Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fistül kelime kökeni olarak Latinceden gelmektedir, kelime köken olarak Latincede kanal anlamına gelen “fistula” kelimesine dayanmaktadır. Cilt ve bağırsak arasında normalde olmaması gereken bir bağlantının oluşmasına fistül denir. Makat içindeki bağırsak bölümü (birincil ağız) ile deri arasında (ikincil ağız) normal dışı bir bağlantının oluşmasına ise makat fistülü veya tıbbi deyimi ile perianal fistül denir. Nerede ise vakaların tümünde, geçmişte olan bir apse sonucunda oluşan perianal fistül, apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin boşaldığı cildi birbirine bağlayan tünel gibi küçük bir kanaldır. Perianal fistüller için sınıflama sistemi, günümüzde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Fistül hastalığı tam olarak bu kesecik ile anüs arasında olan tünel şeklinde oluşumdur.

 

Fistülün Belirtileri

 
Fistül hastalığının belli belirtileri vardır, fistül belirtileri aşağıdaki gibidir; 
- Makat etrafında ağrı ve şişlik,
- Makat çevresinde iltihaplı akıntı ve şiddetli kaşıntı, 
- İç çamaşırında akıntı ile kirlenme, ve bu akıntıya sebebiyle kötü koku, 
- Kanlı veya sarı renkli cerahat akıntısı
 

Fistül Türleri 

 
Fistül hastalığı yukarıda da bahsettiğimiz diğer makat türlerine göre biraz daha karmaşık bir hastalıktır. Anal bölgemizde sfinkter kasları var, bu kaslar dışkının tutulmasını sağlar. Fistül türleri, oluşan kanalların sfinkter kasıyla olan ilişkisine göre sınıflandırılmaktadır. Dört farklı fistül türü bulunmaktadır. Bu fistülleri sıralamak gerekirse; intersfinkterik, transsfinkterik, suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistül olarak ayrılırlar.  
 
- Ekstra-sfinkterik fistül; makat fistülleri arasında en nadir görülen fistül gibidir ve sadece  yüzde 1'ini oluşturur. Perine adı verilen makat derisinden levator ani kasına (leğen kemiği tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa uzanır.
 
- İnter-sfinkterikfistül; makat fistülleri arasında en çok rastlanan hastalık türüdür. Makat fistülü rahatsızlığını %70’ini tek başına bu tür oluşturur. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile intersfinkterik boşluğa (iç ve dış makat kası arası) ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Trans-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 25'ini oluşturur ve inter-sfinkterikfistülden sonra en çok rastlanılan fistül türüdür. İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında alçakta seyredip iskio-rektal çukura açılır ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır. 
 
- Supra-sfinkterik fistül; makat fistüllerinin % 5'ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarında pubo-rektal kas (leğen kemiği tabanındaki kas) aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da perine adı verilen makat derisine uzanır.
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.