Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kondilom Nedir?

 

 

Kondilom, vücutta HPV’nin (Human Papilloma Vırus) etkili olmasıyla kadınlarda vajina ve çevresinde, erkeklerde penis ve çevresinde ayrıca her iki tarafta makat bölgesinde görülebilen siğillerdir. Bu siğiller, çoğunlukla deride pürüzlü bazen de pürüzsüz kabartılardır. Çoğunlukla cinsel temas ile kişiden kişiye kolaylıkla bulaş gösteren HPV virüsünün genital bölgede çıkarttığı lezyonlara kondilom denilmektedir.

 

 

Kondilom Nasıl Oluşur?

 

 

HPV, kişiden kişiye çoğunlukla cinsel temas yoluyla çok kolay bir şekilde bulaş gösterebilirken; tuvalet, sauna, spor salonları, havuz gibi ortak kullanım alanlarından da kişiden kişiye rahatlıkla bulaşabilmektedir. Bağışıklık sistemiyle oldukça ilgili olan bu rahatsızlık bulaştığı ilk anda hemen belirti vermemesi ile de diğer hastalıklara nazaran oldukça sinsidir.

HPV virüsüne sahip birisiyle yaşanan cinsel temastan ya da HPV virüsünün bulunduğu ortak alan veya eşya kullanımından sonra, virüs vücutta hızlı bir şekilde yerleşim gösterebilir. Lakin HPV’nin  lezyon oluşumu yapılan araştırmalar sonucunda kişilerin %64’ünde ancak 8-9 ay sonra gözlemlenebilir ya da hissedilebilir duruma geldiğini ortaya koymuştur. Öyle ki, HPV vücuda bulaş gösterdikten sonra ortalama minimum 2-3 hafta arasında, maksimum 8 -12 ay arasında belirti vermeye başlayabilir.

Fakat genital ya da anal bölgede herhangi bir farklı durum ya da görüntüye rastlamanın ardından derhal bir doktor muayenesi şarttır. Öyle ki özellikle HPV virüsü kuluçka evresindeyken ortaya çıkardığı küçük kondilomların tedavisi hem daha kolay olacak hem de bölgeye yayılması hızlı bir şekilde engellenmiş olabilecektir.  Çünkü bölgede oluşan kondilomlar tedavi edilmediği süre boyunca, genital bölgenin nemli ve sıcak yapısının da etkisi ile çoğalarak bölgede hızlı bir şekilde yayılma eğiliminde olabileceklerdir.  Örneğin, makat çevresinde oluşan kondilomlar fark edilmediğinde ya da tedavi süreci ertelendiğinde kondilomlar makat bölgesinin içine doğru ilerleme kat edebilmektedirler.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen HPV, erkeklerden kadınlara daha kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Çünkü kadınlarda vajinanın yapısal olarak dış etmenlere daha açık olması vücuda HPV virüsünün alımını erkeklere kıyasla bir miktar daha arttırabilmektedir.

 

Rahimde Siğil Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız.

 

HPV, kişide lezyon oluşturmadığı sürece kişinin vücudunda barındığını hissettirmez. Lakin çoğunlukla HPV genital bölgede ortaya çıkan siğiller sayesinde fark edilir. Ama ne yazık ki tek belirtisi gözle görülebilen ve çoğunlukla karnabahar görünümünde olan siğiller değildir. Oluşum gösterdiği bölgede kişiye ani kaşıntı atakları verebilmektedir. Kaşıntıya bağlı olarak bölgenin tahriş olması ve bununla birlikte kanama da gözlemlenebilir.

 

 

Kondilom Yaş Aralığı Nedir?

 

 

Kişiler arasında HPV virüsü 18-25 yaş aralığında daha sık gözükebilmektedir. Özellikle aktif cinsel hayatı olan ve sürekli eş değiştiren bireylerde de HPV rahatsızlığının bulaşma riski daha da artış gösterebilmektedir.  Ayrıca erken yaşta başlanılan cinsel hayatla birlikte, korunmadan yaşanan cinsel birliktelikler de hastalığın ortaya çıkmasında etkili olabilen faktörler arasında yer almaktadır. Fakat belirtmekte fayda var ki, cinsel birliktelik sırasında kondom ile korunma, HPV virüsü için yüzde yüz koruma sağlayamamaktır. Çünkü kondomun kapatmadığı kısımlarda oluşum gösteren lezyonlar ciltle temas sağladığında yine bulaş gösterebilmektedir.

Sessiz ve sakin ama bir o kadar da tehlikeli bir şekilde vücutta bulunabilen HPV, tedavi edilmediği zaman kişinin kanser olmasına sebebiyet verebiliyor. 100’den fazla çeşidi olduğu bilinen HPV virüsünün birçok tipi bulunmakta ve bu tipler düşük riskli ve yüksek riskli olarak ayrılmaktadırlar. Özellikle HPV düşük risk grubunun tip 6 ve tip 11 çeşitleri hastalarda kondilom (genital siğil) oluşumunun yaklaşık %90’ınından sorumlu olabilmekteyken, yüksek risk grubunun tip 16 ve tip 18 çeşitleri ise özellikle kadınlarda rahim ağzı kanseri oluşumunun yaklaşık %70’inden sorumlu olabilmektedirler.

 

HPV Tip 16 ve Tip 18 Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın.

 

HPV oluşum gösterdiği kişide sadece tek bir tipini oluşturmayabilir. Öyle ki bir kişide birden fazla hem düşük hem de yüksek risk grubuna ait olabilen kondilomlara sahip olabilmektedir. Ayrıca kondilom yani HPV virüsü vücutta bulunan hücrelerin yapısını değiştirebildiği için, kanser oluşumuna neden olabilmektedir. Bunun belirlenebilmesi için de kişinin muhakkak uzman bir hekime muayene olup gerekli testleri yaptırması gerekmektedir.  2002 yılında yapılan bir araştırma sonucunda veriler göstermiştir ki 5 milyon kanser hastasının, yaklaşık 500 bininin HPV sebebiyle rahim ağzı kanseri olduğu belirlenmiştir.

Kondilomun ya da genital siğil rahatsızlığının kesinlikle önemsenmeyecek ve sonraya bırakılacak bir durum olmadığı kesinlikle bilinmelidir. Bu sebeple HPV virüsünden şüphelenildiği ilk anda muhakkak uzman bir hekime danışılmalı, tedavi sürecine bilinçli ve disiplinli bir şekilde başlanılmalıdır. Tedavinin öncelikle olarak sadece bu alanda uzmanlarını tamamlamış olan proktoloji doktorları tarafından yapıldığını unutmamak gerekir. Çünkü proktoloji alanı yalnızca makat ve çevresinde gelişen rahatsızlıklara karşı tedavi sunmaktadırlar.

Kondilom yapıları makat ve çevresinde oluşum göstermesinden kaynaklı olarak sıklıkla yayılımda söz konusu olabilmektedir. Cinsel temas dışında gerçekleşen sürtünme veya aynı bölgenin teması ile de kondilom yapıları kolaylıkla bulaşım göstererek yayılım sağlarlar. Bu nedenle kondilom mutlaka tedavisi edilmesi gereken ve kişiye oldukça fazla şikayetler doğuran bir viral enfeksiyon olarak bilinmektedir.

 

Kondilom Nedir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.