Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Siğil Bulaşıcı Mıdır? Siğil Yaktırma Nedir?

Siğil Bulaşıcı mı?

 

 

Siğiller, deri üzerinde yerleşim gösteren çoğunlukla iyi huylu olan minik kabartı ya da kabartıcıklardır. Virüslerin neden olduğu siğiller; ellerde, ayaklarda, boyunda, tırnak kenarlarında, ayak tabanında ve genital bölgede görülebilmektedir. Siğillerin mevcut birçok çeşidi bulunmaktadır. Çoğunlukla insanlar tarafından fark edildikten sonra bile çok fazla önemsenmeyen siğiller, oldukça bulaşıcı olduğu için tedavi olmayan kişiden başkalarına temas ya da aynı eşya veya ortak kullanım alanlarından rahatlıkla geçebilmektedir.

Genellikle oluşan siğilin yapısı ve kişinin vücudunda konumlandığı bölge oluşumun hangi tür siğil olduğunu ya da siğil olup olmadığını gösterebilir. Siğiller çoğu zaman birbirlerine benzer bir şekilde oluşum gösterebilmektedir. Sert ve üzeri çoğunlukla pütürlü olan siğiller, çoğunlukla genç yaştaki bireylerde daha fazla ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca siğilin önlenmesinde ve tedavi sürecinde kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması da oldukça önemli bir rol oynar.

Birçok farklı türe sahip olan siğillerin, en çok huzursuzluğa sebebiyet verebileni de belki de yaklaşık olarak tip çeşidi 200’e yakın olan HPV virüsü olabilmektedir. Öyle ki, büyük bir oranda cinsel temasın sebep olmasıyla kişiden kişide çok kolay bir şekilde bulaş gösterip vücuda yerleşerek oluşum göstermesi, çiftler arasında büyük sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir.  Genital bölgede siğil oluşumuna sebebiyet verebilen HPV elbette ki ortak kullanım alanlarından ve HPV virüsünün neden olduğu siğil oluşmuş bölgeye yapılan temaslı eşyanın başka bir kişi tarafından genital bölgesine temas ettirerek kullanılması sureti ile de yine çok kolay bir şekilde kişiden kişiye bulaşabilmektedir.

HPV virüsü bulaş gösterdiği ve yerleşim sağladığı andan itibaren siğil oluşumu ya da buna bağlı olarak kişiye bir belirti vermeyebilir. Öyle ki HPV çok uzun yıllar bulunduğu kişide sessiz sedasız bekleyebilir. Fakat genellikle 3 hafta ile 12 ay arasında Human Papilloma Vırus kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğuna da bağlı olarak, çoğunlukla genital bölgede ve makat çevresinde ortaya çıkma eğilimindedir. 

 

 

Genital Siğiller Kalıcı Mıdır?Daha Fazla Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

 

Çiftler arasında hem güven sorununa hem de iki tarafında sağlığını zedeleyen problemlere yol açabilen genital siğiller, çok kısa zamanda tedavi edilmelidir. Çünkü özellikle genital bölgede HPV virüsünün neden olduğu siğil oluşumları bölgenin yapısı itibariyle her zaman temiz ve kuru olamadığı için bölgede hızlı bir şekilde büyüyüp, yayılabilmektedirler. Çiftlerden birinde eğer genital siğil gözlemlenmişse muhakkak diğeri de gerekli kontrollerini yaptırmalıdır. Aksi takdirde iki kişi cinsel temas nedeniyle genital siğil oluşumlarının tekrarı ile dolu bir kısır döngüye girebilir.

Oluşum gösterdiği yerde yoğun kaşıntıya ve cinsel birliktelik sırasında kanamaya neden olabilen genital siğiller, ne yazık ki çoğu zaman aslında göründükleri kadar masum olamayabiliyorlar. Genital siğiller, oluşturduğu tip çeşidine göre değişmekle birlikte, tedavi edilmediği takdirde kişide kansere sebebiyet verebilmektedir.  Yapılan araştırmalara göre, özellikle kadınlarda HPV virüsü rahim ağzı kanserini oluşturma sebebinde yaklaşık olarak  %90 etkili olabilmektedir.

Genital siğil hem kişiye verdiği fizyolojik rahatsızlıktan dolayı, hem de başkalarına bulaştırma endişesinin de içinde olduğu birçok başka farklı sebeplerden kaynaklı psikolojik olarak büyük sıkıntılar ve çekinceler yaşatabilmektedir.  Fakat virüsü taşıyan ve genital siğil oluşumu gözlenen kişiler tüm bu kafa karışıklığı ve yaşadıkları içsel sıkıntı nedeniyle çözümü yanlış yerlerde arayarak genital siğilin bölgede ilerleme kat etmesine bir noktada izin vermiş olabiliyorlar. Bunların ilk örneği, bir süre denenen ve çoğunlukla sonucunda çözüm sağlanamadığı için büyük bir hüsranla bitebilen bitkisel kürler olabiliyor. Özellikle HPV virüsüne sahip olduğunu düşünen kişiler virüsün bölgede oluşturduğu siğilleri sirke ile tedavi etmeye çalışabiliyorlar. Lakin sirke çoğunlukla bir çözüm kapısı açmamakla beraber asidik yapısından dolayı ve genital bölgenin de hassas ve ince bir deriye sahip olmasından kaynaklı olarak bölgeyi tahriş edebilmektedir. Ayrıca bu konuda genital siğilin kendi kendine geçmesini de beklemek yapılan büyük yanlışlardan başka birisi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Çoğunlukla cinsel hayatını aynı değil birden fazla farklı kişiyle aktif olarak yaşayan bireylerde, hayat boyu genital siğil oluşumuyla karşılaşma oranı neredeyse %50’ye yakın olabilmektedir. Her ne kadar kişiler prezervatif yardımı ile korundukları için bu riski ortadan kaldırdıklarını düşünseler bile prezervatif bölgeyi tam anlamıyla kapatmadığı için, eğer lezyon da bölgenin kapanmayan kısmında ise bulaş riski oldukça yüksek olabilmektedir.

 

 

Makat Siğili ve Siğil Belirtileri Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

 

Genital siğil oluşumundan şüphelenen kişilerin doğru tanı ve tedavi ile iyileşebilmek için muhakkak alanında uzman bir hekime görünmeleri oldukça önem oluşturmaktadır. Unutulmamalıdır ki, bulaşma riski oldukça fazla olan bu virüsün hem kişiye hem de başkalarına zarar vermemesi adına tedavi kesinlikle şarttır.

 

 

Siğil Yaktırma

 

 

Siğil, bir virüsün neden olduğu cilt üzerindeki dokunun morfolojik yapısında değişiklik göstererek ortaya çıkmaktadır. Kendinden kabarık, dışa dönük küçük topakçık görünümündeki oluşumlardır.  Virüs gruplarından kaynaklı olarak deri mukozası üzerinde yer alır. Ellerde, parmaklarda, ayaklarda, yüz, saç ve kasık gibi vücudumuzun hemen hemen her bölgesinde görülebilmektedir. Bir çok şikayetlere sebebiyet vermiş olmalarına rağmen tedavi edilebilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kişilere en çok rahatsız hissi veren bölgesi ise genital bölge, makat ve çevresi üzerinde yer alabilmesidir. Neden olmuş olduğu virüs ise Human Papilloma Virüsüdür. HPV, sadece insana özgü olarak bulunan bir virüs çeşididir. Buna bağlı olarak da deride, üst epidermal tabakada yer alarak genital ve anüs bölgede oluşum göstermektedir.

Siğiller sıklıkla et beni ile karıştırılmaktadır. Fakat bilinmesi gerekir ki aralarındaki en belirgin fark; siğil yapılarının yüzeyleri pütürlü ve kabarık olarak bulunan üzerlerinde siyah noktaların bulunmasıdır. Bu siyah nokta olarak belirttiğimiz aslında kılcal kan damarlarının bulunması ve farklı tip yapıdaki virüsün nedeni ile ortaya çıkmasıdır.

Özellikle tırnaklarını yiyen ve tırnak etlerini yiyen kişilerde karşılaşılabilir. Vücut savunmasını oluşturan immün sistemin düşük olması yani bağışıklık sisteminin düşüklüğü bu virüsün belirlenmesinde büyük rol üstlenir. Çünkü bağışıklık sistemi ile doğru orantılı olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde örnek verecek olursak eğer ki; böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar ile savaşan kişilerin bünyesinde görülme olasılığı yüksektir.

HPV’nin neden olduğu siğiller, deri bütünlüğünü bozarak, genital ve anüs bölge üzerinde bulunurlar. Belirttiğimiz gibi birçok yerlerden geçebilmesi mümkün olabilse de sıklıkla genital ve anüs bölgesinde ortaya çıkan siğiller, temas yolu bulaş gösterimini ortaya çıkartmaktadır. Cinsel temasın dışında genital ve anüs bölgesi üzerindeki sürtünme yolu ile gerçekleşen temaslar ile de bulaş söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle cinsel birliktelik yaşanılan kişi ve kişilere dikkat etmek gerekir. Sıklıkla birden fazla kişiyle birliktelik yaşayan kadınlarla ilişki yaşamayı tercih eden erkeklerin bu konuya özen göstermeleri gerekmektedir.

HPV’nin yol açtığı siğil oluşumları kadın erkek ayrımı yapmaksızın görülmektedir. Sıklıkla yaş aralığı olarak cinsel hayata yeni başlangıç yapan kişilerde dahi görülebilmektedir. Yaş sınırı genelde 15-55 yaş aralığında gözlemlenebilmektedir.

Siğiller tedavi edilmediği takdirde yayılım ve bulaş gösterebilen lezyonlardır. Bu lezyon oluşumlarının genital bölgenin başka bir genital bölge ile teması ile bulaş sağlanıyor olmasına rağmen, anal bölge ve etrafına da yayılım yapabilmektedir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman olan proktoloji hekimleri tarafından muayene sonucunda kişiye uygun olan tedavi şekli belirlenerek uygulanması gerekmektedir. Aksi halde partneriniz ile cinsel temas yaşamaya devam etmiş olduğunuz sürece eşinize veya belirtiğimiz gibi cinsel birlikteliği yaşadığınız kişilerde de görülmesi mümkündür. Böyle durumda mutlaka karşılıklı olarak tedavi edilmekten çekinmemek gerekir. Tedavi sürecinin karşılıklı olması size ve partnerinizin sağlığı açısından daha uygun olacaktır.

Cerrahi yöntem, kriyoterapi (soğut tedavi ile dondurma) yöntemi ve lazer (ısıtılarak, buharlaştırılarak) uygulanan tedavi yöntemleri siğilleri ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır.  Cerrahi yöntem ile tedavi şeklinde bölge üzerinden siğillerin cerrahi işlem ile alınmasıdır. Tek tek alınması gerçekleşen bu işlem cerrahi olarak müdahale edilerek yapıldığından dolaya kişi genel anestezi altında uygulama yapılmaktadır. Bu nedenle sık tercih edilmeyen tedavi yöntemi içerinde yer alır. Kişiye işlem sonrası anestezinin etkisi ile birçok yan etki oluşumları göstermektedir. Tedavi sonrasın da son derece kişiye rahatsızlık hissi yaratarak bölge üzerinde ağrı ve acılara neden olabilmektedir.

Kriyoterapi yöntemi olarak bilinen yöntem de ise; bölge üzerindeki siğillere belli başlı azot gazı içerikli maddeler verilerek ortadan kaldırılması prensibine dayalı olarak uygulanan yöntemdir ve soğutularak yani dondurularak uygulanan yöntem şekli olarak bilinmektedir. Bu yöntemde uygulanan siğilin köküne tam anlamı ile ulaşılıp, ulaşılmadığı açısından emin olunamadığı için bir çok kez aynı siğillerin tekrarları ile seansların sayıları da olukça fazla olmaktadır.

Rahatlık, konfor ve en iyi sonuç vermesinden kaynaklı olarak uygulanan lazer yönteminde ise bölgede bulunan siğilin köküne kadar inilmesi prensibine dayanan bir tedavi yöntemidir. Küçücük bir nokta bile dahi kalmayacak şekilde işlem yapılarak oluşan lezyonun köküne etki etmektedir. Bu nedenle bölgedeki hedef siğillerin var oldukları dokunun tabanına ulaşım sağlanmaktadır. Günümüzde sıklıkla tercih edilen yöntemler arasında yer alır.

 

 

Kondilom Tedavisi Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYIN.

 

 

Unutulmaması gerekir ki HPV’nin neden olduğu bu genital ve makat bölgesindeki siğillerin tedavi sonrasında dikkat edilmediği sürece, bu virüs ile tekrar karşılaşıldığı sürece ve bağışıklığın düştüğü her an rastlanılması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar siğiller için büyük önem taşımaktadır. Alanında uzman olan hekimler özellikle Proktoloji doktorları tarafından HPV’nin tedavi edilmesi günümüzde oldukça kesin ve doğru bir sonuç almanıza destek olmaktadırlar.

 

 

 

 

 

 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.