Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fistül Neden olur? Fissür ve Fistül Arasındaki Fark Nedir?

Fistül Neden Olur?

 

Fistül kelimesinde akla ilk kelen açıklama kabarık yapılı olan dokular arasında oluşan istenmeyen kanal yoludur. Anal fistül denildiğinde ise makat bölgesi üzerinde anal bölge üzerinde kalın bağırsağın çıkış yeri olan rektum ile anal bölgedeki istenmeyen yol nedeni ile ortaya çıkan tünel ve tünelciklerin oluşmasıdır. Bu oluşan tünellerin açmış olduğu istenmeyen yol, bağırsak hastalıklarından ya da makat bölgesinde oluşabilecek olan ve hastaya oldukça rahatsızlık hissi yaratan apsenin kendiliğinden delinmesi sonucunda ve ya da klasik yöntem ile uygulanan cerrahi operasyon sonucunda sonuç vermeyen ameliyat işlemlerinin olmasıdır.

Fistüller genellikle iltihabi bir hastalığı sonucu meydana gelir. Karın içinde mide ile bağırsak arasında, kalın bağırsaklar ile idrar torbası arasında küçük tünelcikler oluşabilir. Anal fistül olarak düşünüldüğünde makatın son kısmı ile cilt arasında oluşan tünelciklerden bahsedilir. Fistül erkeklerde daha sık ve en sık 30-40 yaşları arasında görülür.

Anal fistül ortaya çıkması için öncelikli olarak makat etrafında bir enfeksiyonun ortaya çıkması gerekir. Oluşan bu enfektenin etkisi ile dışkılama esnasında makatın normal şartlarda olan çalışma sistemini yerine getiremeyip, dışkılamanın zorlu ıkınmadan kaynaklı olarak mukozal yapının iç tabakasında sürtünme nedeni ile oluşan küçük çatlaklardan ve ya cilt dokusu üzerindeki mikroorganizmaların vücuda girmesi sonucunda, hassas olan makat bölgesinde apse ve apselerin oluşmasına yol açabilir. Makat bölgesi oldukça fazla sayıda, sinir ucu bakımından zengin olan bir bölge olduğu için, yeterince hassas bir yapıda yer alır. Bu hassasiyete dikkat edilmesi gerekir. Önemsenmeyen ve üstüne düşülmeyen bu hassasiyetle ortaya çıkabilen apse oluşumu sonrası, kişiye oldukça farklı belirtiler vererek, birtakım rahatsızlıkları beraberinde getirmektedir.

Bu apseler zamanla olgunlaşır ve boşalır. Bu boşalma işlemi bağırsağın içerisine doğru olur ise sorun yaratmayabilir iken, makatın hemen kenarındaki cilde boşalır ise makat çevresi fistüller oluşur ve bu fistüllere perianal fistülle adı verilir. Bu oluma neden olan faktörlerden biride kabızlık sırasında o bölgedeki mukozanın yaralanmasıdır. Yani daha net açıklamak gerekirse eğer; makat bölgesinde mevcut olan anal kanaldan izlenen çıkış yolu dışında farklı bir yol izleyen dışkının çıkması ile perianal fistül oluşmaktadır. Dışkı herkesin bildiği üzere kirli bir atık olduğu için bu kirliliğin çıkış yolunun değişmesi kişide makat rahatsızlıklarına yol açmaktadır.

Anal fistül hastalığında makat çevresinde tek bir delik olabilir veya makat deliğine yakın olabilir. Bu fistüller basit fistüllerdir. Bazı fistüllerde birden çok kanalcık olabilir ve dışarıya tek delik açılabilir ama bağırsağın içerisine birkaç tane delik açılmış olabilir.

 

 

Fistül Nedir? Daha Fazla Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

 

Bazı fistüllere komplike fistüller denir. Bu fistüller makat civarına at nalı şeklinde sararlar ve bunların tedavisi önem arz eder. Bu fistüller ameliyat sonrası tekrarlayabilir. Diğer bir fistül türü ise bazı iltihabi hastalıklara bağlı makat çevresinde birden çok fistül oluşturabilir. Bu tip fistüller genellikle Crohn hastalığı  denilen İnflamatuvar bağırsak hastalığının belirtisi olabilir.

Anal fistül belirtileri arasında makat deliğinin hemen dışında 1 santim ya da 8-10 santim kadar uzağında kalça bölgelerinde, perine denilen iki bacağın arasında, erkeklerde skrotum cildinde bir delik oluşur ve bu delikten bazen dışarıya akıntılar olur. Bu akıntı bazen kesilir ve o bölgede bir şişlik ve ağrı meydana gelir. Nadiren de olsa yaşanılan bu anal fistül rahatsızlığında, istenmeyen fistülün oluşumu ile bölge arasında mesafe olmasına rağmen birkaç kanal aracığı ile fistülün ulaşması ile ortaya çıkar. Bu şekilde oluşan fistül sonucunda da diğer anal fistül türleri gibi apse oluşumu gerçekleşerek, kişiye oldukça rahatsızlık hissi yaşatmaktadır.

Fistülün ilk safhalarında makatta şişlik, makatta ve makat çevresinde ağrı, makatta kızarıklık, makatta kaşıntı, yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Bu durum bazen hastanın durumunu çok ciddi derecede bozabilir ve bu durumda o apsenin cerrahi olarak boşaltılması gerekir. Hastaların iç çamaşırlarında bazen dışkı veya kan bulaşması görülebilir. Oluşan apse hastaya vermiş olduğu iltihabik reaksiyondan kaynaklı olarak yüksek ateş, mide bulantısı, ishal gibi şikâyetleri de beraberinde getirmektedir.

Anal fistülün oluşum nedenlerini, ne şekilde oluştuğunu ve çeşitlilik gösterip, göstermediği konusunda belirtmiş olduğumuz gibi kendi başına tedavi edilebilecek bir hastalık olmadığını da vurgulamak gerekmektedir. Karmaşık bir yapıya sahip olan anal fistül rahatsızlığı uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi sonucunda tedavi uygulanması gerektiğini unutmamak gerekmektedir.

 

Fistül Tedavisi Nasıl Olur ve Kullanılan İlaçlar İçin TIKLAYIN.

 

 

Fissür ve Fistül Nedir?

 

Fissür halk arasındaki adı ile makat çatlağı, makat bölgesinde oluşan genel anlamı ile yırtığa veya yaraya verilen isimdir. Fissür hastalığı bilinmesi gerekir ki makat ve makatın dışında, çatlak şeklini alan ve kişiye oldukça rahatsızlık hissi veren ve belli bir şekilde belirtiler veren hastalık anlamına gelmektedir. Zorlanmaya dayalı olarak oluşan çatlakların ortaya çıkış şeklidir. Bu zorlanma sıklıkla kabızlık veya kronik ishal ataklarının oluşması ile gerçekleşmektedir.

Fissür rahatsızlığı kişiye oldukça ağrı, kanama, sızı, şişlik tarzında belirtiler verebilmektedir. Fissür rahatsızlığının vermiş olduğu ağrılara dayanması güç hale gelmektedir. Özellikle tuvalet zamanında yaşanılan bu sancılı süreç nedeni ile hasta tuvaletini bile geciktirebilmektedir. Bu gibi sorunlarda kabızlığın beraberinde getiren makat hastalıklarının vermiş olduğu sorunları daha da ileriye taşıyabilmektedir. Bu nedenle makat bölgesi ile yaşanılan tüm şikayetleri göz ardı etmemek gerekir.

Anal fissür rahatsızlığı akut ve kronik halde makat bölgesinde yer alabilmektedir. Öncelikli olarak aniden ortaya çıkan, gelişen akut haldeki anal fissür hastalığının mutlaka alanında uzman olan proktoloji hekimleri tarafından tedavi olması gerekmektedir. Fakat geciktirilen her hastalıklarda olduğu gibi makat çatlağı hastalığında da kronik hale gelmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle belirti ve şikayetlerin artması oldukça yaygın olarak görülür.

Fistül ise iki doku veya organ arasında istenmeyen bir kanal yolunun oluşmasıdır. Bu oluşum sıklıkla zorlanmaya bağlı olarak yapılan çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak dışkının çıkış yerinde normal yolun dışında farklı bir yol izleyerek ortaya çıkmasıdır. Fistül zorlanmadan kaynaklı olarak istenmeyen kanal yolunun oluşması ile ilerleyen dışkının bölgede iltihabik olarak gelişen apse oluşumu ile karşılaşılmaktadır.

Makat çatlağı ve anal fistül hastalığı birbirinden çok farklı yapıda oluşum gösteren hastalıklardır. Tek benzerlik yanları ise makat bölgesinde gerçekleşmesidir. Bu nedenle birbirinden farklı oluşum yapısı ve belirti göstermesi nedeni ile iki hastalığında mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Anal Fistül ve Anal Fissür Arasındaki Farklılıklar Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin TIKLAYIN. 

 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.