Siğiller pütürlü bir yapıdadır bazen tek bazen de yaygın olabilmektedirler.Genital siğil genellikle ten renginde olmasına rağmen pembemsi veya şeffaf bir renkte de olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken virüsün çok hızlı bulaşması ve yayılmasıdır. Erkeklerde kondilom (siğil) cinsel organ ve anüs etrafı (anüsün içi, dışı ve bağırsak) bölgelerinde oluşur.

 

Anüs Bölgesinde Görülme

Siğillerin makat bölgesinde görülme oranı daha fazladır. Toplumda makat siğil olarak bilinen tıptaki adı ile kondiloma akümünata diye geçmektedir. Human papilloma virüsü sonucu gelişen mikrobik bir rahatsızlıktır. Taşıyıcı tedaviyi ertelediği veya tedavi olmadığı sürece hem kendi vücudunda hem de temasta bulunduğu kişilere hastalığı yaymaya devam edecektir. Genellikle kişilerde anüs bölgesinde sivilce veya et beni benzeri  bir yapısı vardır. Daha öncede bahsettiğimiz gibi HPV’nin  100’den fazla çeşidi vardır ve bu türler kendi içerisinde farklı özellikler barındırır.  Bazı tipleri zararsızdır, bazı tipleri ise saldırgan ve agresiftir.  Kansere sebep olan türler genel olarak saldırgan türlerdir, rahim ağzı kanserine neden olan HPV’nin anüs kanserine de yol açan türleri de bulunmaktadır.

Virüsün hastanın bağışıklık sistemi ile doğrudan bir ilişkisi vardır. Virüsler güçlü olan bağışıklık sistemine baskın gelemedikleri zaman  gelişme sağlayamazlar.  Kişi uzun süre hiçbir şikayet olmadan hayatına devam edebilir.  Belirti vermeyen virüs cinsel ilişki, ortak kullanım alanları olan hamam, sauna, umumi tuvaletler gibi alanlardan da kolayca bulaşma sağlayabilmektedir.  Bu duruma sessiz enfeksiyon denir.  Virüsün kuluçka süresi için kesin bir zaman dilimi yoktur. Yaygın olarak 1-6 ay arasında belirti verdiği bilinmektedir. Çoğunlukla seksüel ilişki ile bulaşma sağlar ve cinsel yol ile bulaşma sağlayan hastalıklar arasında en sık rastlanılanıdır. Genital siğil bulaşabilmesi için cinsel ilişkinin tamamlanması gerekmez. Tahriş olan cilt dokusunun teması virüsün geçmesi için yeterlidir.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.