Ameliyatsız Fistül Tedavisi

Perianal Fistül Ameliyatı ve Sonrası

Fistül rahatsızlığı ; makat bölgesi hastalıkları arasında en karmaşık yapıda olanıdır. Bu sebeple fistül rahatsızlığı tam olarak anlayabilmek için makat bölgesinin anatomisi hakkında bilgiye sahip olmak gerekir.

Anal Fistül Ameliyatı

Perianal fistül; iki organ veya doku yüzeyi arasında bulunmaması gereken bir kanalın oluşmasına fistül denmektedir. Sindirim kanalının son kısmı olan makat kanalı ile anüsü kaplayan deri arasında doğal olmayan bir bağlantının olmasına ise anal fistül denmektedir.

Perianal Fistül

Perianal fistül iki doku düzeyi arasında aslında normal şartlarda olmayan bir kanal oluşumudur. Makat hastalıkları arasında tedavi açısından en zorlu olan bu hastalıkta mutlaka uzman doktordan yardım alınmalıdır.

Anal Fistül Neden Olur?

Anal fistül vücut yüzeyi ile iç organlar arasında doğal olmayan bağlantıya denir. Anal fistüller genellikle organın iltihaplanması veya yaralanması sonucu ortaya çıkar. Doğum sırasında perinede oluşan çatlaklar, kronik inflamatuar bağırsak hastalıkları veya apseler anal fistülü oluşturabilir.

Apse ve Anal Fistül Hangi Belirtileri Gösterir

Anal apse birçok kişide görülen bir hastalıktır. Anal apse oluşumu ise anüs içerisinde yer alan ve dışkının vücudu rahatça terk etmesi için mukoza salgılayan bez kanallarının tıkanmasıyla oluşur.

Fistül Traktı Nedir?

Anal fistül hastalığı oluşumundan önce mutlaka bir apse geçmişinin olması gerekir. Makat bölgesindeki apse sonucunda meydana gelen anal fistül apsenin geliştiği salgı bezi ile apsenin çıktığı cilt yerini birbirine bağlayan tünel şeklindeki kanaldır.

Anal Fistül Tedavisi

Perianal fistül tedavisinden bahsetmeden önce hastalığın ne olduğunu anlatmanın yararlı olacağı kanısındayım. Perianal fistül ya da anal fistül, makat ve cilt dokusu arasında meydana gelen tünel benzeri kanal yapısının oluşmasına denir.

Fistül Ameliyatı Olanlar

Fistül makat etrafında, akıntıya yol açan, cilt ile bağırsak arasındaki tünel oluşumudur.

Fistül Nasıl Geçer ?

Fistül bir ağzı anüs dışında diğer ağzı anüs içinde olan anormal yollardır. Oluşumunda en büyük neden bu bölgede oluşan apselerdir.