Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fistül Ameliyatı Olanlar ve Ameliyat Sonrası

Fistül Ameliyatı Olanlar

 

 

Fistül, iki iç organ veya iç organla cilt yüzeyi arasında sağlıklı bir insanda var olmayan bir bağlantı yolu yani kanalın oluşmasıdır. Fistül çoğunlukla bölgenin iltihaplanması ve apse oluşturması ile meydana gelmektedir.  Oluşan apsenin dışarı atılması için bölgede istenmeyen bir bağlantı yolu oluşur. 

Fistül hastalığının insan vücudunda en çok görüldüğü bölge makattır. Makat bölgesinde oluşumuna neden olabilen temel unsur düzensiz tuvalet alışkanlığı yani kabız ya da ishal olma durumu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Anal fistül ya da halk dilindeki adıyla makat apsesi, görüldüğü kişide ciddi rahatsızlıklar oluşturabilmektedir. Bu sebeple hastalığın belli başlı belirtileri yani; makat bölgesinde şişlik, ağrı, dolgunluk hissi ve sarı renkli, kötü kokulu iltihaplar görülmeye başlandığı ilk anda tedavi sürecine bir uzman hekim ile girilmelidir.

 

 

Fistül Nedir? Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

 

Anal fistül rahatsızlığı bulunan hasta, başvurduğu uzman hekim ile klasik cerrahi yöntemiyle gerçekleşecek olan ameliyat sürecine başlayabilir. Burada ilk olarak hastaya ameliyat süreci ile ilgili gerekli bilgi verilir ve gerekli tetkikler gerçekleştirilir. Klasik cerrahi yöntemi ile yapılacak ameliyat işleminde hastaya kolonoskopi uygulanarak bağırsaktaki normal dışı durumlar tespit edilir. Ya da endorektal ultrasonografi uygulanarak makat bölgesine yakın konumdaki kalın bağırsağın görüntülenmesi yapılabilir. Ardından anestezi için kan veya idrar tahlilleri hastadan alınmaktadır. Tüm bu ve diğer tetkiklerle birlikte klasik cerrahi yöntemi ile ameliyat gerçekleşebilir.

Klasik cerrahi yöntemi ile gerçekleşen ameliyat sonrasında hastayı yorucu bir sürece sokabilecek bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bunlar; anal kriptit yani ter ve kıl bezlerinin iltihaplanması,  makatta iltihaplı bir akıntı veya enfeksiyon riski gibi unsurları doğurabilmektedir.

Anal fistül hastalığına sahip kişiler, hastalığın tedavi sürecine girmeye klasik cerrahi yöntemiyle yapılan ameliyatların oluşturabileceği zorlu süreçler neticesiyle çekimser yaklaşmaktadırlar. Ayrıca bu yöntemle yapılan ameliyatlar sonrasında hastada makat çevresinde oluşabilen ağrı, kızarıklık ya da kaşıntı gibi yan etkiler de meydana gelebilmektedir.  Özellikle ameliyat öncesi hastaların kafasında bir takım soru işaretleri bulunmaktadır. Bunlardan en sık sorulanı ise “Klasik cerrahi yöntemle yapılan ameliyat sonrası tuvalete rahat çıkabilecek miyim?” düşüncesidir.  Bu soru oldukça önemli ve kesinlikle ameliyat öncesi hekime danışılması gereken bir konudur. Çünkü iyileşme evresinde tuvalete çıkmak bazen hastalar için oldukça problem yaratabilen bir eylem haline gelebilmektedir.  Bu sorun neticesiyle ameliyat sonrasında tuvalete çıkmaktan kaçınan hasta kabız olabilir ve bu da anal bölgeyi tedavi sonrasında oldukça zorlayabileceği için hastayı üzebilecek neticeler doğurabilir. Bu sebeple hasta, ameliyat öncesi kafasına takılan tüm soruları hekimi ile görüşmeli ve başarılı bir tedavi için hekiminin önerilerine harfiyen uymalıdır.           

Anal fistül, makat çevresinde bulunan kaslara yakın bölgelerde meydana gelebildiği için klasik cerrahi yöntemle yapılan ameliyatta bu kasların zarar görme ihtimali ne yazık ki bir miktar vardır. Tuvalete gidilemeyen zamanlarda dışkıyı tutmaya yarayan bu kasların zarar görmesi durumunda hasta dışkısını tutmakta zorluk çekebilmektedir.

Anal fistül ameliyatı olmak bu sebeple hastalar için oldukça korkunç bir şekle bürünebiliyor. Hastanın ameliyat düşüncesinden çekinmesi ile hastalık ne yazık ki etkilerini her geçen gün kişi üzerinde arttırıyor. Lakin bilinmesi gerekir ki, günümüzde anal fistül tedavisi için tek seçenek klasik cerrahi yöntemi ile yapılan ameliyatlar değil. Gelişen teknoloji ile birlikte makat hastalıkları klasik yöntemler yerine ameliyatsız lazer işlemleri ile de tedavi edilebiliyor.

Makat apsesine sahip kişiler tedavi sürecine girmeye karar verdiklerinde çoğunlukla artık ameliyatsız yöntemlerle sağlıklarına kavuşmak istiyorlar. Çünkü bir an önce günlük yaşantılarına devam edip zaten zorlu geçen hastalık sürecini iyileşme sürecinde de yaşamak istemiyorlar. Bu sebeplerin dışında bir de hastalar, makat bölgesinde dışkıyı tutan kaslarının zarar görme riskini minimum seviyeye indirerek bu riski ortadan kaldırmak istiyorlar.

Anal fistül rahatsızlığına sahip hastaların tercih ettikleri tedavi şekline göre yapılan ameliyattan sonra da kafalarında bazı soru işaretleri oluşabiliyor. Bunlardan biri de “Anal fistül ameliyatı olduktan sonra makat kanseri oluşur mu?” Makat kanserinin ameliyat sebebiyle kişide görülmesi mümkün değildir. Fakat bilinmesi gerekir ki altta yatan hastalıkların habercisi olarak görülebilinir.

Anal fistül hastalığının tedavisini gerçekleştirip, iyileştirme sürecine geçen hastaların en çok dikkat etmeleri gereken şeylerden biri bölgenin bakımı ve hijyenidir. Bölgenin mümkün olduğu kadar hasta tarafından temiz tutulması iyileşme sürecine oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca hastanın dışkılama sıklığını ve şeklini etkileyecek olan beslenme düzenini de kontrol altında tutması hastanın bu süreci daha kolay atlatmasına fayda sağlayacaktır. Hasta özellikle iyileşme sürecinde günde en 2 litre su tüketmeli ve bol sebze, meyve ayrıca lifli gıdaları günlük menüsüne dahil etmelidir.  Mümkün olduğunca baharatlı yiyeceklerden ve kızartma yöntemi ile pişirilen besinlerden uzak durmalıdır.

 

 

Perianal Fistül Ameliyatı Olanlar ve Ameliyat Sonrası İyileşme Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

 

 

Fistül Ameliyatı Sonrası

 

 

Fistül, iki organ ya da iki doku arasında oluşum gösteren ve normalde olmaması gereken anormal bir bağlantı yolu ya da kanal olarak tabir edilir. Çoğunlukla, kişilerde anal bölgede meydana gelen fistül, perianal ya da anal fistül ismi ile karşımıza çıkmaktadır. Anal fistül, sağlıklı bireylerde görülmemesi gereken kanalın makat ile bağırsak arasında oluşum göstermesidir. Anal fistüller, çoğunlukla makat bölgesinde belirli sebeplerden dolayı meydana gelen apsenin neden olduğu bir rahatsızlıktır. Makat bölgesinden bir şekilde atılamayan apse anüste, bağırsakla arasında oluşan bağlantı yolu yani fistül ile vücuttan dışarı atılmaya çalışılır.

Anal fistüller görülme şekillerine göre kendi içlerinde gruplara ayrılırlar. %70’e yakın bir görülme oranı ile en sık karşılaşılan fistül türü “intersfinkterik fistül”dür. Oluşan kanal iç ve dış makat kasının arasında bulunmaktadır. Anal fistüllerin transsfinkterik adı verilen bir diğer türü %25’e yakın bir oranla ikinci en sık görülen fistül türü olarak karşımıza çıkar. Suprasfinkterik ve en nadir görülen tür olan ekstrasfinkterik fistül diğer grupları takip ederek makat bölgesinde oluşum sağlayabilmektedir. Bu fistül türleri, perianal fistül tedavisinin şekil ve yöntemlerini etkileyebilmektedir.

Anal fistül, kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir. Bu sebeple evde denenen bitkisel yöntemler ancak fistülün bir süre için kişiye verdiği rahatsızlığı bir miktar azaltabilir.  Fakat bilinmesi gerekir ki makatta bulunan fistül ancak bir uzman hekim müdahalesi ile tedavi edilebilir. Genellikle, anal fistül rahatsızlığı ile uzman bir hekime danışan kişiye rektoskopi  (rektosigmoidoskopi) adı verilen bir kamera ile bakılır. Bunun dışında hastaya, muayeneden sonra oluşan fistülü makat bölgesinde yok etmek için yapılacak işlem öncesinde bir takım testler yapılabilir. Bu aşamadan sonra doktorun belirlediği tedavi şekillerine göre işlem yapılabilir.

Fistül tedavisi için cerrahi işlem yapılarak uygulanan yöntemlerde ameliyat sonrasında sıklıkla yapılması gerekenler arasında pansuman ve kullanılan ilaçların oldukça fazla miktarda olmasıdır. Yapılan ameliyat sonunda kişide oldukça açık yaralara kesiye de sebebiyet verebilir. Bu nedenle nasıl ki bir yaranın iyileşmesi kolay olmadığı gibi aynı şekilde ameliyatla yapılan tedavi şeklinde dikiş uygulandığından kaynaklı olarak iyileşme evresi oldukça zaman almaktadır.

Fistül tedavisinde ameliyatsız lazer yöntemi ile uygulanan tedavi sonrasında ise bilinmesi gerekir ki herhangi bir kesi veya dikiş işi bulunmamaktadır. Bu sebeple kişi oldukça rahat ve konforlu bir tedavi görmüş olur. Tedavi yalnızca lokal anestezi altında uygulanmasından kaynaklı olarak herhangi bir yan etki söz konusu değildir.

Bu alanda yani uzmanlığını yalnızca bu alanda geliştiren sadece makat ve çevresinde görülen bu hastalıklara karşı proktoloji merkezleri açılmıştır. Proktoloji alanı yalnızca makat ve çevresinde olan rahatsızlığa baktığından kaynaklı olarak tedavinin alanında uzman olan proktoloji doktorları tarafından muayene ve tedavi olmak gerekmektedir.

 

 

Anal Fistül Tedavisinde Oturma Banyosu Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.