Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hemoroid Hastalığının Evreleri?

Hemoroid anüsün içerisinde yani makat bölgesinin içinde tuvaletimizi rahat gerçekleştirmemizi sağlayan aslında gerçek anlamda tuvalet konforunu arttıran yastıkçıklardır. Bu yastıkçıkların içerisinde damarsal yapılar vardır ve bu yapı sayesinde tuvaletimizi yaparken o bölgenin nemlenmesini tuvaletin daha rahat dışarı çıkmasını itilmesini sağlanmasını gibi bir çok fonksiyonda katkısı olan yapılardır. Fakat bu hemoroidel yapılar bir şekilde kötü kullanıldığı zaman hemoroidel hastalık haline geliyorlar. Hemoroid hastalığı kişilerin yaşam fonksiyonunu çok ciddi etkileyen ve bozan bir durum haline gelebiliyor.

Hemoroid belirtileri nelerdir?

  • Ikınma sırasında makattan kan gelmesi
  • Ikınma sırasında makattan dışarıya sarkma olması
  • Makat bölgesinde kaşıntı
  • Makatta ağrı (sıklıkla basur pıhtılaşması nedeni ile)
  • Makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişlik
Hemoroid hastalığı 4 farklı evrede incelenmektedir. Bu evreler yerleşim yeri, büyüklükleri ve belirtilerine göre farklılıklar gösterir.
 
Birinci Evre: İlk bakışta hiçbir bulgu yoktur. Sadece muayene sırasında endoskopi ile görülebilen kanal içinde vardır. Bu kabarıklıkların yüzeyinde tahriş olduğu durumlarda ara ara kanama g örülebilmektedir.
 
İkinci Evre: Rektum kanalının içindeki basınç artışı sonucunda anüsten 1-2cm dışarıya çıkan kabarıklıklar vardır. Kanal içi basıncı normale döndüğü zaman kendiliğinden geri girerler. Kanama ve bazen ağrı meydana gelir.
 
Üçüncü Evre: Bu evrede basınç sonucu dışarıya çıkan hemoroidler kendiliğinden geri giremezler. Sadece iterek, el yardımı ile kanala geri konulabilirler. Üçüncü evrede ağrı, kanama, kaşıntı ve ıslaklık hissi tariflenir.
 
Dördüncü Evre: Son evre olan dördüncü evrede hastalar makatlarında dolgunluk hissederler. Oturmakta zorluk çekerler. Bu bölgede ağrı, acı ve kanama daha sık gözlemlenir. Hemoroid memeleri sürekli dışarıda ve boyutları daha büyüktür.
 
Hastalığın başlangıç döneminde öncelikle makattan kanama şikayeti varken daha sonraki dönemlerde dışkılama sırasında makatta oluşan şişlikler eşlik eder. Hemoroid hastalığı  ilerledikçe bu şişlikler artık içeriye girmez hale gelir. Özellikle ilerlemiş olduğu dönemlerde hemoroid  memelerinin dışarı çıkmış olması nedeniyle makat devamlı ıslak hale gelir. Makat ıslaklığı nedeniyle de kaşıntı oluşur. 
Sadece 5-10 dakika içinde çözülebilen hemoroid problemi mahrem bir rahatsızlıktır. Utanma duygusuyla ertelenmek istenebilir. Bunun yanı sıra son evrelere gelmeden belirgin bir rahatsızlık oluşturmadığı için de genelde ihmal edilir. Ancak bu ihmal hastalığın ilerlemesini durdurmaz. Her ne kadar lokal müdahaleler hasta için zorluk taşımasada; erken teşhiste hemoroid problemi çok daha kolay çözülebilir. Hemoroid problemi müdahale aşamasında olmasa bile tek başınıza tedavi edebileceğiniz bir rahatsızlık değildir. Bu yüzden belirtiler dikkate alınmalı, hekim onayı olmayan tedavi yöntemleri kesinlikle uygulanmamalıdır.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Basura ne iyi gelir, sorusunun cevabı ise beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olursunuz.