Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fistül Belirtileri

Anal fistül, anüs ve rektum çevresine sık görülen ve en problemli hastalıklarından biridir. İki doku yüzeyi arasında normalde olmaması gereken bir kanal oluşumuna verilen addır. Makat bölgesi ve deri arasında anormal bir bağlantının meydana gelmesi ve apse nedenli oluşan anormal tünel benzeri bir oluşumdur. 
 
Fistül, çoğu zaman daha önceden oluşan apsenin başkalaşmasıyla  şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Anal fistül genelde anüsten 1-2 cm uzakta cilt içinde oluşan ağrılı şişkinliklere ve akıntıya neden olmaktadır. Akut dönemle başlayan apse zamanla kronikleşmeye neden olarak fistüle dönüşür. 
 
İlk zamanlarda akıntı olarak karşımıza çıkan fistül,türüne göre değişik belirti ve bulgular verir. Şikayetlerin başlama zamanından muayeneye kadar vermiş olduğu belirtiler net olarak analiz edilirse teşhis açısından daha fazla bilgi toplanmış olunur. En büyük oluşum nedeni apse olarak gösterebiliriz. Başlangıç seviyesinde verdiği belirtilerde makat çevresinde tam odaklanmayan ağrı olur. 2. veya 3. günde ağrı şiddetlenir ve belli bir bölgeye sıkışır
.
Başlangıç seviyesinde ağrının yanında şişlik ve kızarıklık görülür. Oluşan apse boşaltılmaz veya kendiliğinden patlamazsa, şikayetler gün geçtikçe  artar, ateş ve halsizlik eşlik eder. Bu söylediklerimiz hastalığın başlangıç seviyesinde olan şikayet ve belirtilerdir. Apsenin patlaması beklenmeden boşaltılmalıdır. (patlaması beklenilmemelidir) Kendi kendine patlayan apseden irin boşalır akıntı devam eder ve bu durum uzun süre devam eder ise  artık anal fistül olmaya başlanmış demektir.
 
Bulgular ;
 
-Makat bölgesinde akıntı; olmazsa olmaz olan akıntı bulgusu tüm vakalarda mutlaka vardı.Sarı iltihap veya kanlı iltihap şeklindedir.
 
-Anüs çevresinde delik; anal fistülün dış ağzıdır. Akıntılar bu delik sayesinde çıkar. Genellikle makattan 1/2 cm den uzak civarda görülür.
 
-Kızarıklık; makat çevresinde oluşan akıntı sonucu deride oluşan tahrişten kaynaklanır, hastaya oldukça rahatsızlık verir.
 
-Kaşıntı; Anal kanal üzerindeki derinin tahriş olmasından kaynaklanır. Bölgeyi kaşıdıkça tahriş daha da artar dayanılmaz düzeye gelir. 
 
-Kötü koku; irinli akıntıdan kaynaklanan bir durumdur. 
 
-Ağrı; başlangıç seviyesinde hafif başlar ve zamanla dayanılmaz ağrılar eşlik eder. 
 
-Kanama; anal fistülün dış ağzında oluşan hassas dokunun parçalanmasıyla meydana gelir. 
 
-Islaklık; İltihaplı veya kanlı akıntının verdiği histir.
 
-Şişlik; deri altında oluşan irin  birikir ve ağrılı bir şişliğe neden olur. Ağrı gün geçtikçe şiddetini arttırır.
 
-Kanser; sürekli akıntıya maruz kalan anal bölge kronik tahriş sonucu 10-15 yıl sonra kötü huylu kansere dönüşebilir. 
 
-Ele gelen sertlik; dışarıda ki delik ile bağırsağın içindeki delik arasında uzanan trakttır, parmak ucuyla hissedilir.
 
-Dışkı ve gaz kaçağı; daha çok geniş kanallı anal fistüllerde olabilen bir bulgudur. 
 
Bu sorunu yaşamamak için tedavi uzun süre ertelenmemelidir.Tanı konması için yukarı da verilen  belirti ve bulguların hastada olması gerekir. Bütün bu belirtiler var ise anal fistül hastalığını düşündürür ve kesin tanı için muayene sonrasında kolonoskopi veya MR istenilebilir. İstenilecek olan tetkikler daha az veya daha fazla olabilir bu tamamen muayene sonucu hastalığın evresine bağlı belirlenir.
 
Kötü sonuçlara neden olmamak için şikayetleriniz başladığı zaman vakit kaybetmeden kesinlikle makat hastalıklarıyla ilgilenen progtolojı uzmanına gitmeniz gerekir. Erken tanı ve tedavi ilerde daha büyük sorunların oluşmasına engel olur. 
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.