Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fissür Belirtileri

Oluşumunda itibaren 3 haftalık süreçte devam eden anal fissürler akut anal fissür olarak değerlendirilir.3 haftadan daha fazla devam eden anal fissür ise kronik anal fissürdür. Belirtiler akut ve kronik anal fissürde farklılıklar gösterir. Bu yüzden belirtiler 2 ayrı grupta incelenebilir.

 

1-Akut anal fissür belirtileri

 
 • Makat Ağrısı

Makat ağrısı anal fissürün en belirgin şikâyetlerindendir. Ağrı şikayeti özellikle dışkılama esnasında oldukça yoğun hissedilir. Dışkı çıkarken anal fissürü her seferinde tahriş ederek çıkar ve bu da aşırı ağrıya sebep olur. Hastalar yaşadıkları ağrıyı tanımlarken “cam kesiği, jilet kesiği” gibi keskin acı tarif ederler. Bu ağrı dışkılama bittikten sonra 2-3 saat boyunca şiddetini azaltarak devam eder. Ancak bir sonraki dışkılama ihtiyacında, tekrar ağrı şiddeti aynı yüksek seviyeye gelir. Sırf bu ağrı yüzünden hasta dışkılama ihtiyacını erteleyebilir. Ancak bu davranış oldukça yanlıştır. Bekleyen dışkı kurur ve sertleşir. Dışkılama ise her zamankinden daha zor ve daha ağrılı olur. Ayrıca anal fissür üzerinde oluşturduğu tahribat daha fazlalaştığı için, hastalığın ilerlemesine neden olur. Bu yüzden dışkılama ihtiyacı kesinlikle ertelenmemelidir.
 
 • Makatta kaşıntı

Anal fissür hastalarında makat kaşıntısı özellikle yaz aylarında belirginleşir. Makatın dış kısmında bulunan açık yara (anal fissür) nedeniyle makat sıcak havanın etkisiyle nemlenir. Bu duruma, dikkat edilmeyen günlük hijyen kuralları eklendiğinde makatta tahrişe bağlı kızarıklık, kaşıntı şikayetleri görülür. Bu problemin yaşanmaması için, makatla ilgili günlük bakım kurallarını uygulamak yeterlidir.
 
 • Kabızlık

Anal fissürün oluşma nedenleri arasında olan kabızlık, anal fissür oluşumundan sonra da meydana gelebilir. Dışkılamanın çok ağrılı gerçekleştiği anal fissür rahatsızlığında, hasta dışkılamayı mümkün olduğunca ertelemek ister. Son raddeye gelene kadar beklediği için normal olan bağırsak düzeni yavaş yavaş bu yeni düzeni kabullenir ve belli zaman dilimi içerisinde bağırsak tembelleşmeye başlar. Bu durum kabızlık olarak kendini gösterir.
 
 • Kanama

Anal fissür belirtileri aniden ortaya çıksa da, oluşumu zaman içinde makatta oluşan tahribatlarla başlar. Makat bölgesinde ince bir çizik halinde olan anal fissür, zamanla her dışkılamada biraz daha genişler. Özellikle kabızlık ve ishal bu durumu hızlandırır. Genişleyen makat çatlağı dışkılama esnasında kanamalarla kendini gösterir. Kanamalar damla şeklinde, kırmızı ve parlaktır. Bazen tuvalet kâğıdına da bulaşabilir. Ciddi makat rahatsızlıklarının birçoğunda Rektal kanama görülebilir. Bu yüzden makatta kanama şikâyeti mutlaka ciddiye alınmalı ve uzman bir hekime danışılmalıdır.

 

2-Kronik Anal Fissür Belirtileri

Anal fissürün akut halinde dikkate alınmayan belirtiler ilerlemeye devam eder. Böylece akut anal fissür, kronik anal fissüre dönüşür. Kronik anal fissürde belirtiler şu şekilde olur;
 
 • Makatta artan ağrı

 
Kronik anal fissürde makat ağrısı şiddetini arttırarak devam eder. Akut anal fissürde dışkılama sonrası ağrı 2-3 saat sürerken, Kronik anal fissürlerde bu ağrı 9-10 saat, hatta gün boyu sürebilir. Ağrılar günlük aktiviteleri engelleyecek boyuttadır. Özellikle dışkılama sonrasında hasta ağrı geçene kadar, oturmakta ve yürümekte zorluk çeker.
 
 • Fissür triadı (üçlü etki)

 • Kronik anal fissür hastalarında fissür etrafında nöbetçi-geçici meme denilen şişlikler meydana gelebilir. Bu memelere sentinel pile veya skin tag adı verilir.
 • Derinleşen fissür kenarının tabanında internal anal sfinkterlerinin (iç makat kasları) lifleri görülebilir.
 • Anal fissürün dentate lıne hizasındaki bölümünde hipertrofik anal papillalar gözlemlenebilir. Hipertrofik papillalar makat çatlağı üzerindeki kıl ve ter bezlerinin şişmesiyle oluşur. Vücut anal fissürü tedavi edebilmek için hipertrofik papilları meydana getirir. Bazı durumlarda aşırı büyüyen hipertrofik anal papillar makattan dışarı çıkabilir. Bağırsak polipi ile karıştırılabilen anal papillalar, bağırsak poliplerinden tamamen farklı yapıdadırlar. Hekim gözüyle rahatlıkla ayırt edilebilir.
 
 
 • Anal stenoz (Makat darlığı)

Kronik anal fissür nedeniyle dışkılama ihtiyacı düzensiz ve oldukça zor olan hastada zaman içerisinde kaslar, bu düzensizlikten etkilenerek kontrolsüz çalışmaya başlar. Ağrı nedeniyle sürekli kasılan internal sfinkterler (iç makat kasları) zamanla anal stenoza yol açarak dışkılamayı daha da zor bir hale getirir. Bu durum kronik anal fissür hastası için gelinebilecek en kötü aşamalardan birisi olarak değerlendirilebilir. Çünkü ağrı maksimum seviyede, dışkılama ise neredeyse imkânsız bir hal alır. Kısır döngüye giren süreç ilerleyerek devam eder.
 
 • Bütün bu belirtiler dışında 

Her dışkılama esnasında bir miktar dışkı, makat çatlağının içine kaçabilir. Eğer makat bölgesinde yeterli hijyen sağlanmazsa anal fissür zamanla apseleşerek bütün belirtilerin olduğundan daha fazla hissedilmesine yol açar ve kendiliğinden iyileşebilecek olan akut anal fissürlerin bile iyileşmesine engel olur. Ayrıca bu durum ilerlerse oluşan apse fistüle dönüşebilir (fistülize kronik anal fissür). Bu yüzden her dışkılamadan sonra makat bölgesi bol suyla yıkanmalı ve bu temizlik sırasında kesinlikle kimyasal kullanılmamalıdır (sabun, şampuan vb.).
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.