Ameliyatsız Fistül Tedavisi

ok Apse ve Anal Fistül Hangi Belirtileri Gösterir

Apse ve Anal Fistül Hangi Belirtileri Gösterir

Anal apse birçok kişide görülen bir hastalıktır. Anal apse oluşumu ise anüs içerisinde yer alan ve dışkının vücudu rahatça terk etmesi için mukoza salgılayan bez kanallarının tıkanmasıyla oluşur.

ok Fistül Traktı Nedir?

Fistül Traktı Nedir?

Anal fistül hastalığı oluşumundan önce mutlaka bir apse geçmişinin olması gerekir. Makat bölgesindeki apse sonucunda meydana gelen anal fistül apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin çıktığı cilt yerini birbirine bağlayan tünel şeklindeki kanaldır.

ok Anal Fistül Tedavisi

Anal Fistül Tedavisi

Perianal fistül tedavisinden bahsetmeden önce hastalığın ne olduğunu anlatmanın yararlı olacağı kanısındayım. Perianal fistül ya da anal fistül, makat ve cilt dokusu arasında meydana gelen tünel benzeri kanal yapısının oluşmasına denir.

ok Fistül Ameliyatı Sonrası

Fistül Ameliyatı Sonrası

Fistül makat etrafında, akıntıya yol açan, cilt ile bağırsak arasındaki tünel oluşumudur.

ok Fistül Nasıl Geçer ?

Fistül Nasıl Geçer ?

Fistül bir ağzı anüs dışında diğer ağzı anüs içinde olan anormal yollardır. Oluşumunda en büyük neden bu bölgede oluşan apselerdir.

ok Fistül Bakımı

Fistül Bakımı

Fistül için en ideal bakım yöntemlerden biri oturma banyosudur. Oturma banyosu kişinin makat rahatsızlıklarına yakalanması durumunda makat bölgesini temiz tutması için önerilen sıcak bir banyo türüdür. Oturma banyosu yapan kişinin anüs bölgesi kirlerden, gazdan ya da dışkılardan arınmış olur.

ok Atnalı Fistül

Atnalı Fistül

Atnalı fistülü U harfinin iki ucunda gibidirler. Bu evrede hastanın gündelik hayatı aksar. Oldukça ağrılı bir süreçtir. Tekrar etme olasılığı yüksek olan bir evredir. Anal Fistüllerin yaklaşık %90'nı basit fistüllerden oluşmaktadır.

ok Makat Apsesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat Apsesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrı genellikle makatta, kalçada veya alt karın bölgesinde görülür. Makatta oluşan şişlik sürtünmeye bağı olarak kişide acı yapar.

ok Fistül İçin Doğru Beslenme ve Diyet

Fistül İçin Doğru Beslenme ve Diyet

Beslenme, anal fistül tedavisinde önemli bir rol oynar, çünkü iyi beslenme iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilir. Farklı fistül tiplerine bağlı olarak beslenme düzeniniz de değişebilmektedir. Mesela doktorunuz fistülünüzün şiddetine göre düzenli olarak yaptığınız diyetinizi bırakmanızı isteyebilir

ok Fistül Hastalığı Nedir?

Fistül Hastalığı Nedir?

İki organ veya iki doku yüzeyi arasında normalde olmayan bir kanalın olmasına fistül denir. Anal kanal ile deri arasında anormal bir bağlantının olmasına ise perianal fistül denir. Anal fistül %95 apse oluşmasıdır.

ok Perianal Fistül Tedavisi

Perianal Fistül Tedavisi

Perianal fistül hastalığının da daha öncede belirttiğim gibi kendi kendine geçen bir hastalık olmayıp, mutlaka müdahale gerekmektedir. Bu müdahale büyük oranda ameliyat ya da ameliyatsız şekilde yapılmaktadır.

ok Fistül Ameliyatı Sonrası Akıntı Ne Kadar Sürer

Fistül Ameliyatı Sonrası Akıntı Ne Kadar Sürer

Fistül ameliyatı sonrasındaki 4-6 hafta boyunca yaralar tam olarak kapanıncaya dek makattan aralıklı olarak sarı renkli adeta sümük gibi akıntı gelebilir. Makat fistülü ameliyatları sonrasında seton tekniği gibi bir uygulama yapılması durumunda bu akıntının 3-12 ay arasında devam edebildiğini bilinmekte yarar vardır.

ok Anal Fistül Tedavisi

Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül rahatsızlığı kendi kendine iyileşmesi söz konusu değildir. Kendi kendine iyileşmesini beklemek zaman kaybından başka bir şey değildir. Bunun yanında ilerlemiş vakalarda oluşmuş bölgede cilt kanseri gibi ciddi sorunları tetiklemektedir.

ok Perianal Fistül Ameliyatı  Sonrası İyileşme

Perianal Fistül Ameliyatı Sonrası İyileşme

Perianal fistül ameliyatının ardından hasatların doktor tarafından verilen önerileri yerine getirmesi, pansuman ve beslenme şekli gibi konulara önem vermesi gerekir. Anal fistül ameliyatı sonrasında beslenme büyük önem taşır.

ok Fistül Ameliyatı Nedir?

Fistül Ameliyatı Nedir?

Fistül ameliyatları bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi cerrahi tedavisi mevcuttur. Ancak Dr. Yasir Gözü’ nün hedefe yönelik geliştirdiği ameliyatsız tedaviler sayesinde fistül probleminizden çok daha konforlu bir biçimde kurtulabilirsiniz.

ok Fissür Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fissür Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her öğünde 300-500 gr yeşil veya kuru sebze lifli gıdalar, 300-500 gr meyve; 2 litreye yakın su veya hoşaf tüketin. Çorbalar başta olmak üzere bütün yemekleriniz posalı, yani sebzeli veya kepekli, yani lifli olsun.

ok Anal Fistül Ameliyatı

Anal Fistül Ameliyatı

Anal fistül ameliyatlarında, hastalarda seton adı verilen naylon veya telle fistül dış ağızdan girip iç ağızdan çıkan ile bağlanır her gün sıkılarak yavaş yavaş dokuyu kesmesi ve cilde yavaş fistülotomi şeklinde etki ederek tedavi sağlanır.

ok Fistül Hastalığı

Fistül Hastalığı

Fistül hastalığı genellikle, anal apsenin devamı gibidir, anal apsenin kronikleşmiş hali de denebilir.Fistül, apsenin cilde veya başka bir boşluğa boşalmasına rağmen geride bıraktığı boşluğun tam olarak iyileşmemesine bağlı olarak gelişir.

ok Fistül Çeşitleri

Fistül Çeşitleri

Fistül 4 çeşidi vardır.Bunlar;İnter-sfinkterikfistül, Trans-sfinkterik fistül, Supra-sfinkterik fistül, Ekstra-sfinkterik fistüller olmaktadır.

ok Fistül Nasıl Geçer?

Fistül Nasıl Geçer?

Fistül rahatsızlığı kesinlikle ameliyatsız tedavi yöntemi ile tamamen geçmektedir. Tedavi edilmeyen ve ertelenen durumlarda çok daha ciddi problemlere neden olan fistül mutlaka tedavi edilmelidir.

ok Fistül Neden Olur?

Fistül Neden Olur?

Fistüller genellikle iltihabi bir hastalığı sonucu meydana gelir. Karın içinde mide ile bağırsak arasında, kalın bağırsaklar ile idrar torbası arasında küçük tünel benzeri oluşumlar oluşabilir. Anal fistül olarak düşünüldüğünde makatın son kısmı ile cilt arasında oluşan kanaldan bahsedilir.

ok Fistül Ameliyatı Sonrası

Fistül Ameliyatı Sonrası

Anal fistül ameliyatının ardından hasatların doktor tarafından verilen önerileri yerine getirmesi, pansuman ve beslenme şekli gibi konulara önem vermesi gerekir. Anal fistül ameliyatı sonrasında beslenme büyük önem taşır. Bol su içilmesi ve lifli gıdaların tüketilmesi gerekir.

ok Fistül Ameliyatı

Fistül Ameliyatı

Cerrahi olarak tedavi edilen neredeyse tüm hastalıklarda farklı yöntemler ve kullanılan farklı teknolojiler sayesinde farklı uygulamalar vardır.

ok Fistül Ne Demek?

Fistül Ne Demek?

İki organ veya iki doku yüzeyi arasında normalde olmayan bir kanalın olmasına fistül denir. Anal kanal ile deri arasında anormal bir bağlantının olmasına ise perianal fistül denir.

ok Fistül Tedavisi

Fistül Tedavisi

Makat fistülü olgularının kendiliğinden iyileşme oranları oldukça düşüktür. Bu nedenle mutlaka en uygun tedavi yöntemiyle tedavi edilmelidir. Op. Dr. Yasir Gözünün geliştirmiş olduğu hedefe yönelik ameliyatsız tedavi ile fistül rahatsızlığınızdan narkoz almadan iyileşebilir, tedavi olduktan sonra aynı gün sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

ok Fistül Nedir?

Fistül Nedir?

Fistül anal bölge civarında olağan dışı bir şekilde oluşmaya başlamış bir tür kanaldır. Genelde makat ve cilt dokusu arasında gelişmeye başlar.

ok Anal Fistül

Anal Fistül

Anal fistül,anüs bölgesine yaklaşık olarak 2-5 cm uzaklıktaki ciltle kalın bağırsağın son bölümü arasında,aslında olmaması gereken bir şekilde,iki ucu açık bir kanal oluşur.Kanaldan dışarıya doğru delikler oluşur.Buna anal fistül denir.

ok Fistül

Fistül

Makat bölgesinde iç ve dış delik ile bu delikleri birleştiren bir kanalcıktan ibarettir. Bu deliklere fistül ağzı denir. İç ağız kalın bağırsağın son kısmı olan anal kanal iç kısmında, dış ağız makatın birkaç cm çevresinde bulunur.

ok Fistül Ağrısına Son

Fistül Ağrısına Son

Fistül, anal bölge de normal seyrinin dışında gelişen farklı bir tünel/kanal oluşumunu meydana gelmesine denir. Anal fistül olarak da adlandırılır. Fistül, daha çok apseye bağlı gelişir, apse tedavisi sırasında tam boşaltılmadığında kalan irin cilt altından çıkmak için bir kanal oluşturur.

ok İntersfinkterik Fistül

İntersfinkterik Fistül

Makat apsesinin kronikleşmiş şeklidir. Oluşan apse geç veya erken boşaltılmasına göre %55-65 oranında fistüle dönüşür. Dolayısıyla ne kadar erken boşaltılırsa o kadar avantajlıdır.

ok Perianal Fistül Nedir?

Perianal Fistül Nedir?

İki doku yüzeyi arasında normalde olmayan bir kanal olmasına fistül denir. Makat ile deri arasında anormal bir bağlantı kanalının olmasına ise perianal fistül denir.

ok Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.

ok Anal Fistül Nedir ve Nasıl Oluşur?

Anal Fistül Nedir ve Nasıl Oluşur?

Anal bölgede oluşan kronik bir enfeksiyondur. Anal fistülün başlangıcı aslında %50 anal apsedir. Yani anal apse olan hastaların yarısından fazlasında fistül oluşmaya başlar.

ok Fistülün Belirti Verdiği Durumlar

Fistülün Belirti Verdiği Durumlar

Fistül ‘ün oluşma sebebinin başında apse gelmektedir. Oluşan bu apseler şiddetli ağrılara sebep olur. Buna ek olarak beraberinde akıntı ve pis kokuya neden olur. Apsenin ilerlemesi ile enfeksiyona , enfeksiyonun tedavi edilmemesi sonucu fistül olmasına bu arada makat cilt derisinin kalınlaşmasına olanak sağlar.

ok Fistül Belirtileri Nelerdir?

Fistül Belirtileri Nelerdir?

Makat çevresinde oluşan enfeksiyon, ilerleyen zamanlarda makat kasları arasındaki boşlukları kullanarak kendine bir bağlantı oluşturur. Bu bağlantının çıkışı ise makat etrafında olur ve oluşan iltihap makat çevresindeki delikten dışarı akmaya başlar. Bu şekilde başlayan fistül insan anatomisine ters bir yapı oluşturur.

ok Peri Anal Fistül Nasıl Geçer?

Peri Anal Fistül Nasıl Geçer?

Anal fistül veya anorektal fistül olarak da adlandırılan makat fistülleri, oldukça karışık olabilen bir hastalıktır. Makat fistüllerinin birçoğu makat apsesi oluşumuna bağlı olarak gelişir.

ok Perianal Fistül Nasıl Teşhis Edilir?

Perianal Fistül Nasıl Teşhis Edilir?

Anal fistül hastalığı çok basit veya çok komplike olabilir. Bu yüzden teşhis aşaması, uygun tedavi açısından oldukça önemlidir. Anal fistül şikâyetleri arasında genelde iç çamaşırını kirleten sarı, iltihaplı akıntıya sık rastlanır. Hasta bu akıntının makattan farklı bir yerden geldiğini ve ara sıra akıntı olan yerde dışkı veya gaz çıktığını ifade eder.

ok Anal Fistül Hastalığında VAAFT Tekniği

Anal Fistül Hastalığında VAAFT Tekniği

Anal fistül hastalığı makat rahatsızlıkları içinde en karışık hale gelebilen, tedavi süreci en sıkıntılı hastalıktır.

ok Rektovajinal Fistül ve Beslenme

Rektovajinal Fistül ve Beslenme

Rektovajinal fistül hastalığında beslenme ve diyet nasıl olmalıdır

ok Rektovajinal Fistül Tipleri

Rektovajinal Fistül Tipleri

Rektovajinal fistülün kaç tipi vardır ve bunlar nelerdir

ok Rektovajinal Fistül Tanı

Rektovajinal Fistül Tanı

Rektovajinal fistül hastalığında hangi tetkikler yapılmaktadır

ok Rektovajinal Fistül İle İlgili Bilgiler

Rektovajinal Fistül İle İlgili Bilgiler

Rektovajinal fistül ile ilgili bilinmesi gerekenler;

ok Rektovajinal Fistül Nedir ?

Rektovajinal Fistül Nedir ?

Rektovajinal fistül, rektum ile kadınlık organı (vajina) arasında bulunan yaklaşık 9-10 cm uzunluğundaki rektovajinal bölge üzerinde bir delik olmasıdır

ok Makat Fistülü ve Makat Fissürü Farkı Nedir ?

Makat Fistülü ve Makat Fissürü Farkı Nedir ?

Anal Fistül ve Anal Fissür söyleniş ve yazılış bakımında birbirine oldukça benzetilmektedir.

ok Anal Fistül Tedavisinde Oturma Banyosu

Anal Fistül Tedavisinde Oturma Banyosu

Oturma banyosu, makat bölgesi hastalıklarında ve daha önce bu bölgeden operasyon geçirmiş, müdahale yapılmış hastaların takibinde kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır.

ok Anal Fistül Kansere Dönüşür mü?

Anal Fistül Kansere Dönüşür mü?

Anal fistül rahatsızlığı kendi başına bir süre sonra kanserleşebilir ya da o bölgedeki kanser bulgularıyla karışabilmektedir.

ok Radyoterapi ve Fistül

Radyoterapi ve Fistül

Radyoterapi uygulaması sonrasında fistül oluşumu

ok Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisinin Faydaları

Ameliyatsız Anal Fistül Tedavisinin Faydaları

Makat fistülü (anal fistül) ameliyatsız tedavi faydaları

ok Perianal Apse Bitkisel Tedavi

Perianal Apse Bitkisel Tedavi

Perianal apse, makat bölgesinde iltihaplı irin oluşmasına bağlı olarak görülen ağrılı bir apse türüdür.

ok Makat Fistülü Kanserleşme

Makat Fistülü Kanserleşme

Hastaların sıkça sorduğu sorulardan biri de fistülün kansere çevirme konusudur.

ok Anal Fistülde Akıntı ve Kaşıntı

Anal Fistülde Akıntı ve Kaşıntı

Makat bölgesinde akıntı ve kaşıntı yapan hastalıklar birbiriyle karışmaktadır.

ok Anal Fistül İlaç

Anal Fistül İlaç

Makat fistülünde ilaç tedavisi mümkün müdür

ok Anal Fistül Kendi Kendine İyileşme

Anal Fistül Kendi Kendine İyileşme

Kendi kendine iyileşme oranı anal fistül (makat fistülü) hastalığında maalesef oldukça düşüktür. Bu sebepten ötürü ise makat fistülü rahatsızlıklarında kesinlikle uzman doktor kontrolü gerekmektedir.

ok VAAFT Yönteminin Avantajları

VAAFT Yönteminin Avantajları

Anal Fistülde VAAFT tekniğinin ne gibi avantajları vardır

ok Ameliyatsız Makat Fistülü Tedavisi

Ameliyatsız Makat Fistülü Tedavisi

Makat fistülü tedavisinde ameliyatsız yöntemin yararları

ok Komplike Fistül

Komplike Fistül

Komplike fistül nedir?

ok Anal Fistül Tedavisi İçin Gerekenler

Anal Fistül Tedavisi İçin Gerekenler

Makat fistülü tedavisi için gerekli noktalar

ok Başarılı Anal Fistül Ameliyatı

Başarılı Anal Fistül Ameliyatı

Başarılı bir anal fistül ameliyatı nasıl olmalıdır

ok Anal Fistül Ameliyat Sonrası Tekrarlama

Anal Fistül Ameliyat Sonrası Tekrarlama

Anal fistül tedavisinde en korkulan unsur, anal fistülün nüks ihtimalidir.

ok Anal Fistül ve Cinsiyet

Anal Fistül ve Cinsiyet

Anal fistül en çok hangi cinsiyette görülür

ok Anal Fistül LIFT Uygulaması

Anal Fistül LIFT Uygulaması

Anal fistül rahatsızlığında LIFT yöntemi

ok Fistülektomi Yöntemi Nedir?

Fistülektomi Yöntemi Nedir?

Fistülektomi metodu nedir

ok Fistülotomi Nedir?

Fistülotomi Nedir?

Fistülotomi yöntemi nedir

ok Fistül Hastalığı Nüks Ederse

Fistül Hastalığı Nüks Ederse

Fistülün nüks ettiği nasıl anlaşılır

ok Fistül Tekrar Eder mi?

Fistül Tekrar Eder mi?

Anorektal fistül hastalığı tekrarlar mı

ok Fistüllerin Sınıflandırılması

Fistüllerin Sınıflandırılması

En basit hali ile fistül sınıflandırılması

ok Basit ve Kompleks Fistüller

Basit ve Kompleks Fistüller

Kompleks ve basit fistüller tedaviye nasıl yanıt verir

ok Anal Fistül Semptom

Anal Fistül Semptom

Başvuru semptomları olarak; perianal akıntı, çamaşırı kirleten akıntı, ateş olabilir.

ok Anal Fistül Ameliyatsız

Anal Fistül Ameliyatsız

Anal fistül tedavisinde ameliyatsız yöntem faydaları

ok Anal Fistül Kimlerde Görülür?

Anal Fistül Kimlerde Görülür?

Makat fistülü hastalığı kimlerde görülmektedir

ok Anal Fistül Kanserleşme

Anal Fistül Kanserleşme

Anal fistül rahatsızlığı kanserleşir mi

ok Anal Fistül Hangi Hastalıklarla Karışır

Anal Fistül Hangi Hastalıklarla Karışır

Makat fistülü hangi hastalıklar ile karıştırılır

ok Anal Fistül Nedir?

Anal Fistül Nedir?

Makat fistülü (anal fistül) hastalığı nasıldır

ok Anal Fistül Tedavi Sonrası

Anal Fistül Tedavi Sonrası

Anal fistül tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

ok Anal Fistül Belirtileri Nelerdir

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir

İnsan vücudu yaratılış olarak kendine özgü bir savunma mekanizmasına sahiptir. Vücut kendi içindeki yabancı gördüğü her cismi dışarıya atma eğilimindedir. Perianal makat fistülün de oluşum evresinde bu mekanizma devreye girer.

ok Anal Fistül Fistülotomi

Anal Fistül Fistülotomi

Anal fistül tedavisinde fistülotomi

ok Anal Fistül Tedavi

Anal Fistül Tedavi

Fistül tedavisinde günümüz ameliyatsız tedavileri bulanana dek birçok yöntem kullanılmıştır. Modern tıp teknikleri gelişmesiyle, hastanın daha konforlu ve daha etkili seçenekler sunulmuştur.

ok Anal Fistül Oluşma Nedenleri

Anal Fistül Oluşma Nedenleri

Anal fistülün oluşmasında en sık görülen anal apse dışında bir çok neden rol oynamaktadır.

ok Anal Fistül Nüks

Anal Fistül Nüks

Anal fistül rahatsızlığı tekrarlar mı

ok Anal Fistül Kanser

Anal Fistül Kanser

Anal fistül rahatsızlığı kansere dönüşür mü

ok Kaç Tip Anal Fistül Vardır?

Kaç Tip Anal Fistül Vardır?

Makat fistülleri, makatta bulunan kaslarla olan ilişkierine göre sınıflandırıldığı takdirde 4 gruba ayrılır.

ok Anal Fistül ve Anal Fissür Fark Nedir?

Anal Fistül ve Anal Fissür Fark Nedir?

Makat ve çevresinde görülen bu iki hastalık da öncelikle uzman bir doktor tarafından kesinlikle muayene edilmesi gerekmektedir. Bazen hemoroid rahatsızlığı ile karıştırılabilen bu iki hastalığın tedavisi asla gecikmemelidir. Bu yüzden belirtileri ayırt edebilmek ve doğru tedavi yöntemini bulabilmek çok önemlidir

ok Anal Fistül Tanı

Anal Fistül Tanı

Makat fistülü tanısı nasıl konulmaktadır

ok Anal Fistül Belirtileri

Anal Fistül Belirtileri

İlk zamanlarda akıntı olarak karşımıza çıkan fistül,türüne göre değişik belirti ve bulgular verir. Şikayetlerin başlama zamanından muayeneye kadar vermiş olduğu belirtiler net olarak analiz edilirse teşhis açısından daha fazla bilgi toplanmış olunur. En büyük oluşum nedeni apse olarak gösterebiliriz