Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Pilonidal sinüs denilen kıl dönmesi şikâyeti özellikle hayatın en aktif dönemi sayıla 15-35 yaş aralığında oldukça sık rastlanır. Genelde kuyruk sokumunda, bazı durumlarda ise koltuk altında kasıklarda veya göbek çevresinde de görülebilir. Bacaklarda veya kollarda meydana gelen kıl batması şikâyetiyle sürekli karıştırılan kıl dönmesi problemi, kıl batmasından tamamen farklı oluşumda ve daha ciddi bir problemdir.

Kıl batmaları deri yüzeyine çıkamayan tüylerin, ince deri altında kıvrılarak kırmızı küçük sivilce benzeri oluşumlar meydana getirmesiyle oluşur ve kendiliğinden geçerler. Ancak kıl dönmesi şikâyeti uzun vadede gerçekleşir ve genel de kuyruk sokumunda meydana geldiği için fark edilmesi zaman alabilir.

Kuyruk Sokumunda Ağrı

Oluşum aşamasında hijyen kurallarının ihmali büyük önem taşır. Yeterli temizliği sağlanamayan kuyruk sokumunda biriken kıllar cilt dokusunu geçerek cilt altına yerleşirler. Cilt dokusunu geçtikleri bölgede dikkatli bakıldığında fark edilebilecek küçük delikler oluşur. Bunlara sinüs ağzı adı verilir. Sinüs ağzının sayısı ne kadar çok ise vaka o kadar komplikedir. Delikler genelde küçük olduğu için hasta bunu fark edemeyebilir. Bu deliklerde zamanla kıl, tüy, saç teli vb. cisimler girmeye devam eder. Giren bu yabancı cisimler zamanla sinüs ağzını tıkayarak kapatır. Cilt altında birikerek kıl yumağı oluşturan cisimler vücut tarafında bir keseyle sınırlandırılır. Bu kesenin içinde üretilen sıvılar kıl yumağını eritmeye çalışır. Vücudun kendince oluşturduğu bu savunma mekanizması kıl dönmesini tedavi edemez. Bu evrede hastada belirtiler kendini göstermeye başlar. Kıl dönmesinin ilk belirtilerinde olan kuyruk sokumunda ağrı şikâyeti hastaya rahatsızlık verir. Kuyruk sokumunda ağrı özellikle uzun süre oturmayı gerektiren pozisyonlarda belirgin artar.

Kıl dönmesinin bir diğer belirtisi ise kuyruk sokumunda akıntıdır. Kıl yumağının etrafını kaplayan kese zamanla deforme olur. Bu deformasyon sonucunda kese içinde üretilen sıvı cilt altında birikir. Tıkanan sinüs ağızlarında kendine çıkış bulamayan sıvı kuyruk sokumunda orta hattın biraz dışında kendisine bir çıkış noktası oluşturur. Bu durumu hasta ilk dönmelerde sivilce olarak değerlendirebilir. Çıkış noktasında oluşan kızarıklık ve şişlik bir sivilce görünümüne benzediği için çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Bu çıkış noktasında cilt altındaki sıvı dışarıya akmaya başlar. Bu akıntı hastalığın seviyesine göre sarı, kokulu, iltihaplı veya kanlı olabilir. Akıntılar zaman zaman azalabilir, ancak kıl dönmesi tedavi edilmediği sürece mutlaka tekrarlar.

Kuyruk sokumunda oluşan şişlik de pilonidal sinüsün belirtileri arasındadır. Kıl dönmesinin oluşturduğu kese, bu kesenin cilt altında biriktirdiği sıvı ve çıkış noktası oluşurken meydana gelen sivilce benzeri oluşum kuyruk sokumundaki şişliklerin sebebi olarak görülebilir. Kuyruk sokumunda meydana gelen şişlik özellikle apseli kıl dönmelerinde cilt alında biriken iltihaba bağlı olarak belirgin artar. Bu evrede kıl dönmesine ait olan kuyruk sokumunda ağrı, akıntı, kızarıklık gibi şikâyetlerde oldukça belirginleşir.

İlaç Ve Bitkisel Tedavi

Kıl dönmelerinde ilaç tedavisi veya bitkisel tedaviler sadece belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Bu yüzden zaman kaybetmek yerine ilk evrelerde hekime başvurmak ameliyatsız tedavi yöntemlerinin kullanılabilmesine imkân sağlar. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavileri lokal anestezi altında uygulanmakta olup yalnız 5 dakika sürmektedir. Sonrasında hasta normal hayatına devam edebilir. Ancak beklemek hastalığının ilerlemesine neden olur ve komplike vakalarda ameliyatsız tedavi seçeneklerini kullanmak mümkün olmayabilir.

Kıl dönmesi hastalığında kişi bu belirtiler ışığında bir fikir sahibi olabilir. Ancak kesin tanı için mutlaka uzman bir hekime muayene olunmalıdır. Makat bölgesinde meydana gelen belirtiler birçok makat hastalığında hemen hemen aynıdır. Oldukça ciddi makat hastalıklarında da benzer belirtiler gözlemlenebilir. Bu yüzden kıl dönmesi düşüncesi ile ihmal edilen belirtiler altta yatan ciddi hastalıkların ilerlemesine zemin hazırlayabilirler. Bu yüzden belirtiler fark edildiği an mutlaka uzman hekime başvurulmalı ve doğru tanı konularak tedaviye başlanmalıdır.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü