Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Genital Siğil Nedir?

 

Genital bölgede görülen ve siğil ya da et beni şeklinde bir dış görünüme sahip olan viral rahatsızlığa genital siğil denir. Bir diğer adı human papilloma virüs yani HPV olan bu rahatsızlık çoğunlukla cinsel yolla gerçekleşen temas sebebiyle kişide varlık oluşturmaktadır.

HPV kişide zamanla karnabahar çiçeği görünümlü bir durumda bir ya da birkaç tane şeklinde  genital bölgede gözlemlenebilecek şekilde oluşabilir. Oluşan bu lezyon, kişide kaşıntı, kızarıklık gibi belirtiler verebilmektedir.  Bu lezyonlara “kondilom” adı verilmektedir.

Genital siğil, kişiden kişiye değişmekle birlikte virüsü kapan her bireyde kendini göstermeyebilir. Lakin öncelikli olarak bilinmesi gerekir ki, virüs bulaştığı ilk anda vücutta bir oluşum göstermeyebilir. Kişinin bağışıklık sistemine göre değişkenlik göstermesi ile birlikte, genital siğil oluşumu yaklaşık 3 hafta ile 1 sene arasında değişiklik gösteren zaman diliminden sonra yavaşça belirti vermeye başlar. Bu virüs bulaştıktan sonra hemen belirti vermemesi kişinin bağışıklık sistemi ile bağlantılıdır. Eğer kişinin bağışıklık sistemi güçlü ise bu virüs bazen hastalığı kapan bireyin genital bölgesinde bir oluşum ortaya çıkarmayabilir.   

Genital siğil oluşumları gözle görülemiyor olsa dahi cilt altındaki kondilomların oluşum göstermesi bu rahatsızlığın başka bir kişiye bulaşması için yeterli bir etken haline gelmiştir. Hastalık tedavi edilmediği müddetçe kişi hem bu hastalığı başkalarına bulaştırmak için önemli bir unsur haline gelecek hem de kişiye verdiği şikayetlerin devam etmesine neden olacaktır. 

Hastalığın oluşum göstermesinin belli bir yaşının olmamasıyla birlikte toplumda çoğunlukla 15 ile 25 yaşları arasındaki bireylerde görülmektedir. 70 yaşının üzerindeki bireylerde ise artık görülmeyen bu hastalığın bulaşmasındaki başlıca sebepler; ergenlik döneminde yaşanmaya başlayan cinsel birliktelikler, tek bir partner ile yaşanılmayan cinsel hayat, korunmamak ve kişinin bağışıklık sisteminin düşük olması gibi etkenler söz konusu olabilmektedir.

Genital siğil virüsünün cinsiyeti yoktur. Kadınlarda; dış genital bölgede, vajinada, serviks yani rahim ağzında, perianal bölgede (makat çevresi) görülmektedir. Erkeklerde ise; penis ve çevresinde ve perianal bölge yani makat çevresinde görülmesi mümkündür.  HPV’nin 200’ü aşkın çeşidi vardır. Bu virüsün 40 kadarı vücutta genital siğili meydana getirmektedir.  Hastanın tedavi sürecine başlamaması genital bölgedeki siğillerin zaman içerisinde çoğalarak artmasına sebep olmaktadır.

Hastaların genital siğille ilgili akıllarına en çok takılan soru işareti bu virüsün sadece cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığıdır. HPV virüsünün bulaşma yolunun büyük çoğunluğu cinsel temasla ilgilidir. Fakat nadir de olsa havuz, umumi tuvalet, sauna, hamam gibi insanların ortak kullanımına açık alanlardan da bu virüsün kişiden kişiye bulaşabildiği gözlemlenmiştir.

Human papilloma virus yani genital siğil ile ilgili özellikle kadınların kafasına takılan soru işareti ise rahatsızlığın gebelik döneminden sonra doğum sırasında bu virüsün bebeğe de bulaşıp bulaşmayacağı olmuştur. Ne yazık ki böyle bir risk mevcuttur. Doğum sırasında annede var olan genital siğil virüsünün normal doğumda bebeğe de bulaşabildiği görülmüştür.

Genital siğilin kişilerde karnabahar çiçeği görünümünde lezyon oluşturması ve genital bölgede kaşıntı, kızarıklık oluşturması görülen en yaygın belirtileridir. Bunların dışında genital siğile sahip olan kişilerde cinsel ilişki sırasında kanama meydana gelebilir.

Bu virüsün başka kişilere bulaşma nedeni çoğunlukla cinsel temas olduğu için genital siğil hastalığına sahip olan kişiler bu sebeple var olan hastalıktan şüphelenseler bile oluşan durum için tedavi olmaya çekinebilmektedirler.  Genital siğillerin tedavi edilmediği durumlarda bu rahatsızlığın lezyonlarının çoğalması ve başka bireylere bulaşması dışında başka riskli ve ciddi durumların medyana gelmesi de muhtemeldir. Özellikle kadınların hastalığın belirtilerini ilk hissettikleri anda bir uzman hekime görünmeleri hayati önem arz etmektedir. Çünkü HPV’nin 200 çeşidinden özellikle yüksek risk grubuna dahil olan 16. ve 18. türleri kadınlarda serviks yani rahim ağzı kanserinin görülmesine neden olabilmektedir. Kişide bulunan genital siğil türünün ve tedavisinin belirlenmesi ancak bir uzman hekim tarafından gerçekleştirebilir. Kişinin bunu belirlemesi ve kendi kendine bitkisel yöntemler araması ne yazık ki sadece hastalığın ve verdiği şikayetlerin ilerlemesine yol açacaktır.  Özellikle bilinmesi gerekir ki genital bölgede oluşan siğiller kendiliğinden yani bir hekim tarafından tedavi edilmeden iyileşebilen bir enfeksiyon değildir.

Hastaların tedavi sürecini tamamladıktan sonra da dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar söz konusudur. Bunlardan biri bölge hijyenine dikkat etmektir.  Bir diğeri ise tedaviden sonra HPV hastalığına sahip kişilerle temas etmemektir. Ayrıca kişi genital siğil virüsünden kaçınmak için bağışıklık sistemini de güçlü tutmalı, sağlıklı ve düzenli beslenmelidir. 

               

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.