Ameliyatsız Fistül Tedavisi

ok Apse ve Anal Fistül Hangi Belirtileri Gösterir

Apse ve Anal Fistül Hangi Belirtileri Gösterir

Anal apse birçok kişide görülen bir hastalıktır. Anal apse oluşumu ise anüs içerisinde yer alan ve dışkının vücudu rahatça terk etmesi için mukoza salgılayan bez kanallarının tıkanmasıyla oluşur.

ok Fistül Traktı Nedir?

Fistül Traktı Nedir?

Anal fistül hastalığı oluşumundan önce mutlaka bir apse geçmişinin olması gerekir. Makat bölgesindeki apse sonucunda meydana gelen anal fistül apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin çıktığı cilt yerini birbirine bağlayan tünel şeklindeki kanaldır.

ok Anal Fistül Tedavisi

Anal Fistül Tedavisi

Perianal fistül tedavisinden bahsetmeden önce hastalığın ne olduğunu anlatmanın yararlı olacağı kanısındayım. Perianal fistül ya da anal fistül, makat ve cilt dokusu arasında meydana gelen tünel benzeri kanal yapısının oluşmasına denir.

ok Fistül Ameliyatı Sonrası

Fistül Ameliyatı Sonrası

Fistül makat etrafında, akıntıya yol açan, cilt ile bağırsak arasındaki tünel oluşumudur.

ok Fistül Nasıl Geçer ?

Fistül Nasıl Geçer ?

Fistül bir ağzı anüs dışında diğer ağzı anüs içinde olan anormal yollardır. Oluşumunda en büyük neden bu bölgede oluşan apselerdir.

ok Fistül Bakımı

Fistül Bakımı

Fistül için en ideal bakım yöntemlerden biri oturma banyosudur. Oturma banyosu kişinin makat rahatsızlıklarına yakalanması durumunda makat bölgesini temiz tutması için önerilen sıcak bir banyo türüdür. Oturma banyosu yapan kişinin anüs bölgesi kirlerden, gazdan ya da dışkılardan arınmış olur.

ok Atnalı Fistül

Atnalı Fistül

Atnalı fistülü U harfinin iki ucunda gibidirler. Bu evrede hastanın gündelik hayatı aksar. Oldukça ağrılı bir süreçtir. Tekrar etme olasılığı yüksek olan bir evredir. Anal Fistüllerin yaklaşık %90'nı basit fistüllerden oluşmaktadır.

ok Makat Apsesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat Apsesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrı genellikle makatta, kalçada veya alt karın bölgesinde görülür. Makatta oluşan şişlik sürtünmeye bağı olarak kişide acı yapar.

ok Fistül İçin Doğru Beslenme ve Diyet

Fistül İçin Doğru Beslenme ve Diyet

Beslenme, anal fistül tedavisinde önemli bir rol oynar, çünkü iyi beslenme iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir. Farklı fistül tiplerine bağlı olarak beslenme düzeniniz de değişebilmektedir. Mesela doktorunuz fistülünüzün şiddetine göre düzenli olarak yaptığınız diyetinizi bırakmanızı isteyebilir