Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi rahatsızlığı, her iki kalça arasında kuyruk sokumu kemiği üzerinde olan cilt altı dokuların iltihaplanmasıdır. Kıl dönmesi olan hastaların ilk zamanlar hiçbir belirti göstermeyebilir. Bu yüzden akut (geçici dönem) ve kronik enfeksiyon dönemi şeklinde karşımıza çıkabilir.

Kıl dönmesi hastalığı toplumda genel olarak 25 ve 40 yaşları arasında görülür. Erkeklerde daha fazla görülmekle beraber kadınlarda da daha erken yaşlarda görülebilmektedir. Kadınlarda ortalama görülme yaşı 19 iken erkeklerde 22'dir. Çocukluk döneminde ve 45 yaş üzeri dönemlerde nadiren görülür. Şişmanlık, kuyruk sokumu bölgesinin tahrişi, çok uzun süre oturarak çalışmak, derin natal yarık, kalıtsal nedenlerin bulunması kıl dönmesine neden olan risk faktörleridir.

Kıl dönmesi belirtileri ise ergenlik dönemi erkeklerde ve kızlarda hormonal nedenlere bağlı olarak gözenekler büyür ve tüylenme başlar. Sırt, ense, saç bölgesinde yaşanan tüylenmeyle kuyruk sokumu bölgesinde tüy, kıl birikebilir. Bu da sürekli oturma, sürtünme yoluyla kılların hareket etmesine neden olur. Gözeneklerden içeri giren kıllar bir kıl yumağı oluşturur. Gözenekte biriken kıllara daha sonra bakteriler de eşlik eder. Bu sayede burada bir apse oluşur. Bu apse de kıl dönmesine dönüşür. Bütün bunlar doğumsal gelişim bozukluğu nedenlerinden çok sonradan kazanılmış sebepleri ön plana çıkarmaktadır.

Sinüsün ilerlemesi

Kıl ve inflamasyon pilonidal sinüs yani kıl dönmesi hastalığının gelişiminde büyük önem taşımaktadır. İnsanlar uzun süre oturmaktan sıkıldıkları için sürekli pozisyonlarında değişiklik yaparlar. Bu sırada vücudumuzun belirli bölgesinde dökülen kıllar yapılan hareketler sayesinde kuyruk sokumuna doğru yol alırlar ve kuyruk sokumu bölgesinin derin olması nedeniyle orada birikmeye başlarlar. Biriken kıllar sürtünme sayesinde cilt üzerindeki delikten içeri girer. Kıllar biriktikçe delik noktası daha çok açılır. Sinüsün ilerlemesi  ve gelişmesine neden olur. Oluşan sinüs sağa sola doğru büyür. Sinüsler içerisinde kılları, artıkları ve bakterileri barındırır. Vücuda giren yabancı cisme karşı kontrol mekanizmasının sayesinde sıvı oluşur. Bu sıvılar zamanla birikir ve iltihap oluşturmaya başlar. Bu küçük deliklerde enfeksiyon olduğu zaman sinüs kanalı boyunca ilerlemekte ve apse oluşturmaktadır. Cilt altındaki kıllar ve sessiz gelişen enfeksiyonlar hastalığın tekrarlamasına veya kronikleşmesine sebep olur.

Hastaların muayenesindeki bulgular apse ve kronik akıntıya kadar büyük bir yelpaze oluşturur. Enfeksiyona bağlı birden çok sinüs ağzı olabilir. Apse ilerleyip büyüdüğünde ağrı ve ateşe neden olmaktadır. Kronik enfeksiyonlarda daha çok irinimsi bir akıntı olur. Uzun süre geçiktirilmiş kıl dönmesi (pinolidal sinüs) rahatsızlıkları nadiren de olsa sukuomaz hücreli kanser geliştirebilmektedir.

Kıl dönmesi oluşumu ilerledikçe birdenbire başlayan ağrılarda kendini göstermeye başlar. İlk zamanlarda yavaş yavaş kıllar içeri girmeye başlar bu sırada ağrı kendini çok belli etmez. Bu durumda olan hastalara baktığımızda genelde kuyruk sokumu çevresinde çok küçük delikler gözlenir. Bazen bunun sağında solunda yukarısında sinüs ağzı görülür. Fakat kronik sinüste akıntı ve şiddetli ağrı görülür. Olay tekrarlanınca sinüs kanalları çoğalır ve birden fazla delik noktası oluşturur.

Fiziki Muayene

Pilonidal sinüs hastalığın tanısı konulduğunda herhangi bir görüntüleme yöntemine gerek duyulmaz.Teşhis için herhangi bir tetkike gerek duyulmaz. Sadece apse geliştiğinde kandaki iltihap hücrelerinin sayısı artar. Tanı tamamen fizik muayene ile konur. Ayırıcı tanıda kuyruk sokumu bölgesinin diğer nedenlerle oluşan iltihap, apse fistülleri önemlidir. Hastalıklar birbirine karışabilir. Basit bir iltihap gibi görünen apse daha ciddi durumlar açabilir. Bu yüzden ayırıcı tanının mutlaka uzman ekim tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Karşılaşılan bu durumlar ciddi sonuçları meydana getirir. Rahatsızlığınızın ciddi boyutlara ulaşmasını beklemeden mutlaka işinde uzman olan bir hekime gitmeniz önerilir. Ameliyatsız tedavi yöntemleriyle hastalığınızdan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ameliyatsız tedavi yöntemleri doktor ve hasta için oldukça konforlu bir yöntemdir. Hastalığınız ilerlemeden kesinlikle doktora başvurmanız gerekir.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Ameliyatsız kıl dönmesi lazer tedavisi son yıllarda geliştirilen, bireyi işinden ve günlük işlerinden alıkoymayan, hastanede yatmasını gerektirmeyen, rahatsızlığın nüks etme durumunu ve tedavi masraflarını minimuma çeken, uygulaması kolay, hem hasta hem de hekim için oldukça konforlu bir tedavidir.