Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hemoroid Belirtileri

Hemoroid, makat bölgesindeki bir kısım damarların genişlemesi ve büyümesidir.Toplumun hemen hemen yarısında görülen bir rahatsızlıktır. Bazı durumlar hemoroid oluşumunu tetiklemektedir. Örneğin Yediğimiz içtiğimiz gıdalar,  tuvalette çok oturmak,  aşırı kilolu olmak (obezite),sık sık ağır kaldırıyor olmak ve gebelikte  bunun başlıca nedenlerindendir.

Hemoroid rahatsızlığı olan insanlarda belirtiler hemoroid türüne göre farklılık gösterir. Ancak çoğu zaman. kaşıntı, rahatsızlık hissi ve kanama gibi belirtilerle kendini gösterir.Hemoroid kendi içinde internal (iç) eksternal (dış) olarak ikiye ayrılır.Biri anüs iç kısmında  görülen diğeri ise anüs dış kısmında görülendir.Hemoroid hastalığı olan kişilerde belirtiler şöyledir.

 

Hemoroid Belirtileri Neler?

Makatta kanama (dışkılama esnasında)

Anüs içinde meme oluşumu

Anüs çevresinde şişlik

Ağrı,kaşıntı,ve tuvaletten sonra ıslaklık olur.

Hemoroid hastalığının 4 evresi vardır.

1, evrede en belirgin  şikayet kanamadır. hemoroidal doku büyümüştür. Özellikle sert dışkı sonrasında kanama görülür fakat sarkma yoktur

2, Evrede büyümüş olan hemoroid memesi  doku kanama ile birlikte özellikle tuvalet sırasında şişer, aşağıya sarkar, dışkılama sonrası kendiliğinden içeri girer.

3,Evreye gelmiş hemoroid memesinden sarkan hemoroidlerin normal pozisyona gelmesi için elle itilmesi gerekir.

4,Evrede ise sarkmış olan hemoroidler elle de normal pozisyona getirilemez ve makat dışında kalır.

Erken evre hemoroidlerde ilaç tedavisi tercih edilir. Ağızdan ve haricen verilen ilaçlar ile hastalığın yarattığı sıkıntılar giderilmeye çalışılır fakat bu yöntem hastayı sadece o an için rahatlatır ve kesin çözüm değildir.Hemoroidi son evrelere gelmiş hastalarda ise ilaçla bile rahatlama mümkün değildir.

Hemoroid rahatsızlığınından  korunmak için yapılması gerenkenler:

Hemoroidden korunmak için öncelikle kabızlıktan korunmamız gerekir. Bunun içinde lifli ve posalı gıdalar tercih edilebilir.Günde 2 litre su tüketirsek hemorodial oluşumu engelleyebiliriz bunun yanında düzenli spor yapmakta oldukça önemlidir.Tuvalet alışkanlığı çok önemlidir.  Her gün belli bir saatte veya 2  günde bir tuvalete çıkılması idealdir. Bu süre uzadığında kabızlık oluşmakta ve makat bölgesi hastalıkları açısından risk oluşturmaktadır.En önemli nokta herhangi bir belirti, sıkıntı olduğunda utanmadan sıkılmadan doktora başvurmak gerekir. Bazen hemoroiddir veya önemsiz bir şeydir denilen basit belirtiler, kalın bağırsak kanseri gibi çok ciddi hastalıkları habercisi olabilmektedir.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.