Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fistül Ameliyatı

Perianal fistül; iki organ veya  doku yüzeyi arasında bulunmaması gereken bir  kanalın oluşmasına fistül denmektedir.  Sindirim kanalının son kısmı olan makat kanalı ile anüsü kaplayan deri arasında doğal olmayan bir bağlantının olmasına ise anal fistül denmektedir. Anal fistül öncesi  mutlaka bir makat apsesi öyküsü vardır. Anal fistül ; apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin drene olduğu cildi birbirine bağlayan bir geçit, bir kanaldır.

Perianal Fistül Çeşitleri

Makat fistülleri makatı kontrol eden kaslar ile olan ilişkilerine göre dört tip altında sınıflandırılır.

İntersfinkterik Fistüller

Makat bölgesini kontrol eden iç ve  dış kas arasından geçerek makat içine açılır.

Transfinkterik Fistüller

Makatı kontrol eden dıştaki kasın arasından geçerek makat içine açılır.

Suprasfinkterik Fistüller

Makatı kontrol eden kasların hepsinin üzerinden geçerek makat içine açılır.

Ekstrasfinkterik Fistüller

Makat etrafındaki cilt ile kalın bağırsağın son bölümü olan rektum içine direkt açılır.

Fistül rahatsızlığının kendiliğinden iyileşme durumu çok nadir olarak gerçekleşmektedir, uzun süre devam ettiği takdirde kansere sebebiyet verebilmektedir.  Anal fistül hastalığının sebeplerini, tedavisini e komplikasyonlarını  tam olarak anlayabilmek için anal kanal anatomisini bilmek gerekmektedir. Anal kanal, mide-bağırsak kanalının en son alanını oluşturur.  Anal  kanalı iki kas tabakası kaplar. Bu kasların dıştaki, eksternal anal sfinkter, kişinin kontrolünde çalışan çizgili kastır. Kişi bu kası kullanarak tuvalet ihtiyacını erteleyebilir.  İçte olan tabaka, internal anal sfinkter, düze kas liflerinden meydana gelmiştir ve bireyin kontrolü altında değildir. Her iki kas tabakası da kişinin dışkısını kontrol etmesinde ve dışkısını tutmasında görev almaktadır.

Anal Fistül Oluşum Nedenleri

Anal fistül rahatsızlığının en sık görülen nedeni makat apsesidir. Apse içi boşaltıldıktan sonra, hastalığın başlangıç gösterdiği anal salgı bezi ile drenajın sağlandığı cilt arasında bir tünel oluşturabilir ve buna tünel denir. Bu iltihabi durum devam ettiği takdirde bu geçitten devamlı cerahat drene olur  bu durumun sonucunda hastada akıntı yakınması olur. İlk olarak fistülün cilt tarafındaki dış ağzı iyileşirse içerde birikme yapan iltihap nedeni ile tekrarlayan apse gelişebilir.  Makat apsesi dışında farklı nedenlerde makat fistülünün oluşmasına sebep olabilir bunlar; tüberküloz hastalığı, iltihabi barsak hastalıkları-crohn hastalığı, eşlik eden diğer hastalıklar, yaralanma- kaza sonucunda ve diğer hastalıklardır.

Apse veya fistülün belirtileri;  makat bölgesinde çevresinde ağrı ve şişkinlik olması, makatta yanma, makat etrafında iltihabi akıntı ve şiddetli kaşıntı, kişinin iç çamaşırında akıntı ile kirlenme, kötü koku oluşması, fistül oluşan hastalarda  çoğunlukla kanlı veya sarı renkte cerahat akıntısı yakınmaları olur. Bu hastaların çoğunluğunda  genellikle ateş, halsizlik ve ağrı olmaz bu belirtilerin tekrar görülmesi tekrardan apse oluşumuna işaret eder ateş, makatta dolgunluk hissi, dışkılama sorunu ve idrar yaparken zorlanmadır.

Perianal Fistül Tanısı Nasıl Konulur?

Hastanın yakınmaları ve basit bir muayene birçok hastada tanı için yeterlidir. Parmakla yapılan makat muayenesinde anal fistül veya apse teşhisi konabilir. Bazı hastalarda muayenenin yanı sıra tedavi şeklini belirlemek için endoskopi ve bazı radyolojik tetkikler gerekebilir.

Anal Fistül Hastalığının Kanserle Bağlantısı

 Fistül hastalığı sonucu nadiren kanser gelişebilir. Çok uzun yıllar süren fistül hastalığı sonucu makat bölgesinde oluşan tahribat sonucu kanser gelişebilir. Bu nedenden kaynaklı  şikayetlerin öncelikle bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Anal fistül tanısı konulan hastaların durumu çok geciktirmeden tedavi sürecini başlatmalıdırlar.

Bu işlem sırasında dışkı kontrolünü sağlayan kasların bir bölümü de kesilmiş olur. Bazı kişilerde özellikle yaşlı hastalarda, kadınlarda ufak bir kas kısmının kesilmesi ile bile belirgin dışkı kaçırma sorunu oluşabilmektedir. Bu nedenle bu kasların kesilmesi kararı titizlikle verilmelidir. Hastanın önceki dışkı kontrol durumu iyi değerlendirilmelidir.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.