Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Perianal Fistül Ameliyatı ve Sonrası

Fistül rahatsızlığı ; makat bölgesi hastalıkları arasında en karmaşık yapıda olanıdır. Bu sebeple fistül rahatsızlığı tam olarak anlayabilmek için makat bölgesinin anatomisi hakkında bilgiye sahip olmak gerekir. Makat bölgesinin giriş kısmında gaitanın (dışkı) vücuttan rahat bir şekilde atılmasını sağlayabilmek için mukoza (sümüklüdoku) üreten salgı bezleri yer almaktadır.

Salgı bezinin kanalları tıkadığı zaman apse oluşur.  Oluşan bu apseler zaman geçtikçe kendi kendine boşalabilmektedir. Apse boşalmasından sonra oluşan boşluklar fistül rahatsızlığının gelişmesine neden olmaktadır. Bu durumu sayısal olarak açıklarsak; boşalan her iki apse boşluğundan bir tanesi fistüle dönüşmektedir. Fistül rahatsızlığı da tam olarak bu kesecik ile anüs arasında olan tünel şeklinde olan ve doğal olmayan yapılardır.

Anal fistül belirtileri; anüs çevresinde  ağrı ve şişlik olması, makat çevresinde iltihaplı akıntı ve yoğun kaşıntı görülmesi, iç çamaşırında akıntı ile kirlenme ve akıntı sonucu kötü koku olması, kanlı veya sarı renkli cerahat akıntı gelmesi.

Anal fistül belirtileri; cildin göz ile çok açık görülür bir şekilde ağızlaşması, oturma sırasında zonklama, sancılı bir ağrı, makat etrafında şişlik, hassasiyet, kızarıklık, kokulu akıntı, dışkılama anında ağrı, dışkılama işlevi sırasında kanama görülmesi

 

Anal Fistül Tedavisi Olanlar

Anal fistüller de kendiliğinden iyileşme  durumu çok nadir olarak görülen bir durumdur. Bu sebeple hastanın iyileşmeyi beklemesi zaman kaybetmesine sebep olur ve durumunun daha kötüleşmesine sebep olur.  Ayrıca ilerlemiş fistül oluşumunun o bölgede cilt kanserini tetiklediği de ileri sürülmektedir. Hastane ortamında cerrahi olarak tedavi edilen hastalıkların neredeyse tamamında farklı yöntem ve uygulamalar mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerinin çeşitliliği kişiyi tedavi edecek olan doktorun tecrübesi, işlemin gerçekleştirileceği hastanenin donanımsal yeterliliğine bağlı olarak değişebilmektedir. 

Klasik cerrahi operasyonlarda; fistül kanalının etrafı sert dokularla birlikte komple çıkarılır. Böyle durumlarda hem daha geniş alanlarda yaraya hem de daha fazla makat kas hasarı oluşturmasına neden olur. Bu durum ister istemez gaz kaçaklarına ve akıntıya sebep olmaktadır. Ayrıca narkozun semptomlarının görülmesi, uzun süre gündelik hayata dönememe . Ameliyatsız tedavi olanlar için bu durumlar söz konusu değildir işlem lazer ile gerçekleştirildiği için kişi gün içerisinde günlük hayatına devam edebilir  operasyon sonrası  kontrol süreci devam eder. Kesi ve dikiş olmadığı için sonrasında daha rahat bir süreç yaşanır.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.