Ameliyatsız Hemoroid (Basur) Tedavisi

Hemoroid

Halk arasında basur ya da mayasıl ismiyle de bilinen hemoroid bir makat hastalığıdır. Toplum içinde çok sık görülen hemoroid hastalığı kadın erkek farketmeden her yaş grubunda ortaya çıkabilir.

Hemoroid Sonucu Oluşan Kanamaya Ne İyi Gelir

Hemoroid rahatsızlığına sebep olan birden fazla neden vardır. Bu sebepler arasında ilk sırada uzun süreli kabızlık, gün boyu masa başında oturmak, tuvalette uzun süre vakit geçirmek, dışkılama sırasında boşaltım olayının kendiliğinden olmasını beklemeden aşırı şekilde ıkınmak, dışkılama ihtiyacını ertelemek, yaşa durumuna bağlı nedenler, genellikle gençlerde yaygın olan ters ilişki, kadınlarda gebelik gibi nedenler hemoroid rahatsızlığının oluşmasına sebep olabilmektedir.

Rektal Kanama ve Hemoroid

Hemoroidler rektal kanamanın en sık nedenlerinden biridir. Hemoroid hastalığında belirtileri birçok açıdan ele almak önemlidir. Hastalıktan bahsetmek gerekirse; makatta yer alan damarlar varis gibi şiştiğinde hemoroid meydana gelmiş olur.

İltihabi Bağırsak Hastalığında Hemoroid

Basurdan kısaca bahsetmek gerekirse, makat bölgesinde var olan damarların varis gibi şişmesiyle oluşan bir hastalıktır. Bu hastalığı biraz daha detaylıca anlatmak gerekirse, baskıya maruz kalan rektum ve anüs arasındaki damarlar genişleyip ve anüsten dışarıya doğru çıkmaya başlamasıdır.

Hemoroid Hastalığının Oluşum Nedenleri

Hemoroid toplum içerisinde çok sık rastlanan ve halk arasında basur, mayasıl gibi isimlerle bilinen bir hastalıktır. Bu hastalığın görülme durumu sayısal olarak ifade etmek gerekirse 50 yaş ve üzeri her iki insandan bir tanesi hemoroid hastalığına sahiptir.

Hemoroid (Basur) Pıhtılaşması

Hemoroid türleri, anüs bölgesindeki çıkış yerine göre sınıflandırılır. Bunlar iç, dış ve tromboze hemoroiddir. Tromboze hemoroid ise pıhtılaşmanın gerçekleştiği basur türüdür.

Hemoroidin Kesin Çözümü Nedir?

Hemoroid hastalığı günümüzde ameliyatsız şekilde tedavi edilebilmektedir. Dışkılama esnasında belirtileri artış gösteren hemoroidin hastanın yaşam kalitesine doğrudan etkisi bulunur.

Dış Hemoroid Belirtileri

Makat ve kalın bağırsağın son bölümü (rektum) içinde bulunan kana damarlarının aşırı derecede genişlemesi, şişmesi ile birlikte makattan dışarıya çıkmasına hemoroidal hastalık- basur hastalığı veya kısaca hemoroid denmektedir. Bütün canlılarda hemoroidal damarlar (basur damarları) yerleşim yerine göre dış (eksternal) ve iç (internal) olarak ikiye ayırılır.

Hemoroid Kendi Kendine Geçer Mi?

Halk arasında mayasıl veya basur adıyla bilinen hemoroid ameliyatla tedavi edilirse hastada komplikasyonlar oluşturabilir.