Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisinin Faydaları

Ameliyatsız anal fistül tedavilerinin faydaları

Perianal fistül, anal kanalla makat bölgesi arasında oluşan kanal olarak tanımlanabilir. Temeli genelde makat kasları içinde oluşan apseye dayanır. Zamanında makat bölgesinde oluşan apse yeterli boşalmadıysa, içeride kalan cerahat dışarı çıkmak için kendisine bir hat oluşturur. Makat yakınlarında oluşan sivilce benzeri bir çıkıntı, bu hattın çıkış noktasıdır. Bu bölgeden sürekli iltihaplı, kötü kokulu, kanlı akıntılar gelmeye başlar. Cilt altında oluşan iltihap nedeniyle makatta ağrı, makatta dolgunluk hissi, makatta ıslaklık, kaşıntı, yanma gibi şikâyetler sık rastlanılan belirtiler arasında yer alır. Anal fistülün akut ve durağan dönemleri olur. Özellikle belirti vermediği dönemlerde, şikâyetlerinin geçtiğini düşünerek ihmal eden hasta, sadece anal fistülün ilerlemesine zemin hazırlamış olur. Anal fistüller genellikle müdahale edilmeden, kendiliğinden geçmezler. İhmal edilen belirtiler fistülün olduğundan daha karışık ve zor tedavi edilebilir hale gelmesine neden olur. Perianal fistül türlerine göre 4’e ayrılır;
 
 
İntersfinkterik FistülTranssfinkterik Fistü Suprasfinkterik FistülEkstrasfinkterik Fistül
Bu ayrım yapılırken, anal fistüllerin traktı(makat kasları içinde oluşturdukları yol) dikkate alınmıştır. Bazı fistüller düz ve kısa bir yol çizerken, bazıları da oldukça karmaşık hatlar oluşturabilirler. Tedavi şekilleri oluşturulurken fistüllerin türleri baz alınır. Bu yüzden tedavi edilmeden önce detaylı bir muayene, anal fistül hastalıklarında oldukça önemlidir. Uygun tedavinin planlanabilmesi için, fistül traktının 3 boyutlu tüm hattının ortaya çıkarılması gerekir. İç ağız ve dış ağız belirlenmeli ve anal fistülün makat kaslarıyla olan ilişkisi doğru tespit edilmelidir. Aksi halde fistül traktının tamamı tedavi edilmezse, hastalık tekrar nüks eder.
 
Anal fistül tedavisinde günümüze kadar birçok yöntem denenmiştir. Bilimle paralel gelişen modern teknikler ,anal fistül hastaları için de oldukça etkili seçenekler sunmaktadır. Laft-Filac (Laser ablation of the fistula tract- 'Fistula laser closure), VAAFT (Video-assisted anal fistula treatment) benzeri ameliyatsız teknikler sayesinde, anal fistül müdahalelerinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca kullanılan klasik tekniklere oranla, müdahale sonrası gelişen komplikasyonlar da azaldığı için, hekimler açısından da tercih edilmektedir. Kullanılan teknikler anal fistülün yapısına göre değişebilir. Hangi yöntemin uygun olduğuna ayrıntılı bir muayene sonrasında uzman hekim karar verir. Ameliyatsız anal fistül tedavilerinin avantajları arasın
 
İşlem için narkoz kullanılmaz. Kullanılan tüm teknikler lokal anestezi altında yapıldığı için narkoz riski ortadan kalkar.
Tanı koyma ve müdahale olma basamakları aynı gün içinde gerçekleştiği için, hastanın iş gücü kaybı olmaz,
Ameliyatsız makat fistülü tedavisi sonrası makatta ağrı, akıntı şikâyetleri belirgin azalan hasta, işlemden çıkar çıkmaz normal yaşamına devam edebilir
Kullanılan klasik yöntemlere nazaran hastalığı nüks riski oldukça düşüktür.
İşlem süresi kullanılan tekniğe göre en fazla 10 dakikadır.
 
Makat fistülü rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemlerin, geçmişi çok eskilere dayanmamaktadır. Bu yüzden tedavi olunacak hekim konusunda dikkat edilmesi gerekir. Eğer ameliyatsız müdahale teknikleri kullanılacaksa, mutlaka bu konuda deneyimli hekimler tercih edilmelidir. Aksi halde oluşabilecek komplikasyonlar ciddi boyuta ulaşabilir veya yeterli müdahale edilmeyen fistüllerde hastanın şikâyetleri artarak devam edebilir. Perianal fistüllerin kansere dönüşebilme özelliği de dikkate alındığında tedavi sürecinin uzaması, hasta için ciddi risk oluşturur. Bu yüzden tedavi mutlaka eksiksiz yapılmalı ve sağlıklı sonuçlandırılmalıdır.
 
Perianal fistül tedavilerinde seçtiğiniz hekime güvenmeniz ayrı bir önem taşır. Çünkü komplike fistüllerde tedavi süreci sanıldığından daha uzun olabilir. Bu sürece eşlik eden, perianal fistülle ilgili tam donanımlı bir hekimin olması, hasta için bu uzun tedavi sürecinin daha rahat geçmesini sağlayabilir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.