Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

ok Pilonidal Sinüs Tedavisi

Pilonidal Sinüs Tedavisi

Pilonidal Sinüs (kıl dönmesi) erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen bir hastalıktır. Cilt rahatsızlığı olarak bilinen kıl dönmesi kuyruk sokumu bölgesinde daha çok görülür.

ok Kıl Dönmesi Neden Tekrar Yaşanır?

Kıl Dönmesi Neden Tekrar Yaşanır?

Kıl dönmesi tekrarı 5 yıl içerisinde % 5 ila 40 arasında değişir. Bunun başında uygulanan cerrahi yöntemin tekniği gelir. Cerrahi tekniğin vakaya göre uygun seçilmesi tekrar şansını düşürür.

ok Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse

Kıl dönmesi; apse, ağrı ve iltihap gibi yeni bir sorun eklenmedikçe hastada ciddi şikayet yapmaz bu sebeple hastalar genellikle tedavilerini ertelerler. Bu erteleme hastalığın zamanla ilerlemesine ve tedavisinin daha zor yapılmasına sebep olabilir.

ok Kıl Dönmesi Tedavisine Geç Kalınırsa Ne Olur?

Kıl Dönmesi Tedavisine Geç Kalınırsa Ne Olur?

Kıl dönmesi hastalığında tedavinin yapılmaması zamanla bölgede apse olmasına ve bu apsenin giderek daha sık ortaya çıkmasına sebep olur. Her apse oluşumunda hasarlı doku artar ve yeni çıkış delikleri ortaya çıkabilir ve kıl dönmesi olan alan genişleyebilir. Diğer taraftan tedavi edilmedikçe kılların olduğu doku içine yeni kıllar gireceğinden sinüs büyüyebilir ve yeni giriş delikleri oluşabilir.

ok Kıl Dönmesi Neden Nüks Etmektedir

Kıl Dönmesi Neden Nüks Etmektedir

Kıl dönmesi tıp literatüründe Pilonidal Sinus olarak bilinmektedir. Kıl dönmesi çoğunlukla erkeklerde ve 15-35 yaş aralığında görülmektedir.

ok Kıl Dönmesi Tanısında Fiziki Muayene Yeterli midir

Kıl Dönmesi Tanısında Fiziki Muayene Yeterli midir

Kıl dönmesi tanısı konurken fizik muayene yeterli olmaktadır. Çünkü kıl dönmesi bakıldığında çok bariz kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Tanı koyarken, Intergluteal sulkus dediğimiz kuyruk sokumunun olduğu bölgede eğer bir iki tane delik ya da içeri girmiş olan kıl taneleri görürsek bu basitçe anlaşılabilir.

ok Kıl Dönmesi Bulguları

Kıl Dönmesi Bulguları

Kıl dönmesi rahatsızlığı kişiye oldukça büyük sıkıntılar yaşatan bir hastalıktır. Özellikle de kişilerin kilo artışı ve oturarak çalışan işlerin artışı yaygınlaşması, kıl dönmesi probleminin görülme oranını artırmaktadır.

ok Kıl Dönmesi –  Pilonidal Sinüs Nedir?

Kıl Dönmesi – Pilonidal Sinüs Nedir?

Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs); kuyruk sokumu bölgesinde derinin altında bir kist gelişimidir. Oluşan bu kist içinde genellikle kıl bulunur, boşluğun iltihabi sonucu kuyruk sokumu bölgesinde cildin altında kronik enfeksiyon meydana gelir. Vücudun birçok yerinde kıl dönmesi hastalığı görülebilir.

ok Kıl Dönmesi Enfeksiyonu

Kıl Dönmesi Enfeksiyonu

Kıl dönmesi en çok kuyruk sokumunda meydana gelen bir hastalıktır. Kuyruk sokumu dışında da oluşan kıl dönmesi deri altında iltihaplanma oluşturur.