Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hemoroid ve Beslenme

Hemoroid (basur) konusunda elzem olan noktalardan biri de yapılacak diyette zararlı olarak belirtilen gıdalardan uzak durmaktır. Bunlardan kaçınılması gerekenlerin başında ise baharatlı, ekşi ve acı besinler gelmektedir. Bu gıdalalar bireyin dışkılama esnasında anal bölgeden (makat bölgesi) bir yanma hissi uyandırır. Bu his yenilen gıdanın içerdiği acı ve baharat oranı ile doğru orantılıdır. Bununla birlikte süt ve süt ürünleri de anal bölgede kaşıntı oluşturur. Ancak her kahvaltıda yaklaşık olarak kibrit kutusu biçiminde peynir tüketilebilir. Gün içerisinde bir bardak süt de tercih edilebilir. Yine yoğurt tüketiminin de kısıtlı olacak şekilde tüketilmesinin hiçbir sorun teşkil etmediği belirlenmiştir. Söz konusu gıdalarda aşırı tüketme sonucu makatta kaşıntı oluşmaktadır. Hemoroidde benzer biçimlerde güm içerisinde iki bardağa kadar kahve, çay içilmesi sorunlara neden olmaz iken aşır tüketim yine hemoroid soruna zemin hazırlayabilir.

Hemoroid'de beslenme tedavisi

1. Gün içerisinde yeteri miktarda su tükettiğinizden emin olunuz. Ortalama en az minimum 2,5-3 litre su tüketiniz.  
2. Sindirim sistemini düzene sokmak için beyaz ekmek yerine buğday ekmeği, çavdar ekmeği veya kepekli ekmek tercih ediniz.
3. Mümkün olduğunca lifli besinler tüketiniz. Sindirimin rahat olması hemoroid oluşumunu engeller.
4. Haftada 2-3 kez kurubaklagil (kuru fasulye, mercimek, nohut ) tüketilmesine dikkat edilmelidir. Hem iyi bir bitkisel protein kaynağıdırlar hem de bol miktarda posa (lif) içerirler.
5. sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için sebze tüketiniz. Özellikle    posa içeriği çok yüksek olan; lahana, brokoli, ıspanak, pırasa, enginar, kereviz, bezelye, bamya, taze fasulye, kabak gibi sebzelere diyetinizde daha geniş yer veriniz. 
6. Pilav, makarna, patates gibi yemekler hazırlanırken içine buğday unu ve bol miktarda sebze katılması tavsiye edilmektedir.
7. Mümkün olduğunca düzenli olarak meyve tüketiniz, kuru erik, incir, kayısı, armut, elma, üzüm gibi meyveleri tercih ediniz. Bu meyveler taze, kuru veya komposto olarak tüketilmelidir. Meyve suyu yerine meyveleri direkt tüketilirseniz daha sağlıklı olur.
8. Acılı ve ekşili besinler, turşu ve baharatlar, alkol, fast-food tarzındaki yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 
Hemoroid rahatsızlığı olsa da, olmasa da bu beslenme kuralları geçerlidir. Ancak hemoroid rahatsızlığı olanlarda sadece beslenme düzenini oturtmak yeterli olmayabilir. Bu yüzden hemoroid problemi olan hastalar önce uzman bir hekime danışıp Ameliyatsız Hemoroid (basur) Tedavisi sayesinde çok kısa bir sürede bu problemden kurtulmalı; sonrasında hemoroid rahatsızlığının tekrar etmemesi için beslenme düzeni başta olmak üzere, hayatının her alanında hekimin önerdiği ufak değişiklikler yaparak hayatına devam etmelidir.

Ameliyatsız Tedavi Yöntemi  Avantajları

  • Hemoroid  şikayetiyle muayene olan hastanın aynı gün müdahale olabilmesi,
  • Hiçbir iş gücü kaybına neden olmadan,  müdahale işleminin yalnızca 5 dakika sürmesi,
  • Lokal anesteziyle tedavinin gerçekleştirilmesi,
  • Müdahale sonrasında hasta yürüyerek işinin başına dönmesi hastalara sunulan en büyük avantajdır. 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.