Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kondilom Tedavisi

 

 

Genital siğil yani tıptaki adı ile “Human Papilloma Virus” toplumda özellikle 17-45 yaş aralığında daha sık görülen ve bulaşma sebebi çoğunlukla cinsel yollu temas olan bir hastalıktır. Human Papilloma virus yani kısaca HPV, hem kadınlarda hem de erkeklerde genital bölge üzerinde et beni şeklinde bazen ten renginde bazen kahverengi tonunda ve ilerleyen süreçte karnabahar görünümü ile yer almaktadır. Genital bölgede görülen ve HPV virüsü sebebiyle ortaya çıkan bu oluşumlara lezyon, makat bölgesindeki bu lezyonlara da kondilom denilmektedir. 

Makat bölgesinde görülen kondilom yapıları viral bir enfeksiyondur ve yayılım göstermektedir. Cinsel yollu temasla karşı tarafa bulaşabildiği gibi nadiren de halkın kullanımına açık olan; hamam, sauna, havuz, spor salonları ya da umumi tuvaletlerden de bulaşabilmektedir.

 

Makat Siğili ve Siğil Belirtileri Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın. 

 

Genital siğil aslında sinsi diye tabir edebileceğimiz türden bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Hastalık herhangi bir yoldan karşı tarafa bulaş gösterdiğinde kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak belirtilerini vermeye ya da vermemeye başlayabilir. Bunu şu şekilde açıklayacak olursak; vücudunuzun direnci ne kadar fazlaysa vücut bulaşan bu virüsü o kadar iyi baskılayabiliyor. Bu virüs vücuda bulaştığı andan itibaren belirtilerini vücudun bağışıklık sistemine bağlı olarak minimum 3 hafta veya 1 yıl içerisinde ortaya çıkarıyor. Fakat onun öncesinde genital siğil virüsünün size bulaşıp bulaşmadığını anlamanız ne yazık ki pek mümkün olamıyor. Durumun fark edilebilmesi için hastalığın genital bölgede veya makat bölgesinde bir oluşum ortaya çıkarması neredeyse şart denilebilir. Bu nedenle genital bölge de veya anal bölgede karşılaşılan siğil oluşumlarında tedavi olunması gerekmektedir. Tedavi sonrasında ve sırasında bağışıklığın önemini bu şekilde belirtilebilmektedir.

Genital siğiller vücutta anal bölgede veya kadınlarda; dış genital bölgede, vajinada, rahim ağzında görülürken erkeklerde ise; penis ve çevresinde yerleşim gösterirler. İlk anda fark edilmeyen ve tedavi sürecine başlanamayan genital siğiller oluşum gösterdikleri bölgede yayılabilir yani çoğalabilirler. Ayrıca zaman içerisinde oluşan bu lezyonlar bulundukları konumda var olan boyutlarının üstüne çıkıp büyümeye başlayabilirler.  Makat ve çevresinde de oluşan bu yapılar büyüme göstererek hızlıca yayılım sağlarlar.

 

Peniste Siğil Ve Erkeklerde Siğil Belirtileri İçin Tıklayınız. 

 

Kondilom lezyonları, bulundukları bölgede oluşturdukları siğillerin dışında bir de virüse sahip olan hastaya “Ben artık buradayım!” dercesine başka sinyaller de yollamaktadırlar. Bu hastalığın bir diğer belirtileri ise makat ve çevresinde kaşıntı, bazen hafif yanma ve kızarıklık şeklindedir. Lakin bu belirtiler oluşan lezyonlar fark edilmediği müddetçe çoğunlukla hasta tarafından farklı bulgularla karıştırılarak pek önemsenmemektedir. Bununla birlikte, kondilom yapılarının oluşum göstermesi hastada makat bölgesindeki deri renginin farklılaşması ya da değişmesi şeklinde de bir şikayete sebebiyet verebilmektedir. HPV’nin neden olduğu kondilom hastada yerleşim göstermesi ile yaşanan cinsel birliktelik esnasında bir kanama görülmesi de hastalığın vücutta yer aldığının başka bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Human Papilloma Virus denilen bu hastalığın 200’den fazla çeşide sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu çeşitlerden yine bilindiği kadarıyla yaklaşık 40 tanesi genital bölgede HPV oluşumuna yani et beni veya bazen karnabahar görünümlü oluşumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu çeşitler düşük riskli veya yüksek riskli olarak ikiye ayrılarak, yüksek risk grubunun içinde bulunan çeşitlerin aslında tedavi gerçekleşmediği takdirde kansere yol açabileceği kanısını da bulundurmaktadır. Adeta gizlice vücutta konumlanan bu hastalık ne yazık ki genital bölgede bir oluşum göstermeyebilse de virüsün bulaşımı gerçekleştiği için yine cinsel yolla başkalarına da bulaşma ihtimalini her daim koruyor.

Çoğunlukla yerleşim gösterdiği kişilerde acı veya ağrıya sebep olmayan kondilom yapıları virüsleri ya da lezyonları, belirti vermeye başladığı ilk andan itibaren hastalar tarafından doktor muayenesinden önce internette sorgulanmaya ve anlaşılmaya çalışılmaktadır. Hastaların muhakkak bir doktor kontrolü altında tedaviye başlaması gerekmektedir.  İnternette yer alan bitkisel çözümler bu hastalık için ne yazık ki bir tedavi seçeneği değildir. Kişinin, doktor kontrolünde ilk olarak HPV tanısından emin olması sonrasında da doktorun hastada oluşan lezyon şekli, çeşidi ve büyüklüğüne göre bu hastalığa sahip kişiye en uygun tedavi yöntemini belirlemesi kişinin sağlığına kavuşabilmesi açısından şarttır. Bu alanda proktoloji doktorları tarafından uygulanan yöntemlere başvurmak daha doğru olacaktır.

 

Genital Siğil Bitkisel Tedavisi Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

Kondilom Tedavi Yöntemleri

 

 

Kondilom tedavisinde öncelikli olarak, makat ve çevresindeki belirtileri kişi de çok fazla şikayete sebep olmasa da düzenli aralıklarla yapılması gereken doktor kontrolleri ile erken teşhis sağlanabilir. Eğer düzenli aralıklarla bir kontrol sağlanmıyorsa da hastanın şüpheye düştüğü anda hem şüphelerinden hem de bu hastalıktan kurtulmak için en kısa zamanda uzman bir hekime başvurması gerekmektedir. HPV ne yazık ki cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar gibi toplumda çoğunlukla hastaların çekinmelerinden kaynaklı doktor muayenesini ertelemesi veya yok sayması sebebiyle kişiye içten içe hasar veren bir rahatsızlıktır. Zamanla kişide adeta “Doktora gitmelisin!” dercesine belirti, şikayet ve sıkıntı yaratabilmektedir. Bu sebeple kesinlikle göz ardı edilmemeli, kondilom belirtilerini yok saymamalı aksine kabullenerek en sağlıklı çözüm olan uzman hekim görüşüne başvurulmalıdır.

Kondilom tedavisinde başvurulan yöntemler arasında ilk başta akla gelen cerrahi yöntem ile tedavi sağlamaktır. Genel anestezi altında narkoz verilerek uygulanan cerrahi işlemler de siğiller teker teker alınmaktadır. Bu da kişiye işlem sonrasında oldukça rahatsızlık hissi vermektedir. Narkozun bir çok insana vermiş olduğu yan etkilerden dolayı şikayetlerinde artış görülebilmektedir. Cerrahi müdahale ile yapılan kondilom tedavilerinde makat ve çevresinde yer alan siğil yapılarının alınması ile bölgede iz bırakmaktadır. Kişilere görsel anlamı ile yapılmış olan bu işlem sonrasında psikolojik olarak etkilemektedir. Kişiye vermiş olduğu şikayetler dışında görsel anlamı ile de vermiş olduğu olumsuz etkilerden dolayı bu yöntem pek de tercih edilmemektedir. Bu nedenle hastalar bu tedavi şeklinden kaçınmaktadır.

Ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi şekilleri artık günümüzde kısa sürede uygulanan ve sıklıkla tercih edilen yöntem seçenekleri haline gelmiştir. Lazer yöntemi ile uygulanan bu tedavi şeklindeki amaç siğil bölgesinin tamamen ortadan kaldırılma prensibine en yakın olan tedavi şeklidir.

Dondurma adı verilen yani kriyoterapi yönteminde azot gazı belli oranda siğilin oluşturduğu bölgeye verilerek siğilin ortadan kaldırılmasına dayanan bir tedavi şeklini içermektedir. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken oluşan siğilin üzerine gaz püskürtüldüğünde lezyonu dondurmak mümkün olsa dahi siğilin köküne inilip inilmediği açısından anlaşılması güç olabilmektedir. Bu nedenle hekimler tarafından çok fazla ayırt edilmesi pek de mümkün olmayabilir. Bu yöntemde tedavi seansları oldukça fazla olabilmektedir.

Ameliyatsız lazer yöntemi ile tedavi şeklinde yani ısıtılarak, buharlaştırılarak yapılan tedavi şeklinde siğil köküne tam anlamı ile inildiğinden emin olunmaktadır. Bu tedavi şeklindeki asıl amaç hedef siğillerin var olduğu taban dokunun zemininin tamamen yok edilmesine dayanmaktadır. Bu nedenle lazer yöntemi ile kondilom veya genital siğil tedavisinde avantajlı olan tedavi şekli öncelikli olarak ilk sırada geldiği bilinmesi gerekmektedir.

Tüm bu tedavi seçeneklerinde avantajlı veya avantaj içermeden mevcut olan siğillerin iyileşmesine dayanmaktadır. Fakat bilinmesi gerekir ki genital bölge veya makat ve çevresinde oluşum gösteren lezyonların siğillerin kişide taşıyıcı olarak uzun yıllar da devam edebilmektedir. Bu konuda devreye giren en büyük destek ise bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır.

 

 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.