Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi

ok İltihabi Bağırsak Hastalığında Hemoroid

İltihabi Bağırsak Hastalığında Hemoroid

Basurdan kısaca bahsetmek gerekirse, makat bölgesinde var olan damarların varis gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığı biraz daha detaylıca anlatmak gerekirse, baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişleyip ve anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlamasıdır.

ok Hemoroid Hastalığının Oluşum Nedenleri

Hemoroid Hastalığının Oluşum Nedenleri

Hemoroid toplum içerisinde çok sık rastlanan ve halk arasında basur, mayasıl gibi isimlerle bilinen bir hastalıktır. Bu hastalığın görülme durumu sayısal olarak ifade etmek gerekirse 50 yaş ve üzeri her iki insandan bir tanesi hemoroid hastalığına sahiptir.

ok Hemoroid (Basur) Pıhtılaşması

Hemoroid (Basur) Pıhtılaşması

Hemoroid türleri, anüs bölgesindeki çıkış yerine göre sınıflandırılır. Bunlar iç, dış ve tromboze hemoroiddir. Tromboze hemoroid ise pıhtılaşmanın gerçekleştiği basur türüdür.

ok  Hemoroidin Kesin Çözümü Nedir?

Hemoroidin Kesin Çözümü Nedir?

Hemoroid hastalığı günümüzde ameliyatsız şekilde tedavi edilebilmektedir. Dışkılama esnasında belirtileri artış gösteren hemoroidin hastanın yaşam kalitesine doğrudan etkisi bulunur.

ok Dış Hemoroid Belirtileri

Dış Hemoroid Belirtileri

Makat ve kalın bağırsağın son bölümü (rektum) içinde bulunan kana damarlarının aşırı derecede genişlemesi, şişmesi ile birlikte makattan dışarıya çıkmasına hemoroidal hastalık- basur hastalığı veya kısaca hemoroid denmektedir. Bütün canlılarda hemoroidal damarlar (basur damarları) yerleşim yerine göre dış (eksternal) ve iç (internal) olarak ikiye ayırılır.

ok Hemoroid Kendi Kendine Geçer Mi?

Hemoroid Kendi Kendine Geçer Mi?

Halk arasında mayasıl veya basur adıyla bilinen hemoroid ameliyatla tedavi edilirse hastada komplikasyonlar oluşturabilir.

ok Basurun Oluşma Sebebi Yetersiz Hijyen Olabilir mi

Basurun Oluşma Sebebi Yetersiz Hijyen Olabilir mi

Basuru hastalığından kısaca gerekirse, makat bölgesinde yer alan damarların aynı bacağımızda ki varisler gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır.

ok Hemoroid ve Fissür Benzerlikleri

Hemoroid ve Fissür Benzerlikleri

Basuru özetlemek gerekirse, makat bölgesinde mevcut olan damarların aynı bacağımızdaki varisler gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Anal fissür ise vücudumuzda sinir uçlarının yoğun olduğu anüs bölgesinde, uzun süren kabızlık ve ishal durumu sonrası aşırı ıkınma ile oluşan yırtılma ve çatlama durumudur.

ok Hemoroid Ameliyatsız Tedavi

Hemoroid Ameliyatsız Tedavi

Hemoroid hastalığı toplumda en sık görülen makat hastalıklarının başında gelir. Dışkılama yaparken kanama şeklinde kendini gösteren hemoroid, basur ya da mayasıl isimleriyle de anılmaktadır.

ok Hemoroid Hastalığı ve Tedavisi

Hemoroid Hastalığı ve Tedavisi

Basuru özetlemek gerekirse, makat bölgesinde mevcut olan damarların varisler gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır.

ok Hemoroide hazır gıdaların etkisi

Hemoroide hazır gıdaların etkisi

Uzun süre oturarak çalışmak zorunda olan kişilerde daha çok görülen hemoroide düzensiz yaşam tarzı, kötü beslenme alışkanlıkları neden olur.

ok Hemoroid Hastalığı Sırasında Tuvalet Alışkanlığı

Hemoroid Hastalığı Sırasında Tuvalet Alışkanlığı

Hemoroid olduğunuz zaman tuvalette gazete, dergi okumaktan, bulmaca çözmekten ve cep telefonunda oyalanmaktan, sosyal medyaya girmekten kaçının. Kısacası tuvalette uzun süre oturarak zaman geçirmeyin.

ok Rektal Kanamaya Dikkat!

Rektal Kanamaya Dikkat!

Rektal kanama her insanın hayatı boyunca bir kere başına gelme olasılığı olan bir şikayettir. Rektal kanamanın en belirgin nedenleri arasında makat bölgesinde görülen bazı hastalıklar ve dışardan gelen darbeler olarak bilinmektedir.

ok Zayıflarken Sağlığınızdan Olmayın!

Zayıflarken Sağlığınızdan Olmayın!

Yanlış bir diyet düzeninin nelere mal olacağını biliyor muydunuz? Kalp hastalıkları, tansiyon, insülin veya kabızlık gibi hastalıklar yanlış bir diyet düzeni ile ortaya çıkabilmektedir. Tansiyon bünyenin yetersiz beslenmesine bağlı olarak oluşmaktadır.

ok Hemoroid Ağrılarınız için Yoga

Hemoroid Ağrılarınız için Yoga

Yoga makat hastalıkları içerisinde ise en çok fissür ve hemoroid tedavisinde tavsiye edilmektedir. Fakat bu tavsiyeleri uzman doktorunuza danışmadan asla dikkate almayınız. Doktorunuz hastalığınızın evresine ve şiddetine göre sizi yönlendirecektir.

ok Hemoroid Tedavisinde Bitkisel Çaylar

Hemoroid Tedavisinde Bitkisel Çaylar

Sığırkuyu otu hemoroid için bitkisel bir tedavi olarak yıllardır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bitkinin çiçekleri ve yaprakları, hemoroidal dokuyu daraltmaya ve kanamayı durdurmaya yardımcı olan tanenler içermektedir.

ok Makat Hastalıkları ve Kahve Kültürü

Makat Hastalıkları ve Kahve Kültürü

Kahvenin fazla tüketilmesi kişilerde çok ciddi problemlere yol açabilir. Yüksek tansiyon ve kalp ritim bozuklukları yaşanabilir. Fazla tüketiminde içerisinde bulunan yağ yüzünden obeziteye sebep verebilir. Bu da makat hastalıklarını tetikleyebilir.

ok Doğumdan Sonra Hemoroid Olmayın!

Doğumdan Sonra Hemoroid Olmayın!

Hemoroitler hem erkeklerde hem de kadınlarda çok yaygındır. Hemoroid hastalığına yakalanma süresi en sık 45-65 yaşları arasındadır. Ama özellikle hemoroid hamile kadınlarda çok yaygındır.

ok Hemoroid Neden Kaşıntı Yapar?

Hemoroid Neden Kaşıntı Yapar?

Kişi hemoroit olduğunda anüs etrafında kaşıntıya neden olan hassas bölgeyi tahriş eder bu da mukus getirir. Hemoroitte eğer mukus üretimi sürekli devam ederse kaşıntı olur

ok Makat Bölgesi Hakkında Bilinmeyenler

Makat Bölgesi Hakkında Bilinmeyenler

Makat bölgesinin hayati öneme sahip olmasının nedeni vücut eğer sağlıklı yollarla dışkılama ihtiyacını gidermezse bu durum ölümüne bile sebep olabilir. Dışkılama ihtiyacının giderilmemesinin en temel sebebi kronik kabızlıktır. Kronik kabızlık bağırsak hareketlerinin bozulması ile boşaltımı sekteye uğratan bir hastalıktır.

ok Kronik Kabızlığı Tetikleyen Gıdalar

Kronik Kabızlığı Tetikleyen Gıdalar

Kabız olduğunuz zaman yapmak isteyeceğiniz son şey yanlış şeyler yiyerek hastalığın gidişatını daha çok kötü hale getirmektir. Kronik kabızlığa yakalandığınız vakit bol bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz. Kronik kabızlığa iyi gelen besinler olarak lifli gıdalar her zaman önerilmiştir. Peki, yememeniz gereken besinler hakkında ne kadar bilgilisiniz?

ok Lifli Besinler Tüketin Kronik Kabızlığı Engelleyin!

Lifli Besinler Tüketin Kronik Kabızlığı Engelleyin!

Lif yani posa aslında sindirilemeyen ve emilemeyen bir karbonhidrat çeşididir.

ok Günlük Egzersiz Yapmanın Faydaları

Günlük Egzersiz Yapmanın Faydaları

Kaslarınızı çalıştıran ve kalori yakmanızı sağlayan her türlü hareket egzersizdir. Birçok fiziksel aktivite çeşidi vardır. Yüzme, koşu, tırmanma, yürüme, hatta dans etme bunlardan sadece bazılarıdır. Bedeninizi her daim aktif tutmak, hareketsiz kalmamak hem beden hem de ruh sağlığınızı korumaktadır. Hatta ömrünüzü dahi uzatır. Peki günlük spor alışkanlığı edindiğinizde hem ruhunuz hem bedeninizde ne gibi değişiklikler oluyor biliyor musunuz?

ok Kış Mevsimine Hazır Mısınız?

Kış Mevsimine Hazır Mısınız?

Kış mevsimi gerekli önlemler alınmadığı takdirde çok tehlikeli olabilen bir mevsimdir. Olumsuz sürprizlerle karşılaşmamak adına kış mevsimine hazırlıklı olun. Sadece kendinizi değil evinizi ve arabanızı da kışa hazır hâle getirin.

ok Neden Su İçmeliyiz?

Neden Su İçmeliyiz?

İnsan bedeninin %60’ı sudan oluşmaktadır. Her gün 8 bardak su içmek beden ısısını düzenler, besinlerin kolayca taşınmasını sağlar, bedenin sıvı dengesini sağlar ve sindirim sistemini düzenler.

ok Basur İçin Doğal Tedavi

Basur İçin Doğal Tedavi

Hemoroid hastalığı yani halk arasında bilinen basur, makatta anal kısımda bulunan ve hastalığın ilerlemesi durumunda makatta meme oluşması ve kanama olmasına neden olan hastayı çok fazla sıkıntıya sokan ağrılı bir rahatsızlıktır.

ok Hemoroid ve Tedavisi

Hemoroid ve Tedavisi

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid, kanama hareket kısıtlanması ve ağrılara yol açan basur, ülkemizde sık görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte uzun süre oturmanın, hareketsiz bir yaşam tarzının, düzensiz ve hazır gıdalarla beslenmemin, kronik kabızlığın, ve hamileliğin hemoroid riskini arttırdığı bilinmektedir.

ok Hemoroid Basur Belirtileri

Hemoroid Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık görülen şikayet kanamadır. Makattan gelen kanama her evrede görülür. Fakat kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir. 1. Evre hemoroidlerde sadece zorlamaya bağlı olarak ara ara kanama görülür. 2. Evre hemoroidlerde dışkılama yaparken görülür. 3 ve 4. Evrelerde ise kanama yoğunluğu artar.

ok Hemoroid Kaç Yaşında Görülür?

Hemoroid Kaç Yaşında Görülür?

Hemoroid oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve 50 yaş üzeri yetişkinlerin yaklaşık yarısında görülür. Hemoroid; anüs ve alt rektumda şişmiş ve iltihaplı damarlardır. Bu damarlar, bağırsak hareketleri sonrasında, ıkınma ya da gebelik döneminde bölgede yoğunlaşan baskı neticesinde şişer.

ok Hemoroid Kesin Tedavisi

Hemoroid Kesin Tedavisi

İleri evreye ulaşmamış, başlangıç aşamasında olan hemoroid (basur) evde bir takım uygulama ve önlemler alınarak ilerlemesi durdurabilir ve belirgin rahatlama sağlanabilirsiniz. Bura da önemli olan evde tedaviyi yapmak için uygun zamanı kaçırmamaktır. Erken dönemde fark edilmeyen ve kendi haline bırakılan hemoroid, zaman içerisinde çok daha ciddi seviyeye gelerek hastanın günlük yaşam kalitesini ve sağlığını tehdit eder hala gelir.

ok İç Hemoroid Bitkisel Tedavi

İç Hemoroid Bitkisel Tedavi

Hemoroid muayene olmaya utanıldığı için bitkiler ve doğal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan hastalıkların başında gelir. Hemoroid tedavisine başlamadan önce mutlaka teşhisi bir uzmana doğrulatmak gerekir. Çünkü hemoroid tedavisi yapıyorum derken erken teşhisin hayati önem arz ettiği kötü huylu bir hastalığın tedavisinin gecikmesine sebep olunabilir.

ok Kanamalı Hemoroid

Kanamalı Hemoroid

Bilindiği gibi hemoroid anal kanada bulunan toplardamar ağının genişleyip büyümesinden oluşur. Meme büyüyüp sarktıkça damar ağını örten mukoza tabakası incelir ve özellikle kabızlık durumunda sert dışkının sürtünmesi ve ıkınmanın getirdiği basınç artışı ile kılcal damarlar çatlayıp açılır ve kanama olur. Bu kanama sıklıkla parlak kırmızı renkte ve birkaç damla şeklinde olur.

ok Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur)

Hemoroid hastalığı toplumda en sık görülen makat bölgesi hastalıklarından biridir. Hemoroid hastalığının en önemli bulgusu makat bölgesinde oluşan ağrı, dolgunluk, şişlik hissi, kaşıntı ve kanama şikayetiyle kendini belli eder.

ok Hemoroid Çeşitleri

Hemoroid Çeşitleri

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid bir çok insanında karşılaştığı bir hastalık türüdür. Basur, anüsün 2-3 cm içerisinde mevcut toplar damarLarın genişleme göstermesiyle birlikte meydana gelmektedir.

ok Hemoroid Basur Resimleri

Hemoroid Basur Resimleri

İç ve dış Hemoroid Basur resimleri, tromboze olmuş ve derece derece bütün Hemoroid resimleri. Basur memesi, makatta şişkinlik ve Hemoroid görüntüleri

ok Basur Tanısı

Basur Tanısı

Hemoroid halk arasında ‘’basur’’ olarak bilinen rahatsızlık, hastanın erkenden fark edebileceği kanama, ağrı, şişkinlik, akıntı ve kaşıntı gibi şikayetlerle kendini gösterebilecek bir rahatsızlıktır.

ok Hemoroid Doğal Tedavi

Hemoroid Doğal Tedavi

Hemoroidin çok uzun süre kontrolsüz bırakılması ve tedavi edilmemesi kronik kan kaybına, doku ölümüne, bağırsak düğümlenmelerine hatta anal ve kolorektal kanser gibi komplikasyonlara yok açabilir.Ancak hemoroid bitkisel tedavi ile semptomları hafifletebilirsiniz.

ok Hemoroid Bitkisel Tedavi

Hemoroid Bitkisel Tedavi

Bitkisel tedavi seçeneklerinin ortak özelliği hepsinin % 100 tedavi eder gibi akla zarar iddialarıdır. Hemoroid rahatsızlığını bitkisel ürünler tedavi etmez. Evet kısa bir süreliğine ağrıyı dindirir. Ancak olmuş hemoroid asla yok olmaz. Kesin çözüm için ameliyatsız tedavi yöntemleridir!

ok Hemoroid Kaşıntısı

Hemoroid Kaşıntısı

Bir diğer adıyla hemoroid olarak ta bilinen basur, anal bölge kaşıntılarına neden olan en sık rahatsızlık olarak karşımız çıkmaktadır. Fakat bütün makat kaşıntılarının nedeni basur ‘a bağlı olmayıp, yalnızca bir kısmını oluşturmaktadır. Hemoroid iç ve dış olarak iki grupta incelenir. İç hemoroid kaşıntıya sebep olmaz daha çok kanama şikayetleri görülür.

ok İnternal Hemoroid

İnternal Hemoroid

Makatın içinde bulunan hemoroidal damarlardan gelişir. Ağrısız kanama en önemli belirtisidir. Bazen internal hemoroidler dışkılama sırasında makattan dışarı çıkarlar ve hasta eline bir şişlik (meme) geldiğinden şikayet eder. Buna ek olarak dışkılama sırasında dışarı çıkan ve içeri girmeyen internal hemoroidler ağrıya neden olur.

ok Hemoroid Nedenleri

Hemoroid Nedenleri

Hemoroidin en temel nedeni kabızlık ve tuvalette uzun zaman geçirmek! Hemoroid denildiğinde sıklıkla iç hemoroidlerden bahsedilir. En temel anlamıyla hemoroid, makatta normal insan anatomisinde de mevcut damardan zengin yastıkçıkların dışa doğru sarkmaları, şişmeleri ve kanamaları ile ele gelen memeler, şişliklerin ortaya çıkması olarak tanımlanır.

ok Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid ameliyatı için hastanın ameliyat gününden önceki akşam ishal yapıcı şurup içip bağırsaklarını boşaltması tavsiye edilir. Bu ameliyat sırasında doktora, ameliyat sonrasında ise hastaya kolaylık sağlar. Ameliyat öncesi en az 5-6 saat açlık gerekir.

ok Hemoroid Nedir Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid Nedir Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid (basur), makat bölgesinde bulunan hemoroidal damarların gevşemesiyle oluşur. Çeşitli sebeplerle baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişler ve anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlar. Bu duruma hemoroid (basur) denir. Hemoroid (basur) halk arasında mayasıl olarak da bilinir.

ok İç Hemoroid Tedavisi

İç Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız iç hemoroid tedavisi için birçok yöntem kullanılmaktadır.Bunlar; Lazer ile tedavi, Elektro cerrahi ile tedavi Radyofrekans ile tedavi, Bant ligasyon ile tedavi, Hemoroid kurutucu ilaç ile tedavi, THD (Hemoroid arter ligasyonu) ile tedavi, Fotokoagülasyon ile tedavi sayılabilir.Ameliyatsız teknikler hastalığın evresine göre tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

ok Hemoroid Nasıl Olur?

Hemoroid Nasıl Olur?

Normal normlara göre günlük dışkılama ihtiyacı 2-3 kez olmalıdır. Ancak kişinin beslenme alışkanlığı bu sayıyı değiştirebilir. Aradaki fark çok fazla olmadığı sürece sorun teşkil etmez. Hemoroid oluşumu bu dışkılama ihtiyacı sırasında zamanla gerçekleşen bir olgudur.

ok Hemoroid Memesi

Hemoroid Memesi

Makatta hemoroid memesi görülmesinin belli başlı sebepleri vardır.Kişinin farkında olmadan yaptığı bazı davranışlar sonucu oluşur.Örneğin,tuvalet esnasında aşırı ıkınma,tuvalette çok uzun zaman geçirilmesi,sürekli olan kabızlık ve ishal durumu,aşırı kilo,bağırsaklarda toplardamarlar üzerinde basınç oluşturan hareketler.

ok Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hemoroid Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hemoroid ağrısına iyi gelen ve evde uygulanabilir birkaç uygulama vardır. Bu uygulamalar kısa süreliğine hemoroid ağrısına iyi gelir. Hemoroid ağrınız şiddetlenmeye başladığında, bir leğenin içine veya küvetin içine ılık su koyarak 15-20 dakika içinde oturmak ağrınızı hafiflettiğini hissedeceksiniz. Günde birkaç kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

ok Tromboze Hemoroid

Tromboze Hemoroid

Tromboze hemoroid makat hastalıkların arasında şiddetli ağrı yapan ve en sık görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle şiddetli ıkınma ile ortaya çıkar. Anüs bölgesinde görülür. Türkçe karşılığı boğulmuş basur olarak bilinmektedir. Şiddetli ıkınmada içerideki basurlar dışarıya çıkar. Dışarıya çıkan bu memeler makat tarafından sıkıştırılır ve orada pıhtı birikir. Yani en önemli sebep ıkınmaktır. Kabızlık, ishal, doğum gibi durumlarda ortaya çıkar.

ok İç Hemoroid Belirtileri

İç Hemoroid Belirtileri

İç hemoroidin birden çok belirtisi vardır.Bu belirtilerin en başında kanama gelmektedir. Ardından kaşıntı, yanma ve şiddetli ağrılar ile belirtiler artmaya başlar.

ok İç Hemoroid

İç Hemoroid

Kan damarları makat çevresinde yastık görevi sağlayan dokulardır. Makat bölgesinde aniden değişen kan akışı şiddetine bağlı istemsiz gaz ve dışkı çıkığı olabilir. Bu dokular ani değişikliklere engel olur. Anal kanal kalın bağırsağın bittiği, iç kısma iç hemoroid adı verilir.

ok Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer mi?

Dış Basur Memesi Kendiliğinden Geçer mi?

Dış basur memesi kendiliğinden geçmez. Kesinlikle tedavi olmak gerekir.Dış basur memesi anüs bölgesine dışardan bakıldığında görülebilen memelerdir, büyüklükleri mercimek kadar olabileceği gibi yumurta kadar bile olabilmektedir.

ok Basur Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Basur Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Basur, toplumda yetişkinlerin neredeyse dörtte birinde zaman zaman ortaya çıkan yaygın bir rahatsızlıktır. Hemoroidlerde her zaman belirti görülmez. Ancak çoğu zaman. kaşıntı, rahatsızlık hissi ve kanama gibi belirtilerle kendini gösterir. Basur içerisinde kan pıhtısı oluşursa şiddetli bir ağrıya neden olur.

ok Gebelikte Basur

Gebelikte Basur

Gebelik, basur oluşumunu tetikleyen,eğer varsa basur yani hemoroidden kaynaklanan şikayetlerin daha da artmasına neden olan bir süreçtir.Gebelikte basur oluşumu şu şekilde gelişir.Bu dönemde kan basıncının artmasına bağlı olarak uterusta bir miktar büyüme olmaktadır.

ok Basur Memesi Nasıl Geçer?

Basur Memesi Nasıl Geçer?

Basur memesi için tedavi olmak sorunu kökten çözer. Kullanılacak olan krem ve ilaçlar her zaman için geçici çözümlerdir. Bu nedenle vakit kaybetmeden uzman proktoloji tarafından muayene olunmalı ve en uygun ameliyatsız tedaviye karar verilmelidir.

ok Basur Kanaması İyi midir?

Basur Kanaması İyi midir?

Vücudun neredeyse tüm her bölgesinde meydana gelen kanamalar iyi değildir. Çünkü herhangi bir kaza, darbe ya da hasar sonucunda yaralanmalardan dolayı ortaya çıkan kanamalar veya bu tarz basur veya benzeri makat hastalıkları kanamaları kişilerin kan kaybı yaşamasına neden olabilir.Yani basur kanaması iyi değildir.

ok Dış Basur Nasıl Geçer?

Dış Basur Nasıl Geçer?

Dış basurun geçmesi için mutlaka doktora muayene olunmalıdır. Oluşan dış basurun geçmesi için ameliyatsız tedaviler kullanılmaktadır. En uygun tedavi yöntemine ise doktor muayene sonrasında karar verir. Ameliyatsız yöntemlerde 5 dakika gibi kısa bir süre de müdahale işlemi tamamlanır.

ok Basur İçin Ne Yapmalı?

Basur İçin Ne Yapmalı?

Basur için evde çeşitli uygulamalar yapabilirsiniz; ılık su oturma banyosu, makat bölgesine soğuk kompres uygulamak, beslenme alışkanlıkların düzenlenmesi, basur ilaçları kullanmak (doktor reçetesiyle), çeşitli bitkisel yağlar kullanmak geçici rahatlama sağlayacaktır.

ok Basur Hastalığı

Basur Hastalığı

Anüs bölgesinde bulunan kan damarlarının genişlemesi, şişmesi ve ele gelmesi durumu toplumda hemoroid hastalığı olarak bilinmektedir.Ancak kesin tanı için mutlaka proktoloji uzmanına muayene olunması gerekir.

ok Basur Memesi Şişliği Nasıl İner?

Basur Memesi Şişliği Nasıl İner?

Basur şişliği memsi için önlem alınmaz ve ya tedavi edilmediği zaman ilerleyen süreçlerde sürekli ve daha da artmaktadır. Sürekli olarak görülen makattaki kanamalar daha sonrasında basur memelerinin da oluşması sebep olmaktadır. Bu basur memeleri kanamayla birlikte şişliklerin oluşmasına neden olup hastaya çok şiddetli ağrılar yaşatacaktır.

ok İç Basur Belirtileri

İç Basur Belirtileri

İç basur rahatsızlığının bir çok belirtisi vardır. Bunların en başında makatta kanama, anüs bölgesinde kaşıntı, anal bölgede meme oluşumu ve ağrı olmaktadır. İç hemoroid evresine göre belirtileri de değişmektedir.

ok Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur Kanamasına Ne İyi Gelir?

Basur kanamasına ne iyi gelir, makat bölgesinde oluşan kanama genellikle basurun en çok görülen belirtisidir. İltihaplanmayla birlikte genişlemiş olan toplardamardaki basur memeleri genişleyerek şişer. Bu son derece ağrılı bir sorun olmakla birlikte, özellikle kabızlık durumundaki zorlanmayla birlikte basur kanaması meydana gelir.

ok İç Basur

İç Basur

Basur, bazen anüsün iç kısmında bazen de dış kısmında kendini gösterir. Bunu iki gruba ayırarak ve isimlendirilir ve incelenir. İç basur makatın kapanmasını sağlayan kasın üzerindeki toplardamarın genişlemesiyle ortaya çıkar. Dışarıya sarkan iç basur, elle basınca maruz kaldığında içi boşalır.

ok Basur Nasıl Geçer Bitkisel

Basur Nasıl Geçer Bitkisel

Basur rahatsızlığı mutlaka tedavi edilmelidir. Bitkisel ilaçlar ile tedavisi mümkün değildir. Evet kısa süreliğine ağrıyı hafifletir. Ancak hiçbir zaman kesin tedavi etmez.

ok Basur Memesi

Basur Memesi

Basur memesi için birçok ameliyatsız tedavi olmaktadır. Ancak bunların arasında en hızlı ve konforlu yöntem olan lazer tedavisi, hastaya birçok avantajı sağlamaktadır. Lazer tedavisinde aynı gün hem muayene hem de müdahale işlemi olunmaktadır.

ok Basur Neden Olur?

Basur Neden Olur?

Basura neden olan bir çok neden vardır. Bunlar arasında uzun süren kabızlıklar, gün boyu masa başında çalışmak, devamlı sandalyede oturmak suretiyle hareketsiz kalınan işler, tuvalette uzun süre kalmak, dışkılama esnasında boşaltım olayının kendiliğinden yavaş yavaş olmasını beklemeden aşırı şekilde ıkınmalar..

ok Hemoroid'e Ne İyi Gelir?

Hemoroid'e Ne İyi Gelir?

Hemoroid oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz için oldukça önemlidir. Hastanın doğru beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olur. Daha çok lif yönünden zengin ve posalı yiyecekler tüketilmesi gerekir.

ok Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid Ameliyatı Sonrası

Hemoroid ameliyatı sonrası iyileşme süresi, hastadan hastaya farklılık göstermektedir. İş ve sosyal hayata dönebilmesi de birkaç gün bazen hafta olabilir. Ancak yaralı bölgenin iyileşme süreci 3-4 haftayı bulmaktadır. Hemoroid ameliyatlarında, genelde makata tampon konulur.

ok Bayan Kadın Cerrah

Bayan Kadın Cerrah

Bayanlar anal bölge konusunda hassas, bizde kurum olarak o hassasiyeti ve konforu göstermekteyiz. Bu nedenle merkezimiz de kadın cerrah Op.Dr. Hatice Şahin çalışmaktadır. Kendisi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur.

ok Hemoroid İlacı

Hemoroid İlacı

Basur evresine göre ağrı derecesi de şiddetlenir. Bu ağrıların kesin çözüm yolu müdahale olmaktır. Ancak bazı hastalar krem ve ilaç ile iyileşmek ister. İlaçlar veya evde yapılacak olan ılık su oturma banyosu yalnızca hastanın geçici süre rahatlamasını sağlar. Etkisi geçince tekrar eski ağrılar baş gösterir. Bu nedenle evde zaman kaybı yaşamadan mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

ok Basur Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Basur Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Basurun vermiş olduğu anlık rahatsızlıkları yatıştırmasın da evde yapabileceğiniz bazı uygulamalardan geçiyor. Bahsettiğimiz bu hızlı ancak geçici olan ipuçlarının bir çoğu kabızlıktan kaçınmanıza ve dışkıyı daha rahat yapmanızı kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

ok Basur Hangi Bölüm Bakar?

Basur Hangi Bölüm Bakar?

Basur hangi bölüm bakar, basur için genel cerrah bölümüne gidilmesi ve proktoloji uzmanına muayene olunması gerekir. Proktoloji uzmanı sadece makat hastalıkları alanıyla ilgilenir ve anal bölge hastalıklarında oldukça tecrübelidir.

ok Bagsur

Bagsur

Bagsur, makat bölgesinde yer alan ve istem dışı gaz kaçırmayı önleyen 3 ana toplardamar ile ilgilidir. Kişi dinlenme pozisyonunda iken bu atardamarlar şişer ve bölgeyi kapatır. Sürekli olarak kabızlık şikayeti olanlar ve uzun süre ayakta kalmak durumunda olan kişilerde bu atardamarlardaki basınçta artma olur ve bagsur kanama yapmaya başlar.

ok Mayasıl Otu

Mayasıl Otu

Ballıbabagiller familyasına ait olan ajuga türünü oluşturan bitkilere mayasıl otu adı verilir. Bitkinin yaklaşık olarak 45-50 türü bulunmaktadır. Bunlar tek yıllık ve çok yıllık olarak yetişmektedir. Ülkemizde tüm bölgelerimizde yaygın olarak yetişebilen bir bitkidir.

ok Bağsur

Bağsur

Halk arasında genellikle bağsur olarak bilinen hemoroid makat rahatsızlıkları arasında oldukça sık görülen hastalık türüdür. Bağsur vücudumuzun kalın bağırsağın son kısmındaki rektum veya anüste bulunan toplardamarların küçük kesecikler oluşturmasıdır.

ok Basur Bitkisel Tedavi

Basur Bitkisel Tedavi

Bitkisel tedavi seçeneklerinin ortak özelliği hepsinin % 100 tedavi eder gibi akla zarar iddialarıdır. Basur rahatsızlığını bitkisel ürünler tedavi etmez. Evet kısa bir süreliğine ağrıyı dindirir. Ancak olmuş basur asla yok olmaz. Kesin çözüm için ameliyatsız tedaviler şarttır!

ok Hemoroid İlaçları

Hemoroid İlaçları

Hemoroid ilaçları kesinlikle kesin çözüm değil yalnızca geçici bir rahatlama sağlamaktadır.

ok Mayasıl Nedir?

Mayasıl Nedir?

İnsanoğlu ömrü boyunca birçok rahatsızlıklar geçirir. Bu hastalıklar arasında mayasıl başta gelir. Mayasıl makat hastalığıdır ve hemoroidin halk arasındaki adıdır. Mayasıl anüs etrafında var olan damarların normal görevlerini yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır.

ok Basur Kanaması

Basur Kanaması

Anal bölge de görülen kanmaların nedeni basur olabilir. Ancak, muayene sonrasında kesin neden belirlenir. Makat kanamalarının birçok nedeni olduğu bilinmelidir. Bu sebepten kanamalar kesinlikle önemsenmeli ve kanamanın kaynağı teşhis edilmelidir. Aksi taktirde çekinme duygusu ve ihmalkarlık kansere giden bir süreci başlatabilir.

ok Basur Merhemi

Basur Merhemi

Basur, toplumun yarısından fazlasında görülen bir makat hastalığıdır. Hemoroid halk arasında basur-mayasıl olarak geçer. Mahrem bölge olduğu için genelde insanlar muayene olmaktan çekinir ve evde tedavi yolları aramaya başlar. En yakın eczaneye gidip basur merkem ve ilaçlarına yönelir, rahatsızlığın üstesinden gelmenin yollarını ararlar. Ancak basur merkemi hiçbir zaman kesin çözüm yolu değildir. Her zaman geçici süreliğine ağrıyı dindirmeye çalışır.

ok Basur Kremi

Basur Kremi

Basur hastalığı yaşayanlar genelde basur kremi veya ilaçlarını kulaktan dolma bilgilerle gidip almak olur. Oysa bu yapılmaması gereken bir davranıştır. Çünkü kimine iyi gelen bir ilaç size yan etki yapabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolü altında kremler kullanılmalıdır. Aksi taktirde daha ciddi sorunlara neden olabilir.

ok Basur için Hangi Doktora Gidilir?

Basur için Hangi Doktora Gidilir?

Google aramalarında ''basur için hangi doktora gidilir'' gibi birçok kez arama yapılır. Evet, basur için proktoloji uzmanına muayeneye gidilmelidir. Çünkü proktoloji uzmanları yalnızca makat hatalıkları tanı ve tedavisiyle ilgilenmektedir. Bu nedenle basur belirtileriniz ortaya çıktığı zaman mutlaka doktora muayene olmalısınız.

ok Basura İyi Gelen Bitkiler

Basura İyi Gelen Bitkiler

İnternette birden fazla sitede basura iyi gelen bitkiler başlığı altında birçok kür ve karışımlar mevcuttur. Şöyle düşünün ki her ilaç her hastaya uygun olmadığı gibi, her rahatsızlığa bitkisel ilaçlar iyi gelmez. Alınan bu bitkiler kişide farklı komplikasyonlara neden olabileceği gibi çok ciddi sonuçlara zemin hazırlamaktadır.

ok Basur İlacı

Basur İlacı

Basur bir baş ağrısı gibi değildir. İlaç alındığında basurun tamamen ortadan kalkmasını beklemeyin. Çünkü basur ilacı kısa bir dönem için şikayetleri hafifletir. İlaç etkisi geçtiğinde basur ağrısı tekrar şiddetlenecektir. Bu nedenle tedaviyi ilaçta değil. Kesin çözüm olan ameliyatız tedavilerde bulun!

ok Mayasıl

Mayasıl

Makat kanalındaki damar yumaklarının sarkması – sıkışarak kanamasına neden olan hastalık türüne mayasıl adı verilmektedir. Mayasıl tıpta hemoroid olarak geçmektedir.

ok Hemorid Kremleri

Hemorid Kremleri

Hemoroid kremleri oluşan hemoroid pakelerin de hiçbir etkisi yoktur. Kısa bir süreliğine ağrıyı dindirir ancak kremlerin etkisi geçince ağrı tekrarlanacaktır. Bu nedenle asla tedavi amaçlı kullanılmaz. Kesin sonuç için ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

ok Hemoroit

Hemoroit

Halk arasında basur olarak ta bilinen hemoroit, makat bölgesinde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olmaktadır.

ok Hemoroid Kanaması

Hemoroid Kanaması

Genelde hemoroid kanamaları taze parlak kırmızı renkte olur. Ancak bu dışkıya karışabileceği için bu durumu anlamam mümkün olmayabilir. Daha çok kabızlık ve tuvalette aşırı ıkınma sonucu gaitaya kan bulaşmaktadır. Bazen de tuvaletten kalktıktan sonra damla damla akar vaziyette kanamalar görülür.

ok Proktoloji

Proktoloji

Genel cerrah hekimleri birçok tanı ve tedavi yapmaktadırlar. Ancak makat bölgesinde birçok rahatsızlık görülebildiği için yalnızca bu hastalıklar üzerinde uzmanlaşmak gerektiği düşünülmüştür.Yalnızca makat hastalıklarıyla ilgilenen hekimlere ''Proktoloji Uzmanı'' adı verilir.

ok Hemoroid

Hemoroid

Hemoroid, anal bölgenin anatomisinin bozulması durumudur. Makat bölgesinde oluşan irritasyon sonucu doğal yapı bozulur ve kişinin tuvalet sırasında oldukça zorlanmasına neden olur. Tıp dilinde hemoroid, halk dilinde basur veya mayasıl olarak adlandırılır.

ok Basur

Basur

Basur, makat hastalıkları arasında en sık görülen rahatsızlık türüdür. Anüs bölgesinin birçok farklı nedenden zedelenmesi sonucu basur hastalığı ortaya çıkar. Anüs etrafı toplardamar ile çevrilidir.

ok Hemoroid  Doktoru

Hemoroid Doktoru

Hemoroid (basur), anal fissür (makat çatlağı), fistül, kıl dönmesi, genital siğil gibi şikayetleriniz olduğunda gitmeniz gereken ilgili bölüm genel cerrahi olup, ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli etken ise Proktoloji uzmanı olmasıdır. Proktoloji uzmanları sadece anal bölge hastalıkları alanıyla ilgilendikleri için ilgili hastalıklarla da oldukça tecrübelidirler.

ok Basur Ağrsı Nereye Vurur?

Basur Ağrsı Nereye Vurur?

Basur rahatsızlığına neden olan birçok faktör vardır. Bunların içinde; beslenme alışkanlıklarına bağlı kabızlık ve uzun süren ishaller, uzun süre oturmak, ağır eşya taşımak, uzun süre tuvalette oturma, aşırı kilo ve gebelik diye sıralayabiliriz.

ok Lazer ile Basur Tedavisi

Lazer ile Basur Tedavisi

Hemoroid rahatsızlığı tedavisi için tıp oldukça ilerlemiş, lazer ile basur tedavisi ile hastalar çok hızlı bir şekilde rahatsızlıklarından kurtulurlar. Bu nedenle acı çekmektense kısa sürede tedavi olunmalıdır. Lazerle hemoroid tedavisi hastaya bir çok avantaj sunmaktadır

ok Lazerle Basur Tedavisi

Lazerle Basur Tedavisi

Modern tıp sayesinde hastalar çok hızlı ve kolay bir şekilde tedavi olmaktadır. Bu lazerle basur tedavisi oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Hemoroid şikayeti ile merkezimizde gelen hastalar; öncelikle bir kamera vasıtasıyla (rektosigmoidoskopi) muayene edilir. Muayenenin ardından kesin tanı konur.

ok Lazerle Hemoroid Tedavisi

Lazerle Hemoroid Tedavisi

Basur rahatsızlığı için lazerle hemoroid tedavisi kullanılmaktadır. Bu kullanılan yöntem ile hasta aynı gün hem muayene olmakta hem de müdahale işlemi yapılmaktadır. Hasta konforu ön planda olmaktadır.

ok Lazer ile Hemoroid Tedavisi

Lazer ile Hemoroid Tedavisi

Günümüzde birçok ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır ama hekimlerin en çok tercih ettiği ve başarı oranı diğerlerine göre oldukça yüksek lazer ile hemoroid tedavisi olmaktadır. Lazer ile hemoroid tedavisinde 5 dakika kadar kısa bir süre içinde hemoroid probleminizden kurtulabilirsiniz.

ok Basur Tehlikeli midir?

Basur Tehlikeli midir?

Basur tedavisi ihmal edilirse hastaya en büyük zararı kansızlık (anemi) olmaktadır. Ayrıca basuru olan insanlar rahatsızların dan dolayı sosyal faaliyetlerini büyük ölçüde yerine getirmekte zorlanacaklardır. Basur makat bölgesinde sürekli bir kaşınma hissi uyandıracağı için kişiyi günlük hayatında çok zor duruma düşürür.

ok Basur Kanama Yapar mı?

Basur Kanama Yapar mı?

Makat bölgesinde kanama görülmesi akla ilk basur rahatsızlığını getirir. Birçok şikayeti de beraberinde getiren basur kanama; ağrı, kaşıntı ve makatta dolgunluk hissi gibi birçok şikayetlere sebep olur.

ok Basur Kesin Çözüm

Basur Kesin Çözüm

Basur rahatsızlığı günümüzde çok sık duyduğumuz sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Rahatsızlığın ana nedeni uzun süren kabızlık diyebiliriz. Kabızlık sırasında makat bölgesi ince bir yapıya sahip olduğu için daha hızlı zarar görür. Tahriş olan bölgede önce küçük yırtıklar meydana gelir.

ok Hemoroid Hastalığı Nedir?

Hemoroid Hastalığı Nedir?

İnsanlarda kalın bağırsağın dışarı açılan en son kısmında süngersi yapıda damar ağları mevcuttur. Makat ve kalın bağırsağın en son bölümünde bulunan ve hemoroidal damarlar denilen bu yapıların genişlemesi ile hemoroid hastalığı oluşur.

ok Basurun Etkieri

Basurun Etkieri

Basur belirtileri arasında en başta kanama gelir ve bunun sonrasında kaşıntı ve ağrıda gelmektedir. Makattan kan gelmesi kabızlığa bağlı çatlaklardır. Makat çatlağı basur ile birlikte veya tek başına bulunabilirler. Bu çatlaklar cam kesiği gibi çok acı verir.

ok Hemoroid Ağrı Yapar mı?

Hemoroid Ağrı Yapar mı?

Anal bölgede meydana gelen birçok rahatsızlık vardır. Ancak hastalar bu bölgede yaşadıkları sorunları basur olarak ilişkilendirmektedirler. Hemoroid rahatsızlığı normalde çok fazla ağrı yapabilen bir rahatsızlık değildir. Tuvalet sırasında anüs dışına çıkan memenin, makat kasları tarafından sıkıştırılması ile ağrı meydana gelir.

ok Hemoroid Memesi  Nasıl İyileşir?

Hemoroid Memesi Nasıl İyileşir?

Hemoroid memesine karşı herhangi bir önlem alınmaz ve ya tedaviye başlanmaz ise ilerleyen evrelerde bu şikayetler artacaktır. Makatta görülen kanamalar zamanla çoğalır. Bu durum şiddetli ağrıyı da beraberinde getirir. Basur memesi kanaması kansızlığa neden olur.

ok Hemoroid Şişmesi

Hemoroid Şişmesi

Hemorid şişmesinin en önemli nedeni aşırı ıkınmaktır. Şiddetli ıkınmaya bağlı hemoroid damarlarında şişme ve genişleme zamanla da dışarı doğru sarkma meydana gelir. Makat bölgesinde oluşan bu memeler anal kaslar tarafından sıkıştırılır.

ok Hemoroid Kanaması Zararlı mıdır?

Hemoroid Kanaması Zararlı mıdır?

Hemoroid hastalığı hafife alınmamalı ve sonuçlarına bakıldığında da ciddi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Belirtiler fark edildiği an itibariyle önlem alınması gerekir.

ok Basur Memesi Tedavisi

Basur Memesi Tedavisi

Makatta hemoroid memesinin görülmesinin bir çok sebebi vardır. Kişi farkında olmadan yapmış olduğu bir takım hareketler sonucu meme oluşur. Örneğin, dışkılama sırasında ıkınma , tuvalette uzun saatler geçirmek, devamlı kabız ve ishal olma durumu, fazla kilo, uzun süre ayakta kalmak gibi..

ok Kanamasız Hemoroid Belirtileri

Kanamasız Hemoroid Belirtileri

Kanamasız hemoroidler genelde makat civarında ufak memeler şeklinde ortaya çıkar. Anal bölge damarları içinde iltihap ve kirli kan dolması ile meydana gelir. Daha çok ıkınma sonucu oluşan hemoroidler bağırsak hareketlerinin düzensiz çalışması halinde kabızlığı olan kişilerde daha sık görülür.

ok Basur Kaşıntı

Basur Kaşıntı

Basurlar ufak ise kaşıntı yapmaz fakat memeler büyükse şiddetli kaşıntı görülür. Basur büyüdüğünde makat bölgesinin hava alması azalır ve o bölgenin nemlenmesine neden olur. Meydana gelen bu ıslaklık cilt yapısının dengesini bozar.

ok Doğum Sonrası Basur?

Doğum Sonrası Basur?

Basur problemi yaşayan kişinin ilk yapması gereken uzman bir doktora muayene olmaktır. Doktor muayene sonrasında tedaviye karar verir. İlk evrelerde basura karşı evde uygulanacak yöntemlerle rahatlaması sağlanabilir.

ok Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.

ok Basur Kaşıntı Yapar mı?

Basur Kaşıntı Yapar mı?

Makat rahatsızlıkları arasında en çok görülen şikayetlerin başında kaşıntı gelmektedir. Vücudun en hassas olan bölgesinde meydana gelen kaşıntı, birçok hastalığın belirti ve şikayeti olabilmektedir. Bu hastalıkların en sık görüleni basur (hemoroid) olup, evresine göre vermiş olduğu kaşıntı derecesi de şiddetlenmektedir.

ok Mayasıla Ne İyi Gelir?

Mayasıla Ne İyi Gelir?

Beslenme alışkanlıklarınız içinde mutlaka lifli gıdalar olmalıdır. Lifli gıdalar mayasıl (basur) dan korunmak için mükemmel gıdalardır. Lif kaynağı mısır, mısır gevreği, esmer pirinç, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, fındık, ceviz, lahana, karnıbahar, havuç, patates, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, şalgam, brokoli, esmer ekmek, gibi gıdalar sürekli tüketilmelidir.

ok Dış Hemoroid Kendiliğinden Geçer mi?

Dış Hemoroid Kendiliğinden Geçer mi?

Dış basur maalesef kendi kendine geçebilen bir rahatsızlık değildir. Ara ara şikayetleri hafifletmek için ılık su banyosu vb. yöntemler uygulanabilir. Bu dış basurun rahatlamasını sağlar. Fakat hastaya asla tedavi etmez. Tamamen geçici çözümlerdir.

ok Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi

Hermoroid şikayeti olan hastalar öncelikle muayene edilir. Muayene ardından kullanılan ameliyatsız tedavi hakkında doktor hastaya bilgi verir. Sonrasında hasta odasına alınır. Müdahale işlemi için steril ameliyathaneye alınan hasta yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.

ok Basur Nedir?

Basur Nedir?

Basur, anüs kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında mayasıl, tıp dilinde de hemoroid olarak bilinir. İç ve dış basur olarak ikiye grupta incelenir.Altta yatan sebeplerle birlikte zamanla anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru sarkar.

ok Çocuklar da Basur

Çocuklar da Basur

Çocuklar da farklı nedenlerden dolayı kabız olmak, makat damarların zorlanması sonucu şişmeler oluşur. Çocuklar yeterli sıvı almaması, suyun az içilmesi, sebze ve meyve lifli gıdalar yerine çikolota, fast food , muz, beyaz ekmek, peynir gibi yiyeceklerin fazla tüketilmesi kabızlığa sebep olur.

ok Hemoroid Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

Hemoroid Tedavisi Evde Nasıl Yapılır?

Basur tedavisinde evde çeşitli uygulamalar yapabilirsiniz; ılık su oturma banyosu, makat bölgesine soğuk kompres uygulamak, beslenme alışkanlıkların düzenlenmesi, basur ilaçları kullanmak (doktor reçetesiyle), çeşitli bitkisel yağlar kullanmak geçici rahatlama sağlayacaktır.

ok Hemoroid Şişliği Nasıl İner?

Hemoroid Şişliği Nasıl İner?

Makat etrafında oluşan basur memeleri erken tedavi edilmez ise olumsuz sonuçlar doğurur. İlerlemeye bağlı memeler daha çok şişer ve büyür. 3. Evre seviyesinde hemoroid memesi gaita çıkışında anüsten dışarı doğru çıkar. Dışkılama bitince tekrar içeri girer. Ancak bazı durumlarda tam tersi makat dışında kalabilir.

ok Hamilelikte Hemoroid

Hamilelikte Hemoroid

Hamilelikte hemoroid, kadınların yaşadığı en ciddi sorunlardan biridir. Hemen hemen her kadın hamileliğin belli bir döneminde mutlaka basur şikayetleri ile karşılaşır. Kimisi başlangıç döneminde yeni gebeliğin getirdiği beslenme bozukluğuna bağlı oluşan kabızlık sorunu sonrası, kiminde ilerleyen haftalarda bebeğin pelvik damarlarına yaptığı baskı nedeniyle büyük hemoroid sorunları yaşar.

ok Basur Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Basur Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hemorid (basur) ağrısı gerekli koşullar oluşturulduğunda yaklaşık 1 ay sürecek ağrıya hazır olmanız gerekir. Bunun ilk hastası şiddetli olup, geri kalan haftada ağrı hafiflemeye devam eder. 1 ay boyunca ağrının geçmesini beklemek yerine uzman hekime gidilmesi önerilir.

ok Basur (hemoroid) Neden  Ortaya Çıkar?

Basur (hemoroid) Neden Ortaya Çıkar?

En öncelikli sebebi kabızlıktır. Bunun yanında uzun süren ishal durumu, aşırı kilo , genetik yatkınlık, hamilelik, zorlu doğum ve kötü beslenme alışkanlıkları gibi sebeplerden oluşabilmektedir.

ok Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Basura ne iyi gelir, sorusunun cevabı ise beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olursunuz.

ok Hemoroid Hastalığı Nasıl Olur?

Hemoroid Hastalığı Nasıl Olur?

Sağlıksız beslenmenin insan vücuduna olumsuz etkilerini görmekteyiz. Hemoroid yani basur insanların özellikle düzensiz beslenmelerine bağlı oluşmasına neden olmaktadır. Beslenmeyle doğu orantıda olan dışkı bu durumdan etkilenir. Kişinin kabız olmasıyla beraber çıkan sert ve kalın olan dışkı rektumdan çıkarken zorlanır ve makat bölgesindeki damarlara zarar verir. İşte bu sıra da zarar gören damarların genişlemesiyle hemoroid (basur) oluşmaya başlar.

ok Basur Nasıl Anlaşılır?

Basur Nasıl Anlaşılır?

Basur, hemoroid veya halk arasında mayasıl olarak da geçen hastalık, makatın çevresindeki damarların şişmesiyle oluşmaktadır.Makat çevresinde üç tane toplardamar yastıkçıkları bulunur.Bu yastıkçıklar birer air (hava yastıkçığı) gibi görev yapan ve vücutta çok ince bir kontrol mekanizması gerektiren , istemsiz gaz kaçırmayı önleyen kontrol mekanizması oluştururlar.

ok Basur Nasıl Olur?

Basur Nasıl Olur?

Basur'un tıptaki adı hemoroiddir. Halk arasında mayasıl olarak da bilinmektedir. Bir çok nedene bağlı olarak insan hayatında maalesef karşılaşma riski oldukça yüksek olan bu basur (hemoroid) genelde 16 ve 40’lı yaşlarda görülür.

ok Basur (Hemoroid) Nedir ?

Basur (Hemoroid) Nedir ?

Basur hastalığı genel olarak çevremizde sıkça duyduğumuz rahatsızlıklar arasındadır. Her 5 insanın 4 ‘ünde görülebilmektedir. Halk arasında basur olarak bilenen bu rahatsızlığın tıp dilinde ki adı hemoroid’dir.

ok Basur Başlangıcı

Basur Başlangıcı

Tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılır. Basur, makat bölgesindeki toplardamarın iltihaplanması sonucunda oluşan bir hastalık türüdür. Genellikle kabızlık, ıkınma, uzun süre oturma, soğukla temas, uzun süren ishal, doğum sırasında ıkınma benzer nedenlerden dolayı iltihaplanmış olan damarların şişmesi ile meydana gelen bir hastalıktır.

ok Makatta Apse

Makatta Apse

Makat bölgesinde basite aldığımız şikayetler aslında içinden çıkılması zor olan hastalıkların göstergesi veya başlangıcı olabilmektedir. Bu şikayetlerden biri makatta ağrının olmasıdır.

ok Hemoroid Ne Demek?

Hemoroid Ne Demek?

Hemoroid hastalıklarının en doğru teşhis ve tanıyı koyabilmek için uzman doktor tarafından muayene esnasında çeşitli görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Kullanılan yöntemle birlikte daha doğru tedavi seçilmektedir.

ok Makat Bölgesinde Görülen Hastalıklar

Makat Bölgesinde Görülen Hastalıklar

Makat bölgesindeki oluşan rahatsızlıklara çevremizde çok sık karşılaşırız. Narin ve ince bir bölge olmasından dolayı şikayetler ciddi sonuçlar doğurabilir.İnsanlar bu sıkıntılarını çok fazla dile getiremedikleri için doktora gidemiyor ve olan rahatsızlıklarının farkında olmadan ilerlemesine olanak sağlıyorlar.

ok Hemoroid Ağrısı

Hemoroid Ağrısı

Makat hastalıkları arasında bilinenin tersine en az ağrı yapan hastalıklardan biri olan hemoroid daha sonraki evrelerde ağrı problemine sebep olmaktadır. Bir süreç göstermek gerekirse 3. ve ya 4. evre diyebiliriz.

ok Dış Basur?

Dış Basur?

Makat hastalıkları arasında çok sık karşılaşılan dış hemoroidler bir çok insanın çilesi haline gelmiştir. Dış basur aynı zamanda dış hemoroid olarak da geçmektedir. Tıp dilinde external hemoroid denmektedir.

ok Hemoroid Tedavi

Hemoroid Tedavi

Bir çok insan hayatın da en az bir defa bu sorunla karşılaşmış olup, aslında normal olan anatomik yapının farklı nedenlerle bozulmasıyla ortaya çıkan bir hastalık türüdür.

ok Hemoroidde Beslenme

Hemoroidde Beslenme

Hemoroid rahatsızlığının beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilişkisi olduğu tartışılmaz gerçekler arasındadır.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı kabızlık alışkanlığı hemoroidde en önemli etkiler arasındadır, tuvalette uzun süre kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığı da bazı ailelerde sık rastlanılan durumlardandır.

ok Basur Ne Demek?

Basur Ne Demek?

Hemoroid (basur), anüs bölgesindeki damarların büyümesidir.Aslında bir nevi varis de diyebiliriz. Basur hastalığı kalın bağırsaktaki toplardamarlar da uzun süren kabızlık ya da şiddetli ishal sonucunda ortaya çıkan bir tür rahatsızlık durumudur.

ok Dış Hemoroid

Dış Hemoroid

Dış hemoroid oluşumunu tek bir nedene bağlamak yanlış olur. Hemoroid oluşumunun bir çok sebebi vardır. Hemoroid oluşumunun bir çok sebebi vardır.Önemli nedenleri arasında beslenme alışkanlığıdır. 20. yüzyılda başlayan endüstrinin gelişmesine bağlı beslenme alışkanlıklarımızda da oldukça değişiklikler oldu. Günümüzde doğal posalı besinler azaldı.

ok Basur Ağrısı

Basur Ağrısı

Makat hastalıkları arasında bilinenin tersine en az ağrı yapan hastalıklardan biri olan Hemoroid diğer adıyla basur daha sonraki evrelerde ağrı problemine sebep olmaktadır. Bir süreç göstermek gerekirse 3. ve ya 4. evre diyebiliriz. Sık sık görülmemesine karşın ortaya çıktığında diğer ağrılardan farklı olarak 3-4 hafta sürer.Fakat önlem almanız için ilk olarak nedenlerine bakmak gerekmektedir.

ok Basur Belirtileri ve Basurdan Korunma Yolları

Basur Belirtileri ve Basurdan Korunma Yolları

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama, 2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.

ok Hemoroid Başlangıcı Nasıl Olur?

Hemoroid Başlangıcı Nasıl Olur?

Gün içinde alınan farklı gıdalar bu dışkılama ihtiyacını değiştirebilir. Ancak aradaki far çok açılmadığı sürece, problem yaratmaz. Basurun meydana gelmesindeki en büyük etken ise, bu dışkılama sürecinde yaşanan olumsuzluklardır.

ok Makat Kenarında Şişlik

Makat Kenarında Şişlik

Makatta şişlik hemen hemen bütün makat hastalıklarında belirti olarak karşımıza çıkar. Hastalar genelde bu durumu taharet esnasında fark ederler. Makat bölgesinde, tümsek şeklinde değişik yapılarda meydana gelen oluşumlardır. Makattaki şişliğin sebebine bağlı, bu şişliğe eşlik eden farklı şikâyetler de olabilir.

ok Sigaranın Hemoroid (Basur) Hastalığına Etkisi

Sigaranın Hemoroid (Basur) Hastalığına Etkisi

Vücuttaki en hayati organdan başlayıp, saç teline kadar ciddi zararları olan sigaranın hemoroid üzerinde de dolaylı olarak olumsuz etkileri bulunmaktadır.

ok Hemoroid Hastalığında İlaç Tedavisi

Hemoroid Hastalığında İlaç Tedavisi

Basur tedavilerinde kullanılan ilaçlar 3 gruba ayrılır.Ağız yoluyla (oral) kullanılan ilaçlar.Topikal (krem veya jel formatında ) kullanılan ilaçlar.Fitil olarak kullanılan ilaçlar..

ok Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroid vakasında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Yaygın görülen bu rahatsızlık, her 4 kişiden 3'ünde yaşanmaktadır. Hemoroid tıbbı tedavisi bulunan bir rahatsızlık türüdür.

ok Basur Nedenleri?

Basur Nedenleri?

Normal normlara göre günlük dışkılama ihtiyacı 2-3 kez olmalıdır. Ancak kişinin beslenme alışkanlığı bu sayıyı değiştirebilir. Aradaki fark çok fazla olmadığı sürece sorun teşkil etmez. Basur nedeni dışkılama ihtiyacı sırasında zamanla gerçekleşen bir olgudur.

ok Hemoroid Basur Tanı Yöntemleri

Hemoroid Basur Tanı Yöntemleri

Hemoroid (basur) mahrem bir rahatsızlık olduğu için hastalar genelde hekim muayenesinden mümkün olduğunca kaçınırlar. Makatta şişlik, kanama, yanma, ağrı gibi hemoroidin bilinen klasik bulguları nedeniyle kendilerince tanı koyup kulaktan dolma tedavi yöntemlerine başvurarak problemi çözmeye çalışabilirler.

ok Makatta Şişlik ve Kan Gelmesi

Makatta Şişlik ve Kan Gelmesi

Makatta ele gelen şişlik ve kanama hemoroid basur rahatsızlığının en belirgin bulgularındandır

ok Anal Tromboz Hemoroid Basur Nedir?

Anal Tromboz Hemoroid Basur Nedir?

Makatın ve kalın bağırsağın son bölümü olan rektumun içinde bulunan venöz yapının aşırı derecede genişlemesi, şişmesi ile birlikte makattan dışarıya çıkmasına hemoroid (basur) ya da halk arasındaki adıyla mayasıl denir.

ok Bayanlarda Hemoroid Basur Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri ?

Bayanlarda Hemoroid Basur Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri ?

Hemoroid rahatsızlığının oluşum aşamasında bayanlarla erkekler arasında fark yoktur. İnsan vücudunda anal kanal ve makat bölgesi yoğun damar yumakları içerir. Bu venöz yapı çeşitli sebeplerle zamanla deforme olur ve bu deformasyon sonucunda damarlar genişler.

ok Hemoroid Basur Kendiliğinden Geçer mi?

Hemoroid Basur Kendiliğinden Geçer mi?

Hemoroid kendiliğinden tamamen geçebilen bir rahatsızlık değildir. İlk evrelerde uzman hekimin önerileriyle kullanacağınız birkaç basit ilaç ve beslenme alışkanlığınızda yapabileceğiniz ufak değişikliklerle problem çoğu zaman çözülebilir.

ok Basur Nasıl Geçer?

Basur Nasıl Geçer?

Basur tedavisi konusunda genellikle beslenme alışkanlıkları ve çeşitli diyetler basurun iyileşmesi konusunda oldukça yardımcı faktörlerdir. Özellikle bitkisel bakımında ve liflerden zengin, kolestrolü düşük bir diyet uygulamak ve günde en az 2 -3 litre su içmek basuru atlatma konusunda elzemdir.

ok Makat Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Makat Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Makatta ağrı hissedildiğinde hangi doktora gidilir

ok Makat Ağrısı Nasıl Anlaşılır

Makat Ağrısı Nasıl Anlaşılır

Makat bölgesinde normalde olmayan değişiklikler ve şikayetler ortaya çıktığında kişi yolunda gitmeyen bir durum olduğunu fark eder. Tuvalet esnasında canının yanması, gaita çıkışı sırasında kanamaların görülmesi, yanma ve kaşıntı gibi problemler belirgin şekilde fark edilir.

ok Makatta Ağrı Nasıl Geçer

Makatta Ağrı Nasıl Geçer

Makat ağrısı nasıl geçer

ok Makatta Ağrı Çeşitleri

Makatta Ağrı Çeşitleri

Makat ağrısının türleri

ok Makat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır?

Makat muayenesi işlemi nasıl yapılmaktadır

ok Makat Muayenesi Hangi Bölüm

Makat Muayenesi Hangi Bölüm

Makat muayenesinin, tecrübeli ve uzman genel cerrahlar tarafından yapılması önerilir. Özellikle bağırsak hastalıkları ve makat bölgesi hastalıkları konusunda uzmanlaşmış genel cerrahlar tarafından yapılır. Bu hekimlere aynı zamanda proktolojı uzmanı, progtalog ve ya kokorektal cerrah adı verilir.

ok Makat Muayenesi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Makat Muayenesi İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Makat muayenesi olmak için ne zaman doktora gidilmelidir?

ok Makat Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Makat Darlığı Nasıl Anlaşılır?

Makat darlığı belirtileri nelerdir?

ok Makat Darlığı Nedenleri?

Makat Darlığı Nedenleri?

Makat darlığı oluşum sebepleri

ok Makat Darlığına Hangi Doktor Bakar?

Makat Darlığına Hangi Doktor Bakar?

Makat darlığına hangi bölüm bakar?

ok Makat Darlığı Nedir?

Makat Darlığı Nedir?

Makat darlığı nedir?

ok Makattan Akıntı Tipleri

Makattan Akıntı Tipleri

Makat bölgesi iltihabının tipleri

ok Makat İltihabı Belirtileri

Makat İltihabı Belirtileri

Makat iltihabının belirtileri

ok Makat Akıntısı Neden Olur?

Makat Akıntısı Neden Olur?

Makat akıntısının nedenleri nelerdir?

ok Makat Kanaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat Kanaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makat kanamasına hangi doktor bakar

ok Makattan Kan Gelmesi Neyin Belirtisidir ?

Makattan Kan Gelmesi Neyin Belirtisidir ?

Makat kanamasının belirtileri nelerdir

ok Makat Kanaması Tehlikeli Midir ?

Makat Kanaması Tehlikeli Midir ?

Makat kanaması ne anlama gelir

ok Makat Kanaması Neden Olur ?

Makat Kanaması Neden Olur ?

Makat bölgesinde kanamanın birçok sebebi vardır.

ok Makat Şişliği Neden Olur ?

Makat Şişliği Neden Olur ?

Makat şişliği oluşum sebepleri nelerdir?

ok Makat Şişliğine Ne İyi Gelir ?

Makat Şişliğine Ne İyi Gelir ?

Makatta şişliğine iyi gelen durumlar;

ok Makatta Şişlik Varsa Ne Yapmalı

Makatta Şişlik Varsa Ne Yapmalı

Makatta şişlik varsa yapılması gerekenler nelerdir

ok Makat Şişliğine Hangi Bölüm Bakar ?

Makat Şişliğine Hangi Bölüm Bakar ?

Yetişkin insanlarda en sık görülen sağlık sorunlarından biri makat hastalıklarıdır. Toplumda en sık karşılaşılan sorun bu sorun kişilerin sosyal hayatını oldukça etkilemektedir. Ergenlik dönemi ile başlayan bu problem yaşın ilerlemesi ile birlikte artarak devam etmektedir.

ok Makatta Şişlik Nedir ?

Makatta Şişlik Nedir ?

Makatta şişlik bir çok nedenden dolayı olabilmektedir. Genellikle makatta şişlik sorunu olan hastalar kendilerinde basur sorunu olduğunu düşünür. Makat şişliği sebebi basur olabilir. Fakat makatta şişliğe neden olan daha bir çok neden vardır.

ok Hemoroid Basur Tedavisinde Oturma Banyosu Önemi

Hemoroid Basur Tedavisinde Oturma Banyosu Önemi

Oturma banyosu, makat bölgesi hastalıklarında ve daha önce bu bölgeden operasyon geçirmiş, müdahale yapılmış hastaların takibinde kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır.

ok Basur Ağrısına Ne İyi Gelir?

Basur Ağrısına Ne İyi Gelir?

Basur Ağrısına Ne İyi Gelir; Kabız kalmayı önleyici kayısı ve kuru incir, kuruyemiş olarak badem, ceviz ve taze fındık gibi hafif yağlılar seçilmelidir. Söz konusu besinler hemoroidin oluşumunu ve ilerlemesini engellemektedir. Ayrıca meyveleri tüketirken de kabukları ile tüketmekte fayda vardır çünkü meyvelerin kabukları zengin birer posa kaynağıdır.

ok Hemoroid Basur Kansere Dönüşür Mü

Hemoroid Basur Kansere Dönüşür Mü

Hemoroid basur, genellikle kanser ile çok sık karıştırılır.

ok Kadınlarda Basur ve Sebepleri

Kadınlarda Basur ve Sebepleri

Kadınlarda basur nasıl oluşur ve sebepleri nelerdir

ok Hemoroid Basur Tedavisinde Yeni Trendler

Hemoroid Basur Tedavisinde Yeni Trendler

Hemoroid basur tedavisinde ana oluşum sebebi ve bu oluşumun doğurduğu sorunlar açısından hastalığa yaklaşılır

ok Ameliyatsız Basur Tedavisi

Ameliyatsız Basur Tedavisi

Basur (hemoroid) hastalığının tedavisi

ok Kalıtsal Hemoroid

Kalıtsal Hemoroid

Hemoroid basur hastalığında kalıtsal geçişler

ok Hemoroid Spor

Hemoroid Spor

Hemoroid hastalığında sporun yeri nedir

ok Acı ve Baharatlı Yemek Hemoroid Yapar mı?

Acı ve Baharatlı Yemek Hemoroid Yapar mı?

Hemoroid basur hastalığında acı ve baharatlı besinler

ok Hemoroide Karşı Alınabilecek Önlemler

Hemoroide Karşı Alınabilecek Önlemler

Hemoroid hastalığına karşı alınabilecek önlemler nelerdir

ok Hemoroid Seyri

Hemoroid Seyri

Hemoroid (basur) seyri nasıldır

ok Hemoroid Deri Çıkıntısı

Hemoroid Deri Çıkıntısı

Hemoroid hastalığında deri çıkıntısı ne anlama gelir

ok Basur Makat Temizliği

Basur Makat Temizliği

Basur (hemoroid) oluşumunda makat temizliğinin etkisi nedir

ok Hemoroid Kanserleşir mi?

Hemoroid Kanserleşir mi?

Hemoroid herhangi bir hastalığın ön belirtisi ya da kanser habercisi midir

ok Hemoroid Karın İçi Basıncı

Hemoroid Karın İçi Basıncı

Karın içi basıncına bağlı oluşan hemoroid hastalığı

ok Fast Food Yemek Hemoroid Yapıyor

Fast Food Yemek Hemoroid Yapıyor

Düzensiz beslenmenin başında gelen fast foodlar hemoroid oluşumuna sebep oluyor

ok Hemoroid Önlemleri Nelerdir

Hemoroid Önlemleri Nelerdir

Hemoroid hastalığına karşı alınabilecek önlemler nelerdir

ok Hemoroid Fast Food

Hemoroid Fast Food

Hemoroid fast food ilişkisi

ok Çocuklarda Hemoroid Belirtisi

Çocuklarda Hemoroid Belirtisi

Çocuklarda hemoroidin belirtileri nelerdir

ok Çocuklarda Hemoroidi Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

Çocuklarda Hemoroidi Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır

Çocuklarda hemoroid oluşumunu engellemek için neler yapılabilir

ok Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı

Çocuklarda tuvalet alışkanlığı ve hemoroid ilişkisi

ok Çocuklarda Hemoroid Oluşumu

Çocuklarda Hemoroid Oluşumu

Hemoroid halk arasında basur anüs (makat) bölgesindeki damarların şişmesiyle oluşan memelerdir. Genellikle yetişkinlerde oluşur. Ancak çocuklarda da hemoroid oluşumu mümkündür.

ok Çocuklarda Hemoroid Sorunu

Çocuklarda Hemoroid Sorunu

Çocuklarda hemoroid,çocuğun ıkınmasıyla birlikte anal kanalda bulunan kan damarlarının yırtılması sonucu kan gelmeye başlar. Belirtisi ise dışkı işlemi bittikten sonra tuvalet kağıdında kan görülür.

ok Hemoroidin Kanserle İlgisi Var Mı

Hemoroidin Kanserle İlgisi Var Mı

Hemoroid hastaları genellikle hastalığın bulunduğu bölge sebebiyle doktor muayenesi olmaktan kaçınmaktadır. Halbuki hastalar mevcut şikayetler doğrultusunda ortaya çıkan sağlık problemlerini erken teşhis ile daha vahim bir duruma dönüşmesine engel olacaklarının farkında değildir.

ok Hemoroidde Doğru Besinler Tüketmek

Hemoroidde Doğru Besinler Tüketmek

Hemoroid hastalığının hem alevlenmesi hem de hastalıktan korunmak için uygun bir diyetle beslenmeleri çok önemlidir. Genelde hastalar dışkılamalarını rahat yapmak için dışkı gevşetici (laksatif) ilaçlar kullanmaktadır.

ok Hemoroid Ameliyat Ne Zaman Yapılır

Hemoroid Ameliyat Ne Zaman Yapılır

Eğer ileri safhadaysa hastalığın tek çaresi cerrahi ameliyattır. Hemoroid ameliyatı için birkaç yöntem mevcuttur fakat en sık yapılan klasik yöntemdir.

ok Hemoroid Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?

Hemoroid Bitkisel Tedavisi Mümkün mü?

Toplumumuzda basur olarak da bilinen hemoroid hastalığının bitkisel tedavisinin olduğunu belirten bazı hekimler mevcuttur. Bitkisel bakımdan hemoroid (basur) hastalığına iyi gelen ve hafif rahatlamalar sağlayan bazı bitkiler vardır.

ok Hemoroid Kremleri Faydalı Mıdır

Hemoroid Kremleri Faydalı Mıdır

Sadece birinci derece hemoroid hastalarında çok düşük bir ihtimal iyileşme imkanı sağlayan hemoroid kremleri yada ağızdan alınan ilaçlar asıl amacı hastalığın oluşturduğu şikayetleri azaltmaya yöneliktir.

ok Hemoroid 5 Dakikada Tedavi

Hemoroid 5 Dakikada Tedavi

Ameliyatsız hemoroid tedavisinde süre 3-5 dakikadır, ağrı minimaldir, tedavi uygulandıktan sonra hasta sosyal yaşamına devam edebilir ancak aynı şeyi klasik cerrahi yöntem için söyleyemeyiz.

ok Hamilelikte Hemoroide Yaklaşım Nasıldır

Hamilelikte Hemoroide Yaklaşım Nasıldır

Gebelik, hemoroid (basur) oluşumunu hızlandıran bir dönemdir. Bu dönemde kan basıncının artmasına bağlı olarak büyüyen rahim ana damarlara baskı yapar. Basıya bağlı hemoroidal damarlarda büyüme-dolgunluk oluşabilir.v

ok Hemoroid Beslenme

Hemoroid Beslenme

Hemoroidal damarlar makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum arasında bulunan doğal oluşumlardır ve herkeste bulunur. Bu damarların çeşitli sebeplerle gevşeyerek makattan dışarı çıkması durumuna hemoroid (basur) denir. Hemoroide sebep olan en önemli etkenler arasında yanlış beslenme alışkanlıkları yer alır.

ok Hemoroid Diyeti Nasıl Olmalıdır

Hemoroid Diyeti Nasıl Olmalıdır

Hemoroidin en büyük sebebi kabızlık ve ıkınmadır. Tuvalette fazla kalarak dışkılamaya çalışmak gibi durumlar kronik ıkınmaya yol açarak hemoroid hastalığı riskini artırır. Hemoroid hastalığının ilk evresi ve ikinci evrelerinde doktorunuzun önerdiği diyet programı ve bir takım ilaçlarla tedavi uygulanabilir.

ok Makat Kaşıntısı Basur Olabilir

Makat Kaşıntısı Basur Olabilir

Zaman zaman uykusuz gecelerinizin de nedeni olabilen inatçı kaşıntıların kaynağında pek çok rahatsızlık yatabilir. Böbrek yetmezliğinden, karaciğer hastalıklarına kadar ciddi hastalıkların habercisi olabilen kaşıntı, mide bağırsak hastalıklarının da arka planında kalan önemli belirtilerdendir.

ok Hemoroid İlaç Tedavisi Mümkün mü?

Hemoroid İlaç Tedavisi Mümkün mü?

emoroid hastaları utandıklarından dolayı uzun süreler boyunca doktora gitmezler. Doktorlara gitmek yerine aktarlardan, konu komşudan gelişigüzel bir biçimde ilaç almaktadırlar.

ok Gebelikte Hemoroide Önlem Almak Mümkün mü?

Gebelikte Hemoroide Önlem Almak Mümkün mü?

Özellikle doğum ve hamilelik dönemlerinde bilinen adı ile basur olan hemoroid hastalığının oluşumu olabildiğince rastlanılan bir sıkıntıdır. Birçok kadın ve anne adayı basur hemoroid hastalığı ile hamilelik döneminde karşılaşmaktadır.

ok Hamilelikte Hemoroidi Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır

Hamilelikte Hemoroidi Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır

Hamilelik döneminde vücudun her alanında bazı değişimler oluşur. Sindirim sistemi de basınç ile baskılanır. Bu baskı hemoroid sorununa neden olur. Hamilelik döneminde oluşan hemoroid rahatsızlığının en büyük sebebi kabızlıktır.

ok Gebelikte Hemoroid Neden Olur?

Gebelikte Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid gebelikte sık karşılaşılan bir sorundur. Hamile kadınlarda yüksek hormon seviyelerinden dolayı damarların gevşemesi nedeniyle oluşur. En sık belirtisi kanama yapması ve kimi zamanda ağrıya neden olmasıdır.

ok Hemoroid Kanaması Nedir?

Hemoroid Kanaması Nedir?

Hastalar genellikle makat kanamasının hemoroidden olduğunu zanneder. Böyle düşünülmesinin en önemli nedeni ise hastalığın yaygın olması ve makattan olan kanamaların en sık nedeni olmasıdır.

ok 4. Derece Kronik Hemoroid

4. Derece Kronik Hemoroid

Makat içinde bulunan toplaramarların içindeki basınç çeşitli nedenlerden dolayı artar. Damar yapısı gereği genişlemeye meyilli olan artan basınç genişler ve makat bölgesinden dışarıya çıkar. Dışarı çıkan memeler kırmızı ve mor renkte olan damarlar zamanla kanamaya neden olur.

ok 4. Derece Akut Hemoroid

4. Derece Akut Hemoroid

Uzun sürelerdir mevcut olan, iç ya da dış hemoroidlerdir. Kısmen sönmüş hemoroidler de olabilir. Aşırı stres, acılı ve baharatlı yemek, sigara ve alkol tüketimi ya da ishal gibi sebepler ile ansızın şişme yapar ve çap olarak artabilir.

ok Hemoroid Lazer Vaporizasyon

Hemoroid Lazer Vaporizasyon

Basur hemoroid tedavisi konusunda neodymium ve YAG lazerleri 1980'li yıllardan beri uygulanur. Lazer vaporizasyonu ise hemoroidal dokunun üst yüzeysel doku hasarı sonucunda fiksasasyona neden olmaktadır.

ok Hemoroid Anal Dilatasyon

Hemoroid Anal Dilatasyon

Eski bir tedavi biçimidir. Hemoroid tedavisinde kullanılır. Genel anestezi gerekmektedir. Non-Operatif bir yöntemdir. Zor uygulanmaktadır. Anestezi uygulandıktan sonra anal kanal yavaşça 6 parmak birden girene kadar açılır. Genişletilir. On dakika bu şekilde beklenir.

ok Hemoroid Vasotopik Ajanlar

Hemoroid Vasotopik Ajanlar

Geniş tanıtımların sonucunda vasotopik ilaçların oral şekli tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Bu ilaçların savunucuları sadece hemoroid hastalığında değil, alt esktremitenin venöz hastalıkları ve ödemlerinde de başarılı sonuçlar aldıklarını belirtmektedirler.

ok Hemoroid Topikal Uygulamalar

Hemoroid Topikal Uygulamalar

Basur (hemoroid) hastalığına sahip bireylerin az bir oranda kısımları bir uzman cerrah ya da bir proktolog tarafından tedavi yapılmaktadır. Çoğunlukla bu hastalar kendi kendilerini söz konusu bu topikal ajanlar ile tedavi etmeye çalışıyorlar.

ok Hemoroid Ultrasonik Pake Ligasyonu

Hemoroid Ultrasonik Pake Ligasyonu

Teknik açıdan bakıldığı zamanlarda ultrasonik pake ligasyonu tekniği hemoroid basura doğru gelen ana atardamarın "doppler US" ile beraber işaretlendiğinde güvenli bir biçimde bağlanmasını temel olarak almaktadır.

ok Hemoroid Sorular

Hemoroid Sorular

Hemoroid hastalığı makat bölgesinde oluşan bir çok hastalık ile karıştırılmaktadır. En sık karıştırılan hastalıklar ise anal fissür, anal fistül, anal apse, makat kanseri ve poliplerdir. Bu yüzden bu konuda uzman olan bir doktora giderek teşhis ve tedavinizi bir an önce gerçekleştirin.

ok Basur Hemoroid Nedir

Basur Hemoroid Nedir

Hemoroid (basur) oldukça sık ve yaygın bir hastalık olup, anal kanalda bulunan vasküler oluşumların gelişmesi ve büyümesi ile oluşurlar. Buradaki temel sebep, makat bölgesinin kabızlık, ishal, gebelik, yaş, uzun süre ıkınma gibi faktörlerle zorlanmasına bağlı oluşmasıdır.

ok Hemoroid Ameliyatsız Tedavi

Hemoroid Ameliyatsız Tedavi

Ameliyatsız kombine tedaviler ile hemoroid hastalığından çok kısa sürede ve narkoz olmadan kurtulmak mümkündür. Band ligasyonu, skleroterapi ve lazer tedavisi gibi ameliyatsız yöntemler hastalığın evresine ve hastanın şikâyetlerine göre farklı farklı kombinasyonlar ile kullanılabilmektedir.

ok Kabızlık ve Hemoroid

Kabızlık ve Hemoroid

Kabızlık sorunu bir çok hastalık meydana getirmektedir. Bunlardan bir tanesi hemoroiddir. Kabızlık tuvalet alışkanlığını bozmakla beraber kişilerin dışkılama yaparken de ıkınması gerekecek. Dolayısıyla da ıkınmak bağırsaklarda gevşeme meydana getirmekte ve hemoroid hastalığını oluşturmaktadır.

ok 4. Derece Hemoroid

4. Derece Hemoroid

Dış kısımlarda hissedilen ve ele gelen hemoroid (basur) memelri iç kısıma giremezler. El ile iç kısma sokulsalar bile en acil biçimde dış kısma yeniden çıkarlar. Hastalar oturdukları taktirde hemoroidler dış kısımda olduklarından dolayı çoğunlukla bir ıslaklık ve kanama oluşur.

ok 3. Derece Hemoroid

3. Derece Hemoroid

Hemoroid memeleri ıkınma işlemi ile beraber makat kısmından 4 - 5 cm dış kısma çıkabilirler. Bunlar 1 - 2cm'lik kabarıklıklar olarak görülürler. Makat kısmınında üstündedirler.

ok 2. Derece Hemoroid

2. Derece Hemoroid

Basur memesi olarak da bilinen hemoroid memeleri makatın üst kısmında ortaya çıkar. Normal koşullarda fark edilmeleri güçtür. Fakat birey ıkındığında dış kısma çıkabilirler. Hasta eli ile hissedebilmektedir.

ok 1. Derece Hemoroid

1. Derece Hemoroid

Birinci derecedeki iç hemoroidlerde belirgin bir bulgu söz konusu değildir. Endoskopi aleti ile teşhisi mümkündür. Anüs kısmından yaklaşık olarak 5 - 6cm üst kısımda minik kabarıklıklar biçimindedir. Yüzey kısımları tahriş olan birinci derece iç hemoroidler kanamalara sebep olabilir.

ok Hemoroid ve Başka Hastalıklar

Hemoroid ve Başka Hastalıklar

Basur hastalığı başka bir hastalığı dönüşmemektedir. Fakat bazı ender durumlarda diğer hastalıklar ile beraber ortaya çıkabilmektedir. Bu konuya örnek olması amacı ile rektum kanserine sahip bir hastada hemoroid (basur) hastalığı da var ise bu iki sorun birbiri ile karışabilmektedir.

ok Hemoroid Tedavisi Olunmazsa Ne Olur?

Hemoroid Tedavisi Olunmazsa Ne Olur?

Hemoroid basur tedavisi hemoroidi ortadan kaldırmak ve tüm şikâyetleri yok etmek adına yapılmaktadır. Eğer hemoroidler tedavi edilmez ve hastalık ilerler ise görülen tüm şikâyetler artacaktır.

ok Hemoroid Hakkında

Hemoroid Hakkında

Tedavide amaç hemoroid pakesini tamamen ortadan kaldırıp bu bölgede fibröz bir doku oluşmasını sağlamaktır. Sonuçta hastanın kanama, ağrı, kaşıntı gibi semptomlarını sona erdirmek hedeflenir.

ok Hemoroid ve İltihabi Barsak Hastalıkları

Hemoroid ve İltihabi Barsak Hastalıkları

İltihabi barsak hastalıklarında hemoroidal hastalık semptomlarının da eklenmesi ile hastaların çok daha kötü bir hayat kalitesi düzeyine indiklerini görmek sürpriz olmaz. Özellikle kronik ve sık gelen diyare ile seyreden vakalarda hemoroid şikayetleri daha öne bile geçebilmektedir.

ok Hemoroid Hastalığının Evreleri?

Hemoroid Hastalığının Evreleri?

Hemoroid anüsün içerisinde yani makat bölgesinin içinde tuvaletimizi rahat gerçekleştirmemizi sağlayan aslında gerçek anlamda tuvalet konforunu arttıran yastıkçıklardır.

ok Hemoroid Gebelik

Hemoroid Gebelik

Gebelikte hemoroidi olan kişiler yada var olan hemoroidlerin yarattığı şikayetlerin artmasını kolaylaştıran bir durumdur. Ancak alınacak bazı önlemler hemoroid rahatsızlığını hiçbir sorun yaşamadan atlatmanız mümkündür.

ok Hemoroidal Hastalıklarda Portal Hipertansiyon

Hemoroidal Hastalıklarda Portal Hipertansiyon

Hemoroid sisteminin anatomisinden söz edilirken anal kanal civarının portal ve caval venöz sistemlerin doğal anastomoz bölgelerinden biri olduğu da anlatılır.

ok Akut Strangüle Hemoroid Tedavisi

Akut Strangüle Hemoroid Tedavisi

Bu tip hemoroid kesinlikle tromboze olmuş external hemoroid hastalığından çok farklıdır. Üçüncü ya da dördüncü evredeki hemoroid tiplerinin dış kısma doğru prolabe olma durumu ile beraber ödem oluşturarak şişmesi ve burada ağrılı bir redükte olmaksızın bir hale dönüşmesidir.

ok Hemoroid Sebepleri

Hemoroid Sebepleri

Günlük yaşamımızda belli bir görevi olan ve çok önemli olan bu doku eğer şişer ve sarkmaya başlarsa yani içindeki toplardamar sisteminin özellikle basıncı artarsa o zaman bir hastalığa dönüşüyor.

ok Defekografi

Defekografi

Makat sarkması, rektosel veya enterosel gibi bağırsağın makattan sarktığı ve anatomik bozuklukların oluştuğu durumları araştırmak için floroskopi adı verilen dinamik röntgenler çekebilen bir cihaz yardımı ile gerçekleştirilen tetkike defekografi yada videodefekografi adı verilir.

ok Hemoroid Sigmoidoskopi

Hemoroid Sigmoidoskopi

Sigmoidoskopi makat bölgeye yakın olan kalın bağırsağın sol kısmının endeskop adı verilen ışıklı bir aletle incelenmesi işlemidir. Burada makat bölgesine lavman adı verdiğimiz orayı temizleyeceğimiz bir sıvı verilir ve makat bölgesinden dışarı arındırılır.

ok Hemoroid Ayırıcı Tanı

Hemoroid Ayırıcı Tanı

Ayırıcı tanıda üç hastalığı her zaman akılda tutmak gerekir. Bunlardan bir tanesi prolapsusla birlikte veya tek başına anal inkontinensdir. Sıklıkla prolabe mukozanın da varlığı ile karakterize inkontinens vakalarında hastalara hemoroid tanısı konulduğunu hatta hemoroid ameliyatı edildiklerini bile görebiliriz.

ok Hemoroid Yakma Tedavileri

Hemoroid Yakma Tedavileri

Hemoroidde yakma yönteminin temelinde ısı yolu ile bir yanık söz konusudur. Buna koagülasyon nekrozunun iyileşmesinin ertesinde gerçekleşen fibrotik olan dokunun mukoza bölgesinin arkasında bulunan kas tabakasına fikse etmesi de denebilmektedir.

ok Hemoroid Doku Bozukluğu

Hemoroid Doku Bozukluğu

Basur - Hemoroid dokusunun sarkma yapması ise genellikle kalın bağırsak dokusu olarak da bilinen mukozanın anüsün dış kısmınıa sarkıntı yapması yani mukozal prolapsus yapması ile beraber görülebilir.

ok Hemoroid Anoskopi

Hemoroid Anoskopi

Makatta kanama olan ve ağrılı durumlar dışında her hastaya uygulanır. Hemoroid şikayetiyle gelen her hastaya anoskop muayenesi rutin olarak yapılır. Makattan kanama kırmızı taze kan şeklindeyse son 10 cm lik kısımdadır ve anoskop yardımıyla teşhis konulabilir.

ok Hemoroid Anorektal Elektromiyografi Testi

Hemoroid Anorektal Elektromiyografi Testi

Basur tedavisinde son dönemlerde yaygın bir biçimde uygulanan bir tetkik olan ve makat kontrolü konusunda etken olan anorektal elektromiyografi (EMG), dışkılama süreci esnasında sinirlerin durumunu araştırma alanından kullanılmaktadır.

ok Hemoroid Muayene

Hemoroid Muayene

Hemoroid veya basur tanısında araştırma yöntemlerinden yaralanmadan önce en önemli nokta cerrahın yapacağı detaylı bir muayenedir. Makat bölgesinin (anorektal bölge) muayenesinin deneyimli ve özellikle kalın bağırsak cerrahisi ile uğraşan (kolorektal cerrahi) bir hekim tarafından yapılmasının hastaya sağlayacağı birçok yarar vardır.

ok Hemoroid ve Diğer Hastalıklar

Hemoroid ve Diğer Hastalıklar

Basur hemoroid şikâyetleri ile kliniklere başvuran hastalarda çoğunlukla perianal fistül, tromboz, anal fissür ve perianal abse gibi diğer rahatsızlıklara da rastlanılabilmektedir. Hemoroidlerde ise ağrı iç hemoroidlerde çok daha geç evrelerde ortaya çıkan bir bulgu olarak tanımlanmaktadır.

ok Hemoroid Tedavisi Ne Zaman Olunmalıdır

Hemoroid Tedavisi Ne Zaman Olunmalıdır

Toplumumuzdaki bireylerde hemoroid ile ilgili görülen başlıca sıkıntılardan biri basur (hemoroid) hastalığının çelitli şikâyetlerini önemsememeleridir. Bu nedenden dolayı özellikle hemoroid hastaları tedavilere ve muayeneye çok geç gelmektedirler.

ok Dış ve İç Hemoroid

Dış ve İç Hemoroid

Hemoroid hastalığı halk ismiyle bilinen hastalık basur, aslında makatımızın son kısmında yer alan hemoroid dokularının şişmesi büyümesi ve hastalıklı hale gelmesidir. Hemoroidler makatın son kısmında yer alan hava yastıkçıklarıdır.

ok Basur Oluşma Nedenleri

Basur Oluşma Nedenleri

Basur hastalığının oluşmasında aslında bir çok neden vardır. Bunlardan biri uzun süren kabızlık olup gün boyu masa başında çalışmak yani hareketsiz kalma, tuvalette uzun süre kalmak, dışkılama esnasında aşırı şekilde ıkınmak, tuvalet ihtiyacını ertelemek, hamilelik gibi pek çok nedeni olabilmektedir.

ok Basur Tedavisi

Basur Tedavisi

Basur hastalarında tedavi olunmadan ilk önce iç basur mu dış basur mu olduğunu bilmek gerekir. Çünkü hastalığın evresine ve şikayetlerine göre tedavi yöntemi uygulanır. Bazı hastalarda cerrahi uygulama yapmadan önce doktorun önerdiği bir takım ilaç ve kremle tıbbi tedavi uygulanabilir.

ok Basur Hastalığında Tanı

Basur Hastalığında Tanı

Basur tanısı için rektal muayene ve anoskopi yapılır. Hasta 50 yaşın üzerindeyse kalın barsak kanseri tarama protokolü çerçevesinde kolonoskopi de yapılması gerekir. Her zaman altta yatan bir kalın barsak tümörü olmadığı kontrol edilmelidir. Unutulmamalıdır ki hemoroid tek başına kalın barsak kanserinin belirtisi olabilir.

ok Basur Dereceleri

Basur Dereceleri

Basur bulundukları bölgeye göre ikiye ayrılır. Anüsün dış kısmında cilt altında yerleşim gösteriyorsa dış basur , rektum denilen kalın bağırsağımızın son kısmında yer alıyorsa iç basur olarak adlandırılır. Basur belirtileri basurun cinsine göre farklılık göstermektedir.

ok Bayanlarda Basur

Bayanlarda Basur

Bayanlarda hemoroid rahatsızlığı genellikle hamilelik döneminde ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise hormonal değişikler ve karın içi basıncı nedeniyle oluşuyor. Özellikle hamileliğin son aylarında hemoroid rahatsızlığı daha sık görülebilmektedir.

ok Hemoroid Oluşum Nedenleri

Hemoroid Oluşum Nedenleri

Hemoroid en yaygın şekilde karşılaşılan makat hastalığıdır. Genellikle ağrı, kanama, tuvalet ihityacını gidermede ve oturup kalkmada zorluk yaşama gibi kendini gösteren ve yaşam kalitesini etkileyen şikayetleri mevcuttur.

ok Hemoroid Diyet

Hemoroid Diyet

Hemoroid hastalığında önemli olan dışkıyı yumuşak tutmak ve bağırsak hareketliliğini devam ettirmektir. Bu nedenle bol posalı ve sıvının da önemli olduğu bir diyet uygulamak gerekiyor.

ok Hemoroid ve Beslenme

Hemoroid ve Beslenme

Hemoroid (basur) konusunda elzem olan noktalardan biri de yapılacak diyette zararlı olarak belirtilen gıdalardan uzak durmaktır. Bunlardan kaçınılması gerekenlerin başında ise baharatlı, ekşi ve acı besinler gelmektedir. Bu gıdalalar bireyin dışkılama esnasında anal bölgeden (makat bölgesi) bir yanma hissi uyandırır.

ok Hemoroid ve Portal Hipertansiyon

Hemoroid ve Portal Hipertansiyon

Portal hipertansiyon hastalığına karaciğer sirozu var iken rastlanılabilmektedir. Bu hasta grubunda ise anal bölgede (makat bölgesi) varis oluşumu portaldaki kan basıcını arttırır. Bu durumda ise baraj kapağı gibi açılacak olan fazla kanı da boşaltmaktadır.

ok Hemoroid Lenfoma ve Lösemi

Hemoroid Lenfoma ve Lösemi

Lenfoma ve Lösemi hastalığının varlığında hemoroid ciddi bir sorun olarak ele alınmalıdır.

ok Hemoroid Semptom

Hemoroid Semptom

Anüs bölgesinin iç kısmında damarlar bulunur. Tuvalet ihtiyacında uzun süre kalarak ıkınma ve zorlama ile damarlara basınç olur. Bu damarlar şişer ve hemoroid hastalığı oluşur. Hemoroid hastalığı genellikle aşırı şişmanlık, fazla ayakta durma gibi birçok sebepten dolayı ortaya çıkmaktadır.

ok Hemoroid ve İltihabı Bağırsak Hastalıkları

Hemoroid ve İltihabı Bağırsak Hastalıkları

İltihabı bağırsak hastalarında hemoroid durumu ortaya çıktığı zaman bu gayet itinalı ve dikkatle ele alınması gerekir. Başlıca iltihabı bağırsak hastalığı deyince crohn hastalığı ve ülseratif kolit hastalığını ele alıyoruz. Crohn hastalığı daha çok kabızlık ve ishallerle seyreden makatta fistül dediğimiz bağırsak sırasının deriden dışarıya çıktığı bir takım delikler geliştiren çok önemli bir hastalıktır

ok Hemoroid Hakkında Bilinmeyenler

Hemoroid Hakkında Bilinmeyenler

Hemoroid diğer adıyla basur olarak bilinir. En sık 45 ile 65 yaşları arasında görülür. Erkeklerde kadınlardan daha sık rastlanmaktadır. Mahrem bölgesinde olduğu için genellikle hastalar utanma duygusu nedeni ile doktora gitmemektedirler. Her sağlıklı insanın makat bölgesinde yastıkçıklar olur ve bunların içinde kas dokuları ve damarlar bulunur.

ok Her Hemoroide Bant ve Boğma Uygulanır mı?

Her Hemoroide Bant ve Boğma Uygulanır mı?

Maaalesef uygulanmamaktadır. Yalnızca iç basur olarak bilinen iç hemoroidlerde ya da erken aşamalardaki hemoroid hastalıklarında bu yöntemler uygulanmalıdır.

ok Hemoroid Skleroterapi Komplikasyonlar

Hemoroid Skleroterapi Komplikasyonlar

Skleroterapi tedavisi sonrasında ne gibi komplikasyonlar oluşabilir

ok Hemoroid Skleroterapi Kime Uygulanmaz

Hemoroid Skleroterapi Kime Uygulanmaz

Birinci ve ikinci derecede hemoroidlere uygulanan bu teknikte, fenol, kinin üre veya sodyum moruat türünden bir kimyasal madde enjekte edilir. Hemoroid etrafına sklerozan madde verilerek etkisiz hale getirilmeye çalışılır. Uygulama sonrasında %9-70 oranında 48 saat boyunca devam eden ağrı olur

ok Hemoroid Skleroterapi Avantaj ve Dezavantajarı

Hemoroid Skleroterapi Avantaj ve Dezavantajarı

Hemoroid ve basur memesi içine aethoxysklerol veya fenol maddelerinin varis etrafına verilmesi prensibine dayanır. İlacın uygulandığı bölgede nasıra benzer bir nedbe dokusu gelişir ve 7-10 gün içinde hemoroidler söner. İşlem olmadan yaklaşık bir hafta önce asprin veya coumadin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanılmaz.

ok İnfrared Koagülasyonu Kimlere Yapılmaz

İnfrared Koagülasyonu Kimlere Yapılmaz

İnfrared koagülasyon tekniği bir hemoroid tedavisidir. Bu yöntem ile basuru tedavi edilecek kişi asla kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalıdır. Bu ilaçlara örnek olarak ise coumadin, aspirin, ecoprin ve heparin verilebilir.

ok  İnfrared Koagülasyon Avantajları ve Dezavantajları

İnfrared Koagülasyon Avantajları ve Dezavantajları

Kırmızı ışık olarak da söylenen infrared çeşitli dalga boylarına sahip lazer ışınları ile hemoroid memesini söndürme esasını temel alır.

ok Hemoroid İnfrared Koagülasyon

Hemoroid İnfrared Koagülasyon

Hemoroid teavisinde çok sık kullanılan infrared uygulaması lazer yöntemine benzemesine rahmen bir lazer yöntemi değildir. Bamd ligasyonu yani lastik bantlamaya benzer bir uygulamadır. Asıl hedef hemoroid yapıların kontrollü bir şekilde yakılarak tekrar yerlerine oturtulmaları ve küçülmeleridir.

ok Hemoroid Bipolar Koagülasyon

Hemoroid Bipolar Koagülasyon

Kanayan iç hemoroid memelerinin yakılması işlemidir. Öncelikle hastanın makatına anoskop cihazı yerleştirilir ve içinden geçirilen özel uçlu pipolar elektrokoter cihazı ile memeler bipolar akım uygulanarak yakılır. Genelde 1. 2. Derece hemoroidlerde kullanılır. Çok nadir 3. Derece hemoroidlerde de kullanılan bir tedavi yöntemidir.

ok Hemoroid Oturma Banyosu

Hemoroid Oturma Banyosu

Oturma banyosu, genellikle ılık suda yapıldığı vakitlerde anal bölgede (makat bölgesi) mevcut olan sorunların iyileşmesi hususunda oldukça faydalı bir teknik olarak göze çarpmaktadır. Basur, makat siğili, hemoroid, makat sarkması, makat apsesi, anal fissür ve anal fistül gibi hastalıklarda oturma banyosu hastalara gerçekten çok büyük bir rahatlama sağlamaktadır.

ok Basur Tanısı Nasıl Konulur

Basur Tanısı Nasıl Konulur

Hastalığın başlangıcında ilk olarak kanama olur. Daha sonraları ise makatta oluşan şişlikler eşlik eder. Hemoroid hastalığı ilerledikçe şişlikler artık içeriye girmez hale gelir ve memelerin dışarı çıkmasından dolayı makat sürekli ıslak hale gelir. ıslak kalan makatta ise kaşıntı meydana gelir.

ok Kadınlarda Hemoroid Sebepleri

Kadınlarda Hemoroid Sebepleri

Genellikle yaşı ilerleyen kişiler, sürekli ishal yada kabız olanlar, tuvaletini yaparken ıkınma sonucunda bu bölgedeki toplardamarda basınç artmaktadır. Artan basınçta etrafındaki bağ dokusunun gevşemesine sebep olur. Yani hemoroid hastalığına yol açar. Hamile olan bayanlarda hemoroide daha sık rastlanır.

ok Hemoroid Başka Hastalıkların Habercisi Mi

Hemoroid Başka Hastalıkların Habercisi Mi

Basur (hemoroid) bazı önemli hastalıkların ön belirtisi olarak da meydana gelebilmektedir. Özellikle aşırı alkol alımı, hepatit B ve karaciğer hastalıkları gibi nedenler ile gerçekleşebilen portal hipertansiyon ya da karaciğer sirozu gibi önemli rahatsızlıkların ilk belirtisi olarak hemoroid basur görülür.

ok Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroide neden olan en önemli etken kabızlıktır. Kabızlığın sebebi ise yetersiz su alımı ve posasız gıdaların yenmemesidir. Dolayısıyla bağırsak hareketleri yavaşlar ve dışkının su içeriği azalır. Bu yüzden de dışkı sert ve kalın olduğu için kişi tuvalet esnasında fazla ıkınır ve anal basınç artar.

ok Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroidlerin tedavisi hastalığın derecesine ve klinik bulgularına göre değişiklik göstermektedir. Erken derecelerde ve hastanın hiçbir belirtisi olmadığı durumlarda sadece diyet tedaisi ve medikal tedavi kullanılabilir. Bu hastaların bağırsak aktiviteleri normale döndüğünde hastalık gerileyebilmektedir.

ok Makat Ağrısı

Makat Ağrısı

Makat ağrısı birçok bireyde farklı farklı nedenlerden ötürü meydana gelebilecek bir sorun olarak dikkat çekmektedir. Makat ağrısı tek başına bir hastalık olarak değerlendirilemez fakat söz konusu rahatsızlık başka bir hastalığın belirtisi olarak tanımlanabilir. Bu yazımızda makatta ağrının oluşum sebeplerini ve türlerini sizler için irdeledik;

ok Hemoroid Basur Nedir

Hemoroid Basur Nedir

Hemoroid yada halk dilinde basur anorektel bölgede toplar damarların genişleyerek varisleşmesi ve anal bölgede memeler oluşturmasına denir. Hemoroidli hastalar gün içinde anal bölgede huzursuzluk ve kaşıntı gibi hafif şikayelerden başlayıp tuvalet esnasında çok ciddi ağrılar ve kanamalara kadar giden şikayetler oluşur.

ok Hemoroid Evreleri

Hemoroid Evreleri

Hemoroid, makat bölgesinde bulunan damarların gevşemesiyle oluşur. Çeşitli sebeplerle baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişler ve anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlar. Buna hemoroid denir. Hemoroid internal (iç) hemoroid ve external (dış) hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroidlerin 4 ayrı evresi bulunmaktadır.

ok Hemoroide Hangi Bölüm Bakar

Hemoroide Hangi Bölüm Bakar

Basur (hemoroid) rahatsızlığı konusunda gidilebilecek hekim genel cerrahi uzmanıdır. Genel cerrahi uzmanları ağırlıklı olarak makat bölgesi, anal bölge ve bağırsak sorunları konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Genel cerrahi uzmanlarına aynı zamanda proktolog, kolorektal cerrah, koloproktoloji ve proktoloji de denmektedir.

ok Hemoroid Tanı

Hemoroid Tanı

Hemoroid hastalığında tanı genellikle fizik muayenesiyle konulur. Fizik muayenede hastanın öncelikle şikayetleri dinlendikten sonra anal bölgenin çıplak gözle görünmesinin ardından parmakla muayenesi yapılır. Bu esnada hastanın her hangi bir şekilde kalın bağırsak kanseri yada bağırsak hastalıklarından şüpheli bir durum söz konusuysa bu hastalardan kolonoskopi istenir.

ok Hemoroidden Korunmak

Hemoroidden Korunmak

Hemoroidden korunmak için temel olarak üç sebep vardır aslında yani posalı diyet uygulanması düzenli dışkılama sağlanması ve sıcak suyla temizlenmesi önemlidir. Aslında pek çok unsur vardır fakat temelde bunlara dikkat etmek gerekir. Öncelikle kabız kalmamak gerekiyor. Herkesin genelde dışkılama için belli bir rutini vardır. Mesela günde bir kere yada sabah ve akşam aynı saatlerde olması gerekiyorki bu kabızlığa yol açmasın

ok Hemoroid Hangi Hastalıklara Benzer

Hemoroid Hangi Hastalıklara Benzer

Makat hastalıkları arasında bir çok hastalık vardır. Makat ağrısı ilk zamanlarda sızlama şeklinde olduğunda yada hafif olduğunda hastalar utanma duygusu yüzünden doktora gitmez. Ancak zamanla yada şiddetli hale geldiğinde doktora gidilir. Makat çok hassas bir bölge olduğundan bazen küçücük bir lezyon bile şiddetli ağrılar yapabilmektedir.

ok Hemoroid Aşamaları

Hemoroid Aşamaları

Öncelikle hemoroidin başlangıç aşamasında yalnızca anal bölgeden (makat bölgesi) kanama sorunları mevcut iken sonraki aşamalarda kanama dışkılama sırasında da meydana gelir. Daha sonra anal bölgede oluşan şişlikler ki biz bu şişliklere hemoroid memesi adını veriyoruz bu şekilde devam eder. Hemoroid, aşamalar ilerledikçe şişilkler de sürekli bir hal alacaktır. Bir süre sonra şişlikler öyle şişmeler yapacak ki içeriye giremeyecek bir hal alacak.

ok Hemoroid Dereceleri

Hemoroid Dereceleri

Hemoroid makat bölgesindeki bir kısım damarların genişlemesi ve büyümesidir. Toplumun en az yarısında bu hastalık mevcuttur. Hemoroid kendi içinde iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. İç hemoroidler anal kanalın içinde gelişen anal kanalda normal insan anotomisinde de mevcuttur. Damardan zengin yastıkçıkları sarkmaları şişmeleri ve kanamalarıyla ortaya çıkan bir hastalık grubudur.

ok Kadınlarda Hemoroid

Kadınlarda Hemoroid

Hemoroid 20-50 yaşları arası kişilerde görülür. Kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Çünkü gebelik başlıca nedenlerindendir. Gebelik döneminde karın içerisinde rahmin gelişmesi bebeğin basısıyla makat bölgesindeki toplar damarlar üzerinde bası arttığı için ve lohusalık döneminde bir takım hormonal değişikliklerden dolayı gebelik ve lohusalık bölümünde hemoroid hastalığı daha sık görülür.

ok Hemoroid Makat

Hemoroid Makat

Makat hastalıkları genellikle çok ağrılıdır ve sıkıntılıdır. Birbirlerine benzer ve karıştırılan 3 makat hastalığı vardır. Bunlar hemoroid, perianal fistül ve anal fissürdür. En sık görülen ise hemoroiddir.

ok Hemoroid Tipleri

Hemoroid Tipleri

Hemoroidin 2 tipi vardır. Birincisi dış hemoroid ikicisi ise iç hemoroid olarak adlandırılır. Dış hemoroid makatın elimizle temas edemediğimiz bölgesindedir. Bunlar sarkan et çıkıntısı şeklinde oluşurlar. İçlerine kan pıhtısı oturduğunda tromboze hemoroid dediğimiz şiş, ağrılı bazen kanamalı hemoroid tipini oluştururlar. İç hemoroidler ise bağırsağın içinde ve makata en yakın yerde olur ve toplar damarlar oluşur. Bunlarında çeşitleri vardır.

ok Hemoroid Zararlı Gıdalar

Hemoroid Zararlı Gıdalar

Hemoroid hastalığı kalın bağırsakların anüs çavresinde kas yırtılmaları neticesinde deri altına sızması olarak tanımlanır. Hemoroid genelde yeme ve içme ile meydana gelen bir rahatsızlık. Bunun yanında tuvalette uzun süre kalma, obezite, hamilelik, ağır kaldırma, çok oturma gibi nedenler hemoroid rahatsızlığının başlıca sebeplerindendir.

ok Hemoroid Yararlı Gıdalar

Hemoroid Yararlı Gıdalar

Hemoroid (basur) hastaları beslenmelerine özellikle özen göstermelidirler. Tüketmek adına tercih ettikleri her gıda konusunda ekstra seçici olmalıdırlar. Sindirim sisteminin çalışmasında ve rahatlatmada etkin olan besinleri tercih etmelidirler. Hemoroid hakkında yararlı olacek bazı besinleri sizler için derledik;

ok Hemoroid Tedavisinde Hemoroidektomi

Hemoroid Tedavisinde Hemoroidektomi

Açık hemoroidektomide kaudal, lokal anestezi, spinal ve genel anestezi altında uygulanır. Seçim hastanın koşullarına ve cerraha göre değişkenlik gösterir. Kapalı hemoroidektomi yönteminde ise anestezi olarak lokal ya da genel anestezi söz konusudur.

ok Nüks Etmiş Hemoroid Tedavisi

Nüks Etmiş Hemoroid Tedavisi

Hemoroid cerrahisinden sonra nüks nadiren görülür. özellikle hastalıklı olan hemoroid pakesi çıkarılacağı için orada tekrar nüks etmez. Ama predisi bozan faktörler dediğimiz hemoroid hastalığını tetikleyen olaylar vardır.

ok Hemoroid İlaç Tedavisi

Hemoroid İlaç Tedavisi

Hemoroid makattaki toplar damarların yapısını bozarak ileri derecede genişlemesidir. İlaçlar bu damarları eski haline hiçbir zaman getiremez. Ancak akut ataklar halinde hemoroidde şişmeler, ağrılar, dışkılama zorluğu ve kanama gibi dönemler olmaktadır. Bu hastaları çok ciddi rahatsız eder. Bu şekildeki şikayetlerin giderilmesinde etkilidir.

ok Hemoroid Beslenme ve Spor

Hemoroid Beslenme ve Spor

Hemoroid halk arasında basur olarak bildiğimiz bir hastalık çeşidi olup anal kanalın üst kısmında meydana gelen genişlemiş damar yumaklarıdır aslında. Dolayısıyla bu hastalarda yaşam kalitesini yüksek tutma adına dışkının yumuşak kalması en önemli unsurdur

ok Her Belirti Hemoroid Değildir

Her Belirti Hemoroid Değildir

Makat bölgesinde yaşanılan ağrının bir çok nedeni vardır. Bunlardan bir tanesi dışkılama sırasında ve sonrasında ağrı varsa bu makat çatlağı yani anal fissürü akla getirir. Ayrıca basur hastalığının ileri evrelerinde de ağrı yaşanabilir. ağrı dışında kanama da olabilir. Kanama ise, fazla ıkınmanın yarattığı basınçla makat çatlağında da, hemoroid hastalığında da beklenebilecek bir belirtidir.

ok Tromboze Hemoroid Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tromboze Hemoroid Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tromboze hemoroid rahatsızlığı geçirmiş hastanın dikkat etmesi gerekenlerin başında uzun süre ishal veya kabız kalmama konusu gelmektedir.

ok Tromboze Hemoroid Tedavisi

Tromboze Hemoroid Tedavisi

Özellikle tromboze hemoroid rahatsızlığının tedavisi hususunda en faydalı yaklaşım olarak boşaltma yöntemi bilinmektedir. Bu yöntemde hemoroidlere müdahil olmuş yani tromboze olmuş kan birikintileri boşaltılmaktadır.

ok Tromboze Hemoroid Neden Oluşur

Tromboze Hemoroid Neden Oluşur

Tromboze hemoroid diğer ismiyle boğulmuş basur, özellikle dış hemoroidlerde makattaki yastıkçık denilen oluşumlarda kanama olur. Bu yastıkçık içinde bir pıhtı oluşur. Genelde nohut büyüklüğündedir. Sadece birkaç saat içinde şiddetli ağrı, sertlik, şişkinlik şikayetlerini getirir. Bu durumada tromboze hemoroid ya da boğulmuş basur denir.

ok Tromboze Hemoroid Nedir

Tromboze Hemoroid Nedir

Anal bölgede (makat bölgesi) bulunan hemoroidal venlerin ve arterlerin (damarların) belirli bir uygun basınç karşısında bağlı olduğu damar çeperlerinin parçalanması sonucu oluşan kanamalara tromboze hemoroid denmektedir. Burada önmeli olan ise anal bölgede dış mukoza bölgesinin sağlam kalması koşulu ile iç kanamalara bağlı olarak makat bölgesinde şişliklere sebep olabilmesidir.

ok Hemoroid Kanserleşme

Hemoroid Kanserleşme

Hemoroid (basur) hastalığı kanserleşmez. Yani kansere dönüşmez. Fakat makat bölgesinden kan akması bağırsak kanserlerinin habercisi olabilektedir. Bu sebepten dolayı bireyin kendi kendine hemoroid demesi ve böyle bir tespit yapması mevcut olarak bulunan şikayetlerin uzman bir hekim tarafından değerlendirilmemesi bu konuda sorunlara yol açar.

ok Hemoroid Tedavisi Sonrası Olumsuzluklar

Hemoroid Tedavisi Sonrası Olumsuzluklar

Hemoroid tedavisinden sonra yani ameliyatlı yada ameliyatsız tedaviden sonra hemoroid rahatsızlığı dikkat edilmediğinde her zaman tekrar etme olasılığı vardır. Bu yüzden hastanın gerek ilaç tedavisinden sonra gerek ameliyattan sonra yada ameliyatsız yöntemden sonra diyetinden uzak durması lazım eğer gerekli önlemleri almazsa ve eski alışkanlıklar devam ederse tabiki yapılan her türlü cerrahi işleme rahmen bu hastalığın olma ihtimali oldukça fazladır.

ok Hemoroid Neden Oluşur

Hemoroid Neden Oluşur

Hemoroid (basur) oluşumu konusunda etkili olduğu bilinen hususlar ana başlıklar olarak beslenme alışkanlığı, cinsiyet, tuvalet alışkanlıkları, medikal durumlar ve diğer faktörler olarak sıralanabilir. Bunlardan beslenme alışkanlığı hemoroid (basur) konusunda en etkili olanlardan biridir. Özellikle düşük lifli besinler tüketmek sindirimden sonra dışkıyı sertleştirmektedir.

ok Hemoroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hemoroid Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hemoroid hastalarının dikkat etmesi gerekenler arasında ilk önce beslenme gelir. Öncelikle bol sıvı tüketilmesi gerekir. Örneğin günde 2-3 litre kadar. Bol bol meyve ve sebze yenmeli az rafine gıda tüketilmelidir. Bunun dışında yaşam şeklide önemlidir. Hareket ve spor artırıldıkça bağırsak hareketide düzene gireceği için kabızlığında önüne geçmiş olunur.

ok Hemoroid Tedavisi Uygulamaları

Hemoroid Tedavisi Uygulamaları

Hemoroid rahatsızlığının bir çok farklı tedavi seçenekleri vardır. Fakat en başarılı olan tedavi ameliyatsız lazer tedavisidir. Ameliyatsız lazer tedavisinde toplar damardan zengin dokunun kanlanmasını yok etmektir. Yani damarın basıncıyla buraya kan dolması bu memelerin çıkması ve dışarı çıkmasını engellemektir.

ok Hemoroid Şikayetler

Hemoroid Şikayetler

Maalesef ki hemoroid şikayetleri olan hastalar bu durumdan utandıkları için hastalığın ileri evrelerinde hekime başvururlar. Ancak hastalık erken dönemde teşhis edilirse ameliyatsız tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir.

ok Hemoroid Nedir?

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, kişinin makat bölgesinde anüs etrafında bulunan damarların büyümesidir. Büyüyen bu damarlara varis de denmektedir. Hemoroid (basur) problemi kalın bağırsaktaki toplardamarlar da uzun süren kabızlık ya da şiddetli ishal sonucunda ortaya çıkan bir tür rahatsızlık durumudur.

ok Hemoroid Türleri

Hemoroid Türleri

Hemoroid toplar damarların genişleyerek varisleşmesi ve anal bölgede memeler oluşturmasına denir. Hemoroidli hastada gün içinde anal bölgede huzursuzluk ve kaşıntı gibi hafif şikayetlerden başlayıp tuvalet esnasında çok ciddi ağrılar ve kanamalara kadar giden şikayetler görülür. hemoroidler tek tip değildir. Dış hemoroidler ve iç hemoroidler olmak üzere iki ana grupta sınıflandırılır.

ok Hemoroid Oluşum Sebepleri

Hemoroid Oluşum Sebepleri

Hemoroidal doku damar yumağı yapısında olan ve anüsün çıkışında yastıkçık görevi yapan bir çeşit dokudur. Makatın çevresinde veya rektumdaki damarlar genişlediğinde hemoroid oluşur.

ok Hemoroid Belirtileri

Hemoroid Belirtileri

Çeşitli sebeplerle baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişler ve anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlar. Bu duruma hemoroid (basur) denir. Hemoroid (basur) halk arasında mayasıl olarak da bilinir. Hemoroid internal (iç) hemoroid ve external (dış) hemoroid olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroidlerin 4 ayrı evresi bulunmaktadır.

ok Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Hemoroid hastalığı makat bölgesinde görülen bir hastalıktır. Kalan bağırsağın son 4 cm lik kısmına makat diğer adıyla anüs denmektedir. 4 cm lik bu kısımda kalın bağırsak duvarının iç katmanı altında kılcal damarlardan oluşan yastıkçık yapılar bulunur. Bunlara hemoroid denmektedir.