Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat Siğili ve Siğil Belirtileri

Makat Siğili

 

Makatta görülen ve çoğunlukla et beni veya sivilce oluşumuyla karıştırılabilen makat siğili ya da kondilom, HPV virüsünün bulaş göstermesi sonucunda oluşabilmektedir. Human Papilloma Virüs, çoğunlukla cinsel temas sebebi ile kişiden kişiye kolayca bulaşabilen bir hastalıktır. Cinsel temas haricinde; havuz, hamam, umumi tuvalet, spor salonu gibi ortak kullanım alanlarından ve ortak kullanılan eşyalar vasıtasıyla da nadiren de olsa kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Lakin bu, HPV’nin kişide oluşum göstermesi için oldukça düşük riskli bir etkendir.

HPV’nin oluşturduğu lezyonlar çoğunlukla genital bölgede yani kadınlarda vajinada, erkeklerde peniste ve her iki cinste de anal bölgede görülebilmektedir. Fakat nadiren de olsa, oral ilişki sebebi ile dil, dudak ve boğazda da HPV lezyonu yani siğil oluşumu görülebilmektedir.

 

Siğil Bulaşıcı Mıdır? Siğil Yaktırma Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

 

Makat Siğil Belirtileri

 

 

Makat bölgesinde HPV virüsü sebebiyle oluşum gösteren siğiller, elle dokunulduğunda hissedilebilen çıkıntılar şeklinde ve çoğunlukla karnabahar görünümüyle karşımıza çıkabilmektedir. Genellikle cilt tonu ile aynı renkte ya da gri, kahverengimsi bir renkte olabilirler. Lakin makat siğili diğer makat hastalıklarından farklı olarak hastalarda çok fazla şikâyete sebep olmamakla beraber, diğer makat hastalıklarına benzer şikâyetleri de yaratmayabilir.

Aktif bir cinsel yaşantısı olan genç yaşlardaki bireylerde daha sık görülmekle birlikte kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olup olmaması da bu virüsün etki gösterme şekli açısından oldukça önem taşıyabilmektedir. Özellikle makat siğili kişilerde, et beni görünümlü lezyon ya da lezyonlar oluşturması dışında bulaş gösterdiği kişinin makat bölgesinde oldukça rahatsız edici kaşıntılara da sebep olabilmektedir. Kaşıntılar sebebiyle bölge tahriş olabilmekte ve kanamalar meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte, tedavisi ertelenen makat siğili zamanla bulunduğu bölgede yayılmaya ve büyümeye devam edebilmektedir. Ayrıca kaşıntıların etkisi yüzünden de tırnak yolu ile virüs bölgede taşınabileceği için makat siğili anal bölgede varlığını arttırmaya devam ediyor olabilecektir.

HPV virüsü, çoğunlukla cinsel temas yolu ile bulaşan hastalıkların en yaygın görülenlerinden birisidir. Oldukça büyük bir oranla cinsel ilişki sırasında bulaş gösteren Human Papilloma Virüs’ün kişiye çok daha kolay ve hızlı bir şekilde bulaşmasına bir etken de genital ya da anal bölgede bir kesi ya da yara izinin var olmasıdır. Çünkü bu virüs, gözle görülmesi mümkün olmayan bir kesi izinden kişiye aslında çok daha kolay bir şekilde bulaş gösterebilmektedir.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla rastlanması mümkün olabilen HPV, tedavi edilmediğinde az önce de bahsedildiği üzere büyüme ve yayılma sürecine geçer. Anal bölgede görülen makat siğilinde, genital bölgede oluşum gösteren lezyonların yaratacağı etki dışında farklı bir durumda söz konusu olabilmektedir. Öyle ki, büyüyüp anal bölgede geniş bir alana yayılan kondilom, anüs bölgesinden bağırsağa ilerleyerek bağırsak tıkanmasına yol açma gibi bir riske sahip olduğundan çok daha sıkıntılı ve büyük sorunlara da sebebiyet verebilir.

HPV virüsüne sahip olduğundan şüphelenen kişinin ya da kişilerin hiç vakit kaybetmeden alanında uzman bir hekime başvurmasını ivedilikle gerektirecek bir başka geçerli sebebi ise, makat siğili bulgusundan başka HPV’nin başka bölgelere de sıçrayıp sıçramadığını öğrenmek olacaktır. Çünkü HPV gözle görülmesi pek mümkün olmayan kısımlarda da mesela, makat kanalının içinde de lezyon oluşumuna neden olabiliyor. 200’e yakın türü bulunan HPV’nin bu noktada da kişide hangi türünün oluşum gösterdiğinin belirlenmesi önemli oluyor. Çünkü ancak yapılan testler sonucunda belirlenebilen türlerinden bazıları ne yazık ki uzun süre tedavi edilmediği koşulda kişide makat kanseri oluşumuna neden olabiliyor.

Makat siğili bir diğer adı ile anal kondilomun kişilerde sıklıkla görülme şekline göre sıralanacak olursa; en çok makat derisinde ve makat kanalında, sadece makat kanalında ya da sadece makat derisinde görülebilir. Tedavi süreci ertelendikçe yayılmaya devam eden anal kondilom, kişiye hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çok ciddi rahatsızlıklar verebilmektedir.

 

Kondilom Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

 

Makat siğili kişide oluşturduğu lezyonların şekline, büyüklüğüne ve yoğunluğuna bağlı olarak tedavi şekli ve yöntemini etkileyebilen bir hastalıktır. Bu sebeple tedavi süreci kondilomların oluşum ve dağılım şekillerine bir de konumlandıkları bölgeye bakılarak ancak uzman bir hekim tarafından belirlenebilir. Makat siğilinin tedavi sürecinde hasta, partnerini de bu konuda uyarmayı unutmamalıdır. Çünkü cinsel yolla çok kolay bir şekilde bulaş gösterebilen HPV, sadece bir tarafın tedavi olmasıyla son bulmayacak, eğer karşı tarafta kontrol edilip tedavi sürecine dahil olmazsa HPV’nin varlığı kişiler arasında bir kısır döngü gibi devam edebilecektir.

 

 

HPV Risk Faktörleri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

 

Hastaları oldukça yorucu bir sürece sokabilen makat siğili rahatsızlığı kişinin tek başına çözüm sağlayabileceği bir hastalık değildir. Kendi kendine geçmesini beklemek ya da bilimsel bir dayanağı olmayan bitkisel çözümlere yönelmek ne yazık ki virüsün ilerlemesine neden olabileceğinden kişi için büyük bir zaman kaybı olacaktır. O sebeple makat siğilinden ilk şüphelenildiği anda muhakkak bir doktora görünmek ve sonrasında tedavi sürecini istikrarlı bir şekilde devam ettirmek HPV virüsü için oldukça önemli ve gerekli olmaktadır. Bu alanda tedavi için günümüzde sıklıkla yalnızca bu alan üzerinde yaşanılan hastalıklara bakan proktoloji doktorları tedavi sağlamaktadırlar.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.