Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hemoroid, kişinin makat bölgesinde  anüs etrafında bulunan damarların büyümesidir. Büyüyen bu damarlara  varis de denmektedir. Hemoroid (basur) problemi kalın bağırsaktaki toplardamarlar da uzun süren kabızlık ya da şiddetli ishal sonucunda ortaya çıkan bir tür rahatsızlık durumudur. Normal çalışma düzenini kaybeden toplardamarlar içinde kan pıhtısı oluşturmaya başlar. Biriken kan pıhtısı meme biçiminde dışarıya sarkar ve makat çevresinde memeler meydana gelir.

Genellikle hemoroid, halk arasında basur veya mayasıl olarak bilinmektedir. Hemoroid (basur) problemi günümüzde en sık görülen bir  anal kanal hastalığıdır. Aile bireylerinde yaygın olarak 5 kişiden 3’ünde görülebilmektedir.

Hemoroid hastalığını yaşayan çoğu insan bu durumdan utandıkları için doktora gitmemektedir. Hemoroid hastalığı yaşayan ve hastaneye gitmeyen bireylerin büyük oranında farklı rahatsızlıklara da yakalandıkları ortaya çıkmıştır. Kanser de bunların arasında yer almaktadır.

Kan damarları makat çevresinde yastık görevi sağlayan dokulardır. Makat bölgesinde aniden değişen kan akışı şiddetine bağlı istemsiz gaz ve dışkı çıkığı olabilir. Bu dokular ani değişikliklere engel olur. Anal kanal kalın bağırsağın bittiği iç kısma iç hemoroid, dış kısmına da dış hemoroid adı verilmektedir. Hemoroid rahatsızlığı evresine göre farklılıklar gösterir.

Hemoroid kendi içerisinde de ikiye ayrılır. Anal kanal kalın bağırsağın bittiği iç kısma iç hemoroid, dış kısmına da dış hemoroid adı verilmektedir. Hemoroid rahatsızlığı evresine göre farklılıklar gösterir.

İç Hemoroid

 İç hemoroid’i dört şekilde gözlemlemek mümkündür.

 

İç Hemoroid Evreleri

Hemoroid Evre I: Basurun ilk evresidir. Tanı için elle muayenede belirgin bulguya rastlanmaz. Bu evrede hemoroid memeleri, kalın bağırsağın en son bölümünde rektum seviyesindedir. Bundan dolayı hekim tanı sırasında rektoskopi veya anoskopi isteyebilir. Hemoroid rahatsızlığınınen az belirti verdiği evredir. Bu evrede ıkınma ve zorlanmaya bağlı leke tarzında kanama görülür. Bunun dışında çok fazla belirti vermez. Fakat verilen ufak belirtiler de farklı makat problemlerin nedeni olabileceğinden  kesinlikle uzman hekime başvurmak gerekir. Makat çevresinde kanama bağırsak hastalıklarına veya bağırsak tümoral bir oluşuma neden olabilmektedir. Bu nedenle ihmal etmemek ve doktora danışmak gerekir.

Hemoroid Evre II:: Basur(hemoroid) probleminin ikinci evresidir. Bu evrede kişinin ara sıra ağrı şikayetleri olur. Hemoroid damarları anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlar. Daha çok ıkınma, kabızlık, uzun süren ishal veya ağır bir cisim kaldırma işlemi sırasında meydana gelir. Ancak kişi ayağa kalktığında veya pozisyonunu değiştirdiğinde hemoroid memesi tekrardan içeri doğru çekilir. Uzman doktor farklı bir durum ile karşılaşır ise ayırıcı tanı için anoskopi, rektoskopi veya kolonoskopi isteyebilir. Birinci derecede başlayan kanamalar görülmeye devam eder. Bunun yanı sıra makat çevresinde ele gelen şişlik hissi olur. Makat bölgesinde hafif ıslaklıkları olabilir bu ıslaklıklar sebebiyle kaşıntı oluşmaya başlar. Kaşıntı beraberinde tahriş meydana gelmektedir.

Hemoroid Evre III: Hasta bu evrede rektum ve anüs çevresinde bulunan hemoroid damarları büyümüş ve genişlemiştir. Hemoroid hastalığının ciddileşmiş evresindendir. Kişinin şikayetleri büyük oranda artmış ve sosyal hayatına engel olmaya başlamıştır. Doktor farklı bir bulguya rastlamazsa genelde elle muayene yeterli olmaktadır. İkinci derece hemoroid olan kişi muayene sırasında ıkınması gerekirken üçüncü derece hemoroid olan kişi de buna gerek kalmaz. Çünkü hemoroid memeleri tamamen makattan dışarı çıkmış ve yalnızca elle içeri itildiği durumlarda yerine konulur. Üçüncü evre hemoroid belirtisi kişinin günlük hayatını zorlamaya başlar. Kanama şikayeti ıkınma ile beraber yoğun bir şekilde görülür. Hemoroid memeleri dışarda olduğundan  sürekli ıslaklık olur. Zaman zaman bu ıslaklık iç çamaşırlara geçmektedir. Islaklık devamlı hale geldiğinden kaşıntı, tahriş, şikayetlerine neden olmaktadır. Üçüncü evrede ağrı hissedilir. Özellikle ağrı, kanama görüldüğü anda daha da şiddetlenir. İlerlemiş olan üçüncü evre hemoroid rahatsızlığında kişinin mutlaka tedavi görmesi gerekir

Hemoroid Evre IV: Hemoroid rahatsızlığın en son ve en kritik evresidir. Hemoroid memeleri tamamen dışarıdadır. Elle itilmek suretiyle bile olsa içeri girmez.  Tanı sırasında başka bir bulguya rastlanmaz ise, elle muayene yeterli olmaktadır. Hasta bu sırada çok ağrılı olduğu için uzman hekim gözle bakarak bile tanı ve tedaviye karar verebilir. Üçüncü evre belirtilerine benzer fakat şiddeti daha da artmıştır. Ağrı ve kanama oldukça şiddetlidir. Kanama iç çamaşırlara ve elbiseye çıkabilecek şekilde yoğunluk gösterir. Hemoroid memeleri sürekli dışarda olduğu için enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Bu nedenle hemoroid memelerinin apseleşmesine uygun ortam sağlamaktadır. Hemoroid memesinin apseleşmesi  durumunda hasta oturamaz ve yürümekte güçlük çeker. Acilen müdahale edilmesi gerekir.

Dış Hemoroid

​Dış hemoroidler makat  bölgesinde oluşmaktadır. Makat etrafında bulunan toplardamarlar  kabızlık, uzun süren ishal, aynı pozisyonda oturmak, düzensiz beslenme gibi nedenler ile gevşer. Gevşeyen hemoroid damarları anüs dışına çıkar ve şişkinlik oluşturur.  Dış hemoroid oluşumu meydana getirir. Uzman hekim tanı için farklı bir nedene rastlanmazsa elle muayene yeterlidir. Hemoroidin durumuna göre uzman hekim endoskopi veya rektoskopi de isteyebilir.

Dış hemoroid belirtileri genellikle pek rahatsızlık vermez. Yalnız dışkılama sırasında ele gelen şişkinlik ve hafif sarkmış memeler vardır. Kişiyi görsel estetik olarak oldukça rahatsız eder. Makat  çevresinde yeteri kadar hijyen sağlanmazsa hemoroid memeleri arasında kalan dışkı artıkları kaşıntı, yanmaya ve kızarıklıklara sebep olur.

Makat bölgesinde herhangi bir hemoroid belirtileri ile karşılaşırsanız vakit kaybetmeden mutlaka genel cerrahi bölümü proktoloji alanından konusunda uzman bir doktoru arayıp randevu almalı ve muayene olmalısınız.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.