Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

HPV erkekte penis üzerinde, kadında ise vajina (hazne),vulva ve rahim ağzına yerleşen bir virüstür. HPV vücuda girdikten sonra hücreler içine yerleşerek belli bir kuluçka döneminde sonra cinsel organlarda kabarıklık şeklinde oluşan yapılarla kendini gösterir. Bu oluşan kabarıklıklar (genital siğil) HPV nin yan etkileridir ve virüsün kesin tedavisi olmadığında siğillerin tekrarlama olasılığı har zaman mevcuttur. Siğiller ilk dönemlerde küçük sivilce şeklinde ortaya çıkabilir. Uzun zaman bu şekilde kalabildiği gibi, çok kısa zamanda çoğalarak yayılabilir. Özellikle kadınlarda vulvada (dış cinsel organ) siğiller bulaşıcı ve estetik görünüm açısından rahatsız edicidir. Ama asıl önemli olanlar rahim ağzına yerleşen siğillerdir ki kansere dönüşme olasılığı ve kanser hücreleri taşıma olasılığı yüksektir. Serviks kanseri denilen rahim ağzı kanserlerinde %98 lik grubunda HPV nin oluşturduğu kanserler yer almaktadır. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemeli ve ilk görülen siğilde uzman bir hekime başvurulmalıdır. 

HPV nin 100 den fazla türü bulunmaktadır. Her tür kendine has özellik barındırır. Bazı türleri tamamen zararsız olabileceği gibi bazı türleri oldukça saldırgan ve agresiftir. Kansere sebep olan türler genelde bu saldırgan türlerden oluşur. Rahim ağzı kanserine sebep olan Hpv nin anüs (makat) kanserine yol açan türleri de bulunmaktadır.
 

HPV'de Taşıyıcı Olmak

HPV virüsü kişinin bağışıklık sistemiyle doğrudan etkilidir. Bazı virüsler güçlü olan bağışıklık sistemine baskın gelemedikleri için ilerleyemezler. Kişi uzun zaman hiçbir şikâyeti olmadan devam edebilir. Ancak bu durum hastalığın varlığını yok etmez. Belirti vermeyen virüs cinsel ilişki, ortak kullanım alanları olan hamam, umumi tuvalet gibi alanlarda kolayca bir başka kişiye geçebilir. Bu duruma sessiz enfeksiyon denir ve siğil oluşmamasına rağmen bu virüsü taşıyan kişiler “taşıyıcı” olarak adlandırılır.
Hpv nin kuluçka süresiyle ilgili net bir zaman dilimi bulunmamaktadır. Ancak yaygın olarak 1-6 ay arasında belirti verdiği bilinmektedir. Çoğunlukla cinsel yolla bulaşır ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenidir. Genital siğil bulaşabilmesi için cinsel ilişkinin tamamlanması gerekmez. Tahriş olan cilt dokusunun teması virüsün geçmesi için yeterlidir. Özellikle gençlerde sadece sürtünme yoluyla bulaşan Hpv oldukça fazladır.
 
Hpv cinsel yönden aktif olan her bireyde görülebilir. Bu virüsü taşıyan kişiyle girilen her türlü cinsel ilişki virüsün bulaşması için yeterlidir. HPV cilt dokusundaki tahrişe bağlı gözle görülemeyecek kadar küçük alanlardan geçiş sağlayabilir. Hatta yapılan araştırmalarda erkeklerde bulunan meni sıvısında bile Hpv saptanmıştır. Bu da gösteriyor ki sadece cinsel birleşme değil vücut sıvılarıyla bile Hpv bulaşabilir.

Hpv Tanısı Nasıl Konur?

Penis veya dış cinsel organlarda bulunan siğillerde görünüme bakılarak tanı koyulabilir. Ancak makat içinde ve rahim ağzında bulunan siğiller için mutlaka ek tahliller yapılmalıdır. Çünkü bu siğiller kansere sebep olan türler içerebilir. Erkeklerde bu tahlili siğillere müdahale edilirken alınan parçanın patolojiye gönderilmesi belirlerken, kadınlarda smear denilen ve rahim ağzından alınan bir sürüntü yardımıyla tahlil gerçekleştirilebilir. Eğer sonuçlarda Hpv (+)  çıkarsa ikinci basamak olan tipleme tahlilleri yapılarak Hpv nin hangi gruba ait olduğu belirlenir ve ona göre müdahale edilir.
 
Hpv virüsü her bireyde kendini kondilom olarak göstermez. Bazen yıllarca belirti vermeyebilir. Ancak yapılan araştırmalara göre genital siğil tedavisi gören hastaların %90 ında partnerlerinde de Hpv ye rastlanmıştır. Bu yüzden belirtileri olmasa bile genital siğil tedavisi gören her hasta mutlaka partnerini de muayene ettirmeli gerekli tahlilleri yaptırmalıdır.

 HPV tedavisi nasıl yapılır?

Genital siğilde her hekim tarafından kabul edilen ortak bir tedavi şekli henüz yoktur. Ancak yapılan araştırmalarda en az nüks oranının rastlandığı tedavi yöntemi neşterle müdahale etme ya da koterizasyon yöntemleridir. Virüsün iniş çıkışlarının hastanın bağışıklık sistemi belirler. Bazen 5-6 yıl hiç çıkmamasına rağmen yedinci yılda kendini gösterebilir. Ancak kesin çözümün olmaması siğillere müdahale edilmemesi gerektiği anlamına gelmez. Genital siğilleri oluşturan Hpv tipi oldukça yayılımcı ve agresiftir. Önemsemediğiniz 1-2 kabarıklık 2 hafta içinde tüm cinsel organınız kaplayabilir veya birleşerek karnabahar şeklinde kitleler oluşturabilir. Bu durumda tedavi süreci hem daha zor hem de daha uzundur. Ayrıca ihmal edilen vakalarda kansere çevirebilecek boyutlara gelebilir.
 
Tedavi sürecini siğillerin dağılımı ve sayısı belirler. Genital siğil tedavileri halk arasında lazer denilen koterizasyon yöntemi sayesinde genelde 3 seans sonra tamamen temizlenir. Ancak yoğun genital siğil olan hastalarda ek seanslar gerekebilir. Yapılan işlem sayesinde hasta siğillerden hemen kurtulabilir. Ancak virüsün vücuttan atılması yıllar sürebilir. Bu süreçte hasta bağışıklık sistemini mümkün olduğunca güçlü tutmalı ve hekim tavsiyelerini mutlaka uygulamalıdır.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.