Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hemoroid (Basur) Tedavisi Nasıl Yapılır? Hemoroid (Basur) Ameliyatı Sonrası

Hemoroid (Basur), makat bölgesinin sıklıkla kabızlığa bağlı olarak ıkınma gibi birçok neden ile bölgenin basıncının artması sonucunda meydana gelmektedir.  Toplumda yaygın olarak görülebilen hemoroid (Basur)  rahatsızlığı, neredeyse 45 yaşını geçmiş her iki kişiden birinde görülebilmektedir. Halk arasında sıklıkla “basur” olarak yer alan hemoroid rahatsızlığı, derecesi ve evrelerine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu sebeple iyileşme süreci de evrelerine göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Hemoroid (basur) esasen toplumda birçok insanın bilgi ve tedavi konusunda fikir sahibi olduğu bir hastalıktır. Fakat her hastalık da olduğu gibi hemoroid rahatsızlığında da proktoloji uzmanı bir hekimin belirlediği tedavi yöntem ve şekli ile hareket etmek doğru olacaktır.

Hastalığın oluşum göstermeye başladığı zamanlarda ilk etapta doktora gitmek yerine yapılan araştırmalar ve çevreye sorulan sorular doğrultusunda hastaların, bilimsel dayanağı olmayan bitkisel kürlere yönelimi gözlemlenebilmektedir. Lakin basur hastalığında bu tarz bitkisel kür arayışları uzun vadede hastanın sadece vakit kaybına neden olabilmektedir. Öyle ki bu tarz kullanılan bitkisel yöntemler hemoroid rahatsızlığının kişiye vermiş olduğu ağrı ve acıların geçici bir süre için bir miktar azalmasına ve hastanın o süre zarfında kendini daha iyi hissetmesine olanak sağlar.

 

Bitkisel Kür İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

 

Bu tarz yöntemlerin başında doktorların, hastanın ağrılarını bir süre azaltması ve hastanın rahatlaması için tavsiye ettiği oturma banyosu da yer almaktadır. Ilık su ile yapılan oturma banyosunun tedavi edici etkisi yoktur lakin bölgeye olumlu etkisi mevcuttur. Kantaron yağı kullanımı da hemoroid rahatsızlığında sıkça karşımıza çıkan doğal bir yöntemdir. Ayrıca sıcak tuğlaya oturmak veya sülük yapıştırmak gibi seçenekler de hastalar tarafından denenmektedir. Bu yöntemlerin hastaya tek zararı ne yazık ki kesin sonuç alabilecekleri doktor tedavisinin süresini uzatarak hemoroid (basur) rahatsızlığının ilerlemesine yol açmaları olarak karşımıza çıkmaktadır. O sebeple bu yollara hastaların, “tedavi” gözüyle bakmaktan ziyade anı kurtaran yöntemler olarak yaklaşması daha doğru olacaktır.

Hemoroid (Basur) rahatsızlığının tedavisi ancak alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Hemoroid rahatsızlığı, iç hemoroid ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılmaktadır. İç hemoroid rahatsızlığı kişide etkisini tedavi edilmediği süre zarfında ilerleyerek ve semptomlarını kişiye daha fazla problem yaratacak şekilde sürdürebilmektedir. Bu noktada hemoroidin evrelerinden de bahsetmek gerekir. Çünkü hemoroidin evrelerine göre uygulanacak tedavide değişiklik gösterebilmektedir.

 

İç Hemoroid

 

İç hemoroid dış hemoroide kıyasla kendi içinde aşama aşama ilerleme kat edebilen bir basur çeşidi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Dört evreden oluşan iç hemoroidin birinci evresi, genellikle hastada çok ağır şikâyetlere yol açmaz.

 

İç Hemoroid İle İlgili Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayın.

 

Birinci Evre

 

Birinci evre hemoroid çoğunlukla doktor muayenesi sırasında rektoskopi yöntemiyle tespit edilebilir. Bu evrede bulunan hemoroid doktorun vereceği ilaçlar ile hastanın bu ilaçlı tedaviyi düzenli bir şekilde kullanması ile hemoroidin bir sonraki evreye geçişine bir miktar müdahale edilebilir lakin bazı durumlarda kesin sonuç sağlamayabilir.

 

İkinci Evre

 

İkinci evre hemoroid hastada hemoroid memelerinin dışkılama işlemi sırasında dışarı çıkması ve sonra kendiliğinden içeri girmesi ile ortaya çıkar. Bu evrede kanama, kaşıntı ve ağrı şikâyetleri de başlayabilir. Bu evrede artık ciddi bir şekilde sıkıntı yaşamaya başlayan hasta, doktor muayenesini geciktirmezse ilaçlı tedavi yöntemi birinci evreye kıyasla daha düşük de olsa kısa süreliğine tedavi edici bir etki sağlayabilir. Fakat yine de farklı koşullarda ilaçla tedavi bu evrede de yetersiz kalabilir. İlaçla tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda ikinci evre hemoroidin üçüncü evreye geçişi kaçınılmaz olabilir.

 

Üçüncü Evre

 

Üçüncü evre hemoroid (basur) makat bölgesinden dışarı sarkan memelerin artık dışkılama işlemi sırasında kendiliğinden içeri girmesi mümkün değildir. Ancak el ile müdahale edilerek içeri sokulabilmektedir.  Bu evrede artık ilaçla tedavi ne yazık ki mümkün değildir. Yine ancak uzman hekim müdahalesi ile cerrahi işlem gerekmektedir.

 

Dördüncü Evre

 

Son olarak dördüncü evre hemoroidde ise artık hastanın deyim yerindeyse ağrıları dayanılmaz bir hale gelmiştir. Makattan taşan memeler dışarıdan müdahale ile içeriye itilemez vaziyettedir. Artık son raddeye gelen dördüncü evre hemoroid tedavi edilmezse kişinin diğer makat hastalıklarından anal fissür ve anal fistül gibi rahatsızlıkların oluşumu da gözlemlenebilir. Bu evrede cerrahi müdahale gereklidir. İlaç, fitil ya da krem gibi yöntemler işe yarayamamaktadır.

 

Dış Hemoroid

 

Dış hemoroid ise elle hissedilebilen ve gözle görülebilen ağrılı bir şişlik şeklinde kendini belli eder. Ağrı, kaşıntı, kanama gibi belirtilerle mavi ve morumsu bir renkle hastanın karşısına çıkabilmektedir.

Hemoroid (basur), çeşitleri ve evreleri sebebiyle kişinin kendi kendine bitkisel kürlerle evde tedavi edemeyeceği bir hastalıktır. Aynı zamanda hemoroide sebep olan etkenler ortadan kaldırılsa bile (beslenme şekli, bazı spor faaliyetleri, kabızlık veya ishal, gebelik ve normal doğum) kendi kendine iyileşmesi pek mümkün olmayan bir rahatsızlıktır. Kesin tanı ve bununla beraber tedavi muhakkak bir doktor tarafından belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

 

Hemoroid Çeşitleri İle İlgili Daha Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

 

Günümüzde hemoroid tedavisi için kullanılan yöntemler çoğunlukla; lazer, elektro cerrahi, radyofrekans, bant ligasyon gibi yöntemlerle birlikte klasik cerrahi ameliyat ile de tedavi uygulanabilinmektedir.

Günümüz şartlarında klasik genel cerrahi yöntemi yerine teknolojinin fırsatlarından faydalanarak sıklıkla hastalar lazer ile hemoroid (basur)  tedavisini tercih etmeye başladılar. Hastanın çok daha çabuk günlük yaşantısına dönebilmesi ile de lazer ile tedavi tercih sebebi oluşturabilmektedir. Fakat belirtmek gerekir ki, her daim danışılan doktorun yönlendireceği tedavi doğrultusunda hastanın tedavi sürecini yönetmesi gerekmektedir. Tedavi sürecinden sonra da hastanın hemoroid (basur) oluşumuna yol açabilecek hayat şartlarından kaçınması gerekmektedir.

 

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

 

Hastaların proktoloji doktorunun kontrolünden sonra gerçekleşen tedavi yöntemi, ameliyatlı ya da ameliyatsız yöntemlerden sonra dikkat etmeleri ve uygulamaları gereken bir takım unsurlar söz konusu olabilmektedir. Hemoroid (Basur) ameliyatı ya da ameliyatsız tedavi sonrası ilk olarak hastanın işlemi gerçekleştiren proktoloji doktorunun tavsiyelerine kesinlikle uyması gerekmektedir.

Hemoroid (basur) ameliyatı sonrasında yapılan ameliyatlı ya da ameliyatsız lazer işlemleri fark etmeden hastanın işlem gören makat bölgesini çok zorlamamaya özen göstermesi gerekmektedir. Bu süreçte hasta kendine ne kadar dikkat ederse, bölgenin eski haline dönüş hızı da bununla birlikte artıyor olacaktır.

Hastanın ilk olarak gerçekleşen işlem sonrası makat bölgesinin temizliğine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. İşlem sonrasında bölge dışarıdan gelebilen birçok zararlı mikro-organizmaya karşı savunmasız bir konumda olabilmektedir. Sonrasında yaşanabilecek olumsuz durumların ortaya çıkmaması için kişisel hijyene dikkat hem ameliyat sonrası hem de günlük yaşantıda oldukça önem arz etmektedir.

Basur tedavisi için gerçekleşen işlem sonrası hastanın bölgeyi zorlamaktan ve özellikle kabızlık yaşamaktan mümkün mertebe kaçınması gerekmektedir. Öyle ki dışkının sert ve kuru değil aksine yumuşak olması işlem gören makat bölgesinin zorlanmaması ve kişiye ağrı ve acı yaşatmaması açısından oldukça mühimdir. Hastanın o süreçte asla tuvaletini tutmaması aksine her gün tuvalet işlemini gerçekleştirebilmesi kabızlık oluşumunun önüne geçebilecektir.

Gerçekleşen tedavi sonrası hasta, tuvalet alışkanlığını bir düzene oturtmakla beraber beslenme şeklini de kabızlığa yol açmayacak şekilde hayatına entegre etmelidir. Özellikle tedavi sonrası bol su ve lifli gıda tüketimi makat bölgesinin yaşadığı hassasiyeti atması ve zorlanmaması için gereklidir. Tedavi sonrasında genellikle ilk birkaç günlük süreçte sindirimi zorlamayan aksine kolaylaştıran besinlere ağırlık verilmesi ve bol baharat ve acı içeren besinleri hastanın günlük yemek menüsüne sokmaması iyileşme sürecine büyük destek olacaktır.

Son olarak elbette ki gerçekleşen ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi sonrası kişinin soğuğa yakın derecede olan ılık su ile her tuvalet işlemi sonrası 10-12 dakika oturma banyosu yapılması önerilmektedir.  Oturma banyosu bu noktada hastanın iyileşme sürecine büyük katkı sağlamaktadır. Özellikle yapılan oturma banyoları hastanın gerçekleşen tedavi sonrasında yaşayabileceği bazı ağrıların hafiflemesi ya da önlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Hemoroid (Basur) ameliyatı sonrasında hastanın, proktoloji doktorunun verdiği ilaç ve tavsiyelere harfiyen uyması ameliyat sonrası sürecin daha kolay geçmesi açısından hastaya büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca hastanın bundan sonraki yaşantısında sağlıklı bir yaşamı benimseyerek hemoroid (basur) oluşumuna neden olabilecek besin tüketiminden, hareketsiz yaşam stilinden ve fazla oturmak ya da fazla ayakta kalmak gibi etkenlerden uzak durması daha kaliteli ve sağlıklı bir hayatın kapısını açıyor olacaktır.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Basura ne iyi gelir, sorusunun cevabı ise beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olursunuz.