Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi

ok Anal Fissür Oluşması veya Tekrarlaması Nasıl Önlenir

Anal Fissür Oluşması veya Tekrarlaması Nasıl Önlenir

Anal fissür hastalığı toplum içerisinde en sık rastlanan makat hastalığıdır. Bunun sebebi ise hastalığın en büyük oluşum nedeninin herkeste görülebilen kabızlık rahatsızlığı olmasıdır.

ok Anal Fissür Evde Tedavi

Anal Fissür Evde Tedavi

Kabızlık anal fissürü oluşturan ilk etkenlerden biridir. Anal fissüre hamilelik esnasında ya da doğumdan sonraki ilk günlerdeki tuvalet alışkanlığını aksatmak neden olabilir.

ok Fissür Kanama

Fissür Kanama

Anüste kanama probleminin birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenlerin ilk sırasında ise anal fissür sorunu gelmektedir. Anal fissür rahatsızlığı; toplum içinde en sık görülen makat hastalıklarından birisidir. Anal fissür hastalığı, dışkılama anında veya sonrasında kişiye acı veren bir hastalıktır.

ok Makat Fissür Belirtileri

Makat Fissür Belirtileri

Anal fissür rahatsızlığı makatın çıkışında, çatlak biçiminde olan yırtıklardır. Dışkılama anında ve sonrasında şiddetli ağrı ve bazende kanamaya neden olan hastalıktır. Görünüş olarak ufak bir biçimde olmasına rağmen rahatsızlık kişiye oldukça belirgin ağrı yaşatmaktadır.

ok Fissür ve Beslenme

Fissür ve Beslenme

Anal fissiür hastalığında beslenme alışkanlığı etkin rol oynamaktadır. Bu iki faktörün ilişkisinden bahsetmeden önce fissür hastalığını detaylıca ele almakta fayda var.

ok Anal Fissür İçin Krem

Anal Fissür İçin Krem

Anal fissürden korunmanın en etkili yolu sağlıklı beslenmekten geçer. Anüs bölgesinde anüs çıkışında yer alan mukozanın çatlaması makat yırtığı yani anal fissür olarak bilinir.

ok Anal Fissür Bitkisel Tedavi

Anal Fissür Bitkisel Tedavi

Anal fissür hastalığı toplum içerisinde hemeroid ile beraber en sık görülen makat hastalıklardan bir tanesidir. Anal fissür, dışkılama esnasında ve sonrasında kişiyi derin acılara mahkum eden bir rahatsızlıktır.

ok Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi

Makat çatlağı tıptaki adı ile anal fissür rahatsızlığı genelde dışkılama sırasında aşırı ıkınma ya da kabızlığa bağlı olarak dışkının çok sert olması sonucu makatta oluşan yırtıklardır.

ok Anal Fissür ve İlaç

Anal Fissür ve İlaç

Anal fissür rahatsızlığı toplumda sık sık rastlanılan ve makat çatlağı olarak adlandırılan bir hastalıktır. Hastalığı kısaca özetlemek gerekirse, vücudun en hassas bölgelerinden biri olan anüs çevresinde yaşanan yırtılmalar ve çatlamalardır.

ok Anal Fissür Kronik

Anal Fissür Kronik

Makat bölgesinde oluşan yırtıklar veya çatlaklar anal fissür (Makat Çatlağı) hastalığı olarak isimlendirilir. Özellikle dışkılama esnasında şiddetli ağrıya ve açık kırmızı renkli damla damla kanamaya sebebiyet verir.

ok Anal Fissür Nasıl  İyileşir?

Anal Fissür Nasıl İyileşir?

Anüs bölgesinde ağrı ve kanama ile kendini belli eden çatlak şeklindeki yaraya anal fissür denmektedir. Oluşma şekli genellikle daha sert ve hacimli dışkı sırasında, kabızlık ve aşırı ıkınmadır.

ok Fissür İyileşme Belirtileri

Fissür İyileşme Belirtileri

Makatta kaşıntının ve kızarıklığın yok olmasıyla birlikte kişi gündelik hayatına daha rahat devam eder. Makat çatlağı yarası yok olmuştur. Bu sayede boşaltım da daha kolaylaşmıştır.

ok Anal Fissür Kaşıntısı

Anal Fissür Kaşıntısı

Fissürün ardışık olarak iyileşip tekrar açılması sırasındaki akıntı kaşıntıya yol açabilir. Dışkılama esnasında ağrı (bu ağrı tuvaletten sonra da devam eder), az miktarda kanama ve kabızlık, bazen ele gelen küçük şişlik esas belirtilerdir.

ok Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

Fissür Çatlağına Ne İyi Gelir?

Aloe Vera ağrı giderici özelliklere sahiptir ve anal çatlakların semptomlarını hafifletebilir. Ayrıca hasarlı cilt dokularını onarmaya yardımcı olurlar. Bunları kullanmak için bir Aloe Vera bitkisinin bir yaprağını kesip dilimleyin ve jeli çıkarmak için bir kaşık kullanın.

ok Doğum Sonrası Fissür Rahatsızlığı

Doğum Sonrası Fissür Rahatsızlığı

Anal fissürler gebelikte çok yaygın bir durumdur. Gebeliğin üçüncü döneminde yani 29. haftadan sonra doğuma kadar anal fissür olma riskiniz artar. Ayrıca doğumdan sonra anal çatlaklar geliştirebilirsiniz, çünkü tüm itme ve gerilme meydana geldiğinde, kaslarınıza baskı uygular ve bazen anüsünüzün astarının yırtılmasına sebep olursunuz.

ok Anal Fissür İyileşme Belirtileri

Anal Fissür İyileşme Belirtileri

Öncelikle gerekli bütün süreçleri geçirmişseniz yani uzman doktorunuza görünüp gerekli tedavinizi olduysanız fissür hastalığınızın geçip geçmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Fissür tedavisini evinizde diğer alternatif yöntemlerle denediyseniz ve geçip geçmediğini merak ediyorsanız sonuçlar üzücü olabiir.

ok Anal Fissür Nasıl Geçer?

Anal Fissür Nasıl Geçer?

Duruma, koşullara göre tedavisi değişen anal fissür hastalığı için doğru gidişatı öncelikle doktorunuz belirleyecektir. Fakat iyileşme sürecinizi hızlandırmak ve aynı zamanda normal sağlık rutininizi dengede tutabilmek adına birkaç alışkanlığınızı değiştirmekte fayda var. Değiştireceğiniz birkaç alışkanlıkla birlikte hem anal fissür rahatsızlığınız daha kolay atlatılacak hem de daha diğer hastalıklara karşı da direnç kazanabilirsiniz.

ok Anal Fissür İlaç

Anal Fissür İlaç

Eğer anüs bölgenizde bir makat çatlağı oluşmuşsa ve bu artık sizi rahatsız etmeye başlamışsa elbette ki ilk yapacağınız iş tedavi yöntemlerini araştırmaktır. Makat çatlağı yani anal fissür rahatsızlığı makat bölgesinde oluşan bir yırtıktır. Krem, ilaç gibi önemler akut dönemde alınması gereken önemler arasındadır.

ok Makat Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir

Makat Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir

Makat yırtılması denildiğinde akla ilk olarak makat çatlağı gelir. Genellikle sert kabızlık sonrası meydana gelir ve giderek derinleşir. Ancak bir tek neden kabızlıkla kalmayıp dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ortaya çıkar. Makat yırtığı tedavisi ilk fark edildiğinde doktorun verdiği ilaçlarla tedaviye başlanırsa derinleşmeden önlenebilir.

ok Makat Çatlağı Acısı Nasıl Geçer?

Makat Çatlağı Acısı Nasıl Geçer?

Makat acısı, makattaki bazı hastaların erken teşhisi çok önemlidir. Öncelikle acının dindirilmesi değil de niçin acıdığını bilmek gerekir. Yani önemli olan doğru teşhis konmasıdır.

ok Makat Fissür

Makat Fissür

Fissür (makat çatlağı);anüs kenarındaki deride olan çatlağa verilen isimdir. Anal fissür halk dilinde makat çatlağı diye geçmektedir. Makatın çıkışında oluşan çatlak sebebiyle dışkılama esnasında şiddetli ağrıya ve bazen de kanamalara neden olmaktadır.

ok Makatta Çatlak

Makatta Çatlak

Halk arasında makat çatlağı diye bilinen anal fissür hemoroidden sonra en sık rastlanan hastalık türüdür. Daha çok ıkınma ve kabızlığın oluşması sonucunda makat bölgesinde meydana gelen yırtılmalardır. Anal fissür makat dış kenarından içeriye doğru 1.5 cm uzunluğunda bir yaradan ibarettir.

ok Makat Çatlağı

Makat Çatlağı

Makat çatlağı tuvalete gitmeyi kabus haline getiren oldukça sancılı ve rahatsız edici hastalıktır. Tıpta anal fissür olarak bilinen bu rahatsızlık, halk arasında makat çatlağı olarak bilinir. Makatta çatlak, daha çok ıkınma ve kabızlığın oluşması sonucunda meydana gelen yırtılmalardır.

ok Anal Fissür Ne?

Anal Fissür Ne?

Anal fissür (çatlak), makatın çıkışında, çatlak şeklinde oluşan bir yara sonucu dışkılama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrıya ve bazen kanamaya neden olan hastalıktır. Görünüş olarak küçük olabilir fakat rahatsızlık çok belirgindir. Çatlak en çok anüs bölgesinde orta hatta oluşur. İlk iki haftalık dönemdeki yırtıklara erken (akut) anal fissür, daha uzun süreli çatlaklara ise kronik anal fissür denir.

ok Makat Bölgesinde Kanama Neden Olur?

Makat Bölgesinde Kanama Neden Olur?

Makat kanaması yaşıyorsanız mutlaka Proktoloji uzmanına başvurmalısınız. Bu ciddi bir problem olup işinde güvenilir bir hekime gitmeniz gerekir. Muayene sonrasında kanama nedenin kesin tanısı konur. Doktorun şüphelendiği bir durum varsa bu kolonoskopi veya bazı kan testleri yapıldıktan sonra kesinleşir.

ok Anal Fissür Ameliyatı

Anal Fissür Ameliyatı

Makatta çatlak hastalığı aşırı kabızlık sonrasında ıkınma uzun süre tuvalette oturma yada aşırı ishal sonrasında anal kanalda yırtık oluşmasıdır. Anal fissürler 2’ye ayrılır. Bunlar..

ok Makat Bölgesinde Yara

Makat Bölgesinde Yara

Makatta yara oluşumunun en büyük nedeni hijyen eksikliğidir. Uygun yapılan genital bölge temizliği makatta çatlak şeklinde görülen yaranın oluşmasını engeller. Makatta çatlak yada yırtık tıp dilinde anal fissür olarak bilinir.

ok Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.

ok Makat İçinde Şişlik

Makat İçinde Şişlik

Daha önceden herhangi bir şikayeti olmayan bir kişinin makat bölgesinde eline bir düzensizlik, kitle gelmesi; makatta şişlik olarak adlandırılır.

ok Makat İçi Kaşıntı

Makat İçi Kaşıntı

Öncelikle kaşıntıya neden olan durum basit bir şey olabileceği gibi ciddi bir hastalık belirtisi de olabilmektedir. Mutlaka konuyu ciddiye almalı ve genel cerrahi uzmanına muayene olmalısınız. Anüs bölgesinde kaşıntıya neden olan en sık faktörler Makat Siğili, Dış Basur ve anüs bölgesinin nemli kalması ile görülür.

ok Makat Rahatsızlıkları

Makat Rahatsızlıkları

Makat rahatsızlıkları, günümüzde oldukça yaygın olan bir hastalık bölgesidir, hastanın yaşam kalitesi, beslenme düzeni bunların hepsi makat rahatsızlıklarını tetikleyen durumlardır. Hastaya fevkalade ağrılar yaşatır, bu bölgenin rahatsızlıklarını sıralamak istersek şu şekildedir.

ok Makat Çatlağı İçin İlaç

Makat Çatlağı İçin İlaç

Makat çatlakları akut ve kronik olarak iki çeşittir. Akut vakalar daha çok kabızlık çekenler de bazen şiddetli ishal atakları olanlarda görülür. Bunlarda yüzeysel yaralar vardır ve ilaç tedavisi ile düzelebilirler. Fakat makatta bir kere çatlak meydana gelmişse bir süre sonra ilaç tedavileri faydalı olmamaktadır ve rahatsızlık kronik hale gelir

ok Makat Çatlağı İyileşir mi?

Makat Çatlağı İyileşir mi?

Makatta çatlak oluşması yani tıbbi ifade ile anal fissür. Kalın bağırsağın son kısmı ile deri arasında ki geçiş bölgesinde oluşan çatlaktır. Proktolojik muayene de bu alanda kesik tarzında görülür.

ok Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Makat Çatlağına Ne İyi Gelir?

Makat çatlağı ‘’anal fissür’’; rahatsızlığının tedavisin de öncelikli olarak yaşam şartlarını değiştirmeyi hastalarımıza öneriyoruz. Biliyoruz ki kabızlık anal fissürün en önemli sebeplerindendir. Dolayısıyla kabızlığın doğal metotlarla diyetle giderilmesi hastalarımız da tedavi başlangıcında özellikle söylediğimiz konulardandır.

ok Makat Çatlağına Krem Çözüm mü?

Makat Çatlağına Krem Çözüm mü?

Makat çatlağı ‘’fissür’’ sıklıkla kabızlık sonrası gelişen bir rahatsızlıktır. Kabızlık neden oluşur? kişinin hareketsiz yaşam tarzı, kötü beslenmesi ve tuvalet alışkanlığının kötü olması en önemli kabızlık sebeplerindendir.

ok Makatta Yırtık

Makatta Yırtık

Makatta yırtık hastalığı ciddi bir rahatsızlıktır. Dayanılmayacak derecede şiddetli ağrılar yapar. Genç, bayan ya da erkek tüm yetişkinlerin ciddi bir sorunu olmaya devam etmektedir.

ok Makat Yırtığı Nasıl Geçer?

Makat Yırtığı Nasıl Geçer?

Anal fissür yani makatta yırtık, makatın alt kısmında ya da çıkış kısmında oluşan bir yırtığı bir yarayı ifade eden hastalıktır. Genellikle makat arka kısımda oluşur oldukça da ağrılıdır.

ok Anal Fissür Nasıl İyileşir?

Anal Fissür Nasıl İyileşir?

Fissürde tedavi planlanırken akut mu yoksa kronik mi diye değerlendirilir, çünkü akut fissürler de medikal tedavi iyi cevap verir. İlk başlangıç aşamasında akut döneminde hastalardan bol su içmelerini, lifli gıdalarla beslenmelerini, tuvalette uzun süre kalmadan çok ıkınmadan dışkılama yapmalarını tavsiye ederiz.

ok Anal Fissür Bitkisel Tedavi

Anal Fissür Bitkisel Tedavi

Anal fissür yani halk arasında bilinen adıyla makat çatlağı, makat çatlağı anüs derisinde oluşan derin yırtıklardır. Birçok hastalıkta olduğu gibi bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir, fakat makat çatlağın da bitkilerden daha çok diğer uygulamalar önerilmektedir çünkü, ciddi düzeyde etkili bir bitkisel ilaç yoktur.

ok Fissür

Fissür

Makat bölgesinde görülen rahatsızlıklar halk arasında direk hemoroid olarak adlandırılır. Ancak sık görülen hastalıklardan biride anal fissürdür. Anal fissür makat bölgesinde ufak çizikler ve yırtılmayla başlar.

ok Makatta Ağrı ve Yanma

Makatta Ağrı ve Yanma

Makat ağrısı ve yanma, makatta oluşan çok çeşitli hastalıklardan dolayı ortaya çıkan semptomlardır. En sık olarak hemoroid, makat çatlakları, makat iltihapları ve makat siğilleri makatta ağrı ve yanmaya neden olabilir.

ok Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Halk arasında makat çatlağı, makat yırtılması olarak adlandırılan anal fissür kabızlık, aşırı ishal gibi nedenlere bağlı olarak anüs’ün çizilmesiyle başlayıp zorlanmaya beraber tedavi edilmediği faktörde giderek derinleşir.

ok Makat Çatlağı Tedavisi

Makat Çatlağı Tedavisi

Dünya da ve ülkemiz de sıkça rastlanan ‘makat çatlağı’ hayat kalitesini oldukça olumsuz ve kötü etkileyen bir hastalıktır. Halk arasında makat çatlağı, makat yırtığı, makatta yara olarak geçen bu rahatsızlık tıbbi karşılığı ile ‘anal fissür’ dür.

ok Anal Fissürden Korunmak İçin Ne Yapmalı

Anal Fissürden Korunmak İçin Ne Yapmalı

Makat çatlağında beslenme önemlidir çünkü en önemli sebep kabızlıktır. Anal fissür şikayeti olan hastalar dışkıyı yumuşatmak için ishal yapıcı ilaçlar kullanırlar. Bunun yerine dışkılamayı kolaylaştırmak için sağlıklı beslenmeleri daha doğru olur.

ok Fissür Ameliyatı Nedir?

Fissür Ameliyatı Nedir?

Fissür ‘ün bir diğer adı makat çatlağı olarak geçmektedir. Fissür anal bölgenin birçok nedene bağlı olarak deforme olması sonucu yırtık oluşması buna bağlı ağrı yapma durumudur. Makat çatlağı başlangıç evresinde fark edilir.

ok Fissür Doğal Tedavi

Fissür Doğal Tedavi

Anal fissür (makat çatlağı) rahatsızlığından korunmak ve hastalığın alevlenme dönemlerini rahat geçirmek için tükettiğimiz besinlere karşı dikkatli olmalısınız.

ok Anal Fissürden Korunmak İçin Ne Yapmalı

Anal Fissürden Korunmak İçin Ne Yapmalı

Anal fissür başlıca nedenleri kabızlık, iltihabı bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit, crhon hastalığı gibi sıralanabilir. Ağrıya karşı son derede duyarlı olan makat bölge ufacık bir çatlak ile ağrıya makat kasların da spazma, halsizliğin oluşmasında, kan dolaşımın bozulmasına bu da iskemiye yol açar.

ok Fissür Tedavisi

Fissür Tedavisi

Fissürler genel olarak arka ve orta hatta oluşur. Ağrının ve çatlağın başladığı ilk zamanlara akut dönem fissür, daha uzun süren çatlaklara ise kronik fissür denir.

ok Evde Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Evde Fissür Tedavisi Mümkün mü?

Anal fissür anüs bölgesinde ince derinin tahrişi sonrasında yırtılmaya bağlı olarak, makat bölgesin de ağrı, yanma ve kanamaya neden olan bir hastalık türüdür. Anal fissür, makat çatlağı veya rektal fissür olarak geçmektedir. Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin bu rahatsızlıkla karşılaşması olağan bir durumdur.

ok Fissür Tedavisi

Fissür Tedavisi

Anal fissür, makatın çıkışında, herhangi bir nedene bağlı olarak çatlak şeklinde oluşan yara sonucu dışkılama sırasında ve sonrasında şiddetli ağrıya ve bazen kanamaya neden olan hastalık türüdür.

ok Anal Fissür Nedir?

Anal Fissür Nedir?

Anal fissür, makat son çıkışında, çatlak oluşmasıdır. Tuvalet esnasında gaitanın anüsten çıktığı sırada şiddetli ağrı ve ara ara kanamaya neden olan bir rahatsızlıktır.

ok Makat Çatlağı ve Botoks

Makat Çatlağı ve Botoks

Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen anal fissür, toplumda çok sık karşılaştığımız hastalıklar arasındadır. Genellikle hastalar doktora gitmeye çekindikleri için evde kendi yöntemleriyle tedavi olmaya çalışırlar.

ok Anal Fissür Neden Olur?

Anal Fissür Neden Olur?

Anal fissür oluşumunun nedenine bakacak olursak; ilk sırada dışkılama işlevi, ikinci sırada ise ters ilişkiyle bağlayabiliriz. Dışkılamaya bağlı etkenler arasında kabızlık veya ishal gelmektedir.

ok Fissür Neden Olur?

Fissür Neden Olur?

Anal fissür halk arasında makat çatlağı, makat bölgesinde yırtık veya mayasıl olarak değişik isimler verilmektedir. Makat bölgesinde en çok görülen hastalık türüdür.

ok Makatta Yanma ve Batma

Makatta Yanma ve Batma

Makatta yanma ve batma şikâyeti günlük hayatımızda sık sık başımıza gelebilir. Makat bölgesinin havayla temasının az olması, yeterli kurulanmaması, aşırı terlemeye bağlı nemlenmesi ve günlük bakım kurallarının ihmal edilmesi nedeniye kolayca tahriş olabilir.

ok Makatta Yırtılma

Makatta Yırtılma

Makatta yırtılma, makatta yırtık, makatta açık yara şeklinde tabir edilen oluşumların hepsi genelde makat çatlağı denilen anal fissür hastalığıdır.

ok Kronik Anal Fissür Nedir?

Kronik Anal Fissür Nedir?

Makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür, dişli çizgi ve makat arasında meydana gelen yırtılmalardır. Makatta zorlanmaya bağlı kabızlık, ishal, ters ilişki vs. sebeplerle oluşabilir.

ok Anal Fissür Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Anal Fissür Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Anal fissür hastalığı günümüzde en sık rastlanılan makat rahatsızlıklarındadır. Zaman içinde olgunlaşan anal fissürün belirtileri birden ortaya çıkar ve hastanın hayat kalitesini büyük oranda etkiler.

ok Anal Fissür Tedavisinde Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Anal Fissür Tedavisinde Kullanılan Cerrahi Yöntemler

Anal fissür (Makat çatlağı) tedavisi için günümüze kadar birçok yöntem denenmiştir. Ancak bu yöntemlerin birçoğu yerini gelişen modern tıpla birlikte yeni tekniklere bırakmıştır.

ok Anal Fissür Hastalığında Botoks Tedavisi

Anal Fissür Hastalığında Botoks Tedavisi

Akut anal fissür kronik hale gelirse tedavi şekli değişir. Kronik anal fissürü sadece ilaç tedavisi veya yardımcı yöntemler iyileştiremez. Bu aşamadan sonra mutlaka müdahale gerekir.

ok Anal Fissürde Tanı Yöntemleri

Anal Fissürde Tanı Yöntemleri

Halk arasında makat çatlağı olarak da bilinen anal fissürün tanı aşamasında kullanılan yöntemlerde genelde elle muayene yeterlidir.

ok Anal Fissür Makat Ağrısı

Anal Fissür Makat Ağrısı

Makat çatlağının oluşturduğu ağrının özellikleri

ok Anal Fissürden Korunmak İçin Neler Yapılabilir ?

Anal Fissürden Korunmak İçin Neler Yapılabilir ?

Anal fissürden korunmak adına yapılacak ilk iş kabızlıktan korunmaktır.

ok Ameliyatsız Anal Fissür Tedavinin Faydaları

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavinin Faydaları

Anal fissür tedavisinde kullanılan en modern yöntem olan ameliyatsız tedavinin hastalara sağladığı faydalar.

ok Anal Fissür ve Anal Fistül Farkı Ne

Anal Fissür ve Anal Fistül Farkı Ne

Anal Fistül ve Anal Fissür söyleniş ve yazılış bakımında birbirine oldukça benzetilmektedir.

ok Anal Fissür Tedavisinde Oturma Banyosu

Anal Fissür Tedavisinde Oturma Banyosu

Oturma banyosu, makat bölgesi hastalıklarında ve daha önce bu bölgeden operasyon geçirmiş, müdahale yapılmış hastaların takibinde kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır.

ok Anal Fissürün Kronikleşmemesi İçin Neler Yapılmalıdır

Anal Fissürün Kronikleşmemesi İçin Neler Yapılmalıdır

Anal fissür hastalığının kronikleşmemesi için dikkat edilmesi gerekenler

ok Anal Fissür En Etkili Tedavi Yöntemi

Anal Fissür En Etkili Tedavi Yöntemi

Anal fissür tedavi konusunda en etkili yöntem nedir

ok Anal Fissür Kadınlarda Daha Sık Görülür

Anal Fissür Kadınlarda Daha Sık Görülür

Makat çatlağı kadınlarda daha çok oluşmaktadır

ok Anal Fissür ve Kadınlar

Anal Fissür ve Kadınlar

Anal fissür neden kadınlarda daha sık görülür

ok Anal Fissür ve Beslenme

Anal Fissür ve Beslenme

Anal fissür; makat bölgesinin zamanla aşınarak dışkılama esnasında ağrı ve kanamayla kendini gösterebilir. Anal fissürden korunmak ve kaçınmak için yediklerimize çok dikkat etmeliyiz.

ok Anal Fissür Hasta Şikayetleri

Anal Fissür Hasta Şikayetleri

Anal fissür hasta şikayetleri fissürün boyutuna ve çapına göre farklılık gösterebilir. Anal fissür halk arasında makat yırtığı veya çatlağı olarak bilinmektedir.

ok Anal Bölgede Travmalar

Anal Bölgede Travmalar

Makat bölgesi derisi çok hassastır.

ok İyileşmeyen Anal Fissür Rahatsızlığında Ne Yapılır?

İyileşmeyen Anal Fissür Rahatsızlığında Ne Yapılır?

Tedaviye cevap vermeyen makatta çatlak hastalığında (anal fissür) hızla iyileşmeyi zorlayan ve engelleyen bir sebebin oluşumu bakımından hasta yeniden incelenmelidir.

ok Anal Fissür Başlangıcında Neler Önerilir?

Anal Fissür Başlangıcında Neler Önerilir?

Anal fissürün başlangıç aşaması yani İlk aşamasında hastalara sıcak veya ılık suya oturma banyosu önerilebilmektedir. Fakat söz konusu bu uygulama pratik olarak aslında imkansızdır.

ok Anal Fissür Kimlerde Olur?

Anal Fissür Kimlerde Olur?

Kimler anal fissür için risk taşımaktadır

ok Fissür ilaçları

Fissür ilaçları

Makat kanalı basıncını düşürmek adına fissür ilaçları kullanılır.

ok Anal Fissür Konservatif Tedavi

Anal Fissür Konservatif Tedavi

Anal fissür tedavisinin ilk basamağı uygun diyet ve kişisel hijyendir.

ok Anal Fissür Nasıl Önlenir?

Anal Fissür Nasıl Önlenir?

Makat çatlağı rahatsızlığının oluşmasını engellemek

ok Anal Fissür Tedavi Sonrası

Anal Fissür Tedavi Sonrası

Anal fissür tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler

ok Anal Fissür Nüks Eder mi?

Anal Fissür Nüks Eder mi?

Makat çatlağı nüks eder mi

ok Fissürde Özel Durumlar

Fissürde Özel Durumlar

Crohn hastalarında anal fissürlere %30 gibi yüksek oranda raslanmaktadır.

ok Anal Fissürde Hangi Vakaya Nasıl Bir Strateji Uygulanır?

Anal Fissürde Hangi Vakaya Nasıl Bir Strateji Uygulanır?

Kronik anal fissürün altın standart tedavisi halen lateral internal sfinkterotomidir.

ok Kronik Anal Fissürün Cerrahi Tedavisi

Kronik Anal Fissürün Cerrahi Tedavisi

KAF’de cerrahi yaklaşım çağdaş cerrahi pratiğinde tek bir operasyon üzerinde yoğunlaşmıştır.

ok Fissür Tedavisinde İnjeksiyon

Fissür Tedavisinde İnjeksiyon

KAF tedavisinin algoritmlerinde yerini almış diğer bir nonoperatif yöntemdir.

ok Anal Fissür Gliseril Trinitrat Tedavisi

Anal Fissür Gliseril Trinitrat Tedavisi

NO donörleri denildiğinde ilk örnek olarak akla gelen ve en fazla irdelenip kullanılmış ajandır.

ok Avrupa Cerrahi Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi

Avrupa Cerrahi Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi

Merkezimizde ameliyatsız anal fissür tedavisi

ok Anal Fissür Tanımı

Anal Fissür Tanımı

Anal fissür (makat çatlağı) makatta oluşan çeşitli yırtıklardır.

ok İyileşmeyen Anal Fissür

İyileşmeyen Anal Fissür

İyileşmeyen makat çatlaklarında sebep olan etken anlaşılmalıdır.

ok Anal Fissür Ameliyatsız Tedavi Avantajları

Anal Fissür Ameliyatsız Tedavi Avantajları

Makatta çatlak ameliyatsız tedavisinin avantajları

ok Anal Fissür Kanser

Anal Fissür Kanser

Anal fissür hastalığı kanser hastalığının bulguları ile yakınlık gösterebilir.

ok Makat Çatlağı Hangi Hastalıklarla Karıştırılır

Makat Çatlağı Hangi Hastalıklarla Karıştırılır

Anal fissür makatta kanama ve ağrı şikayeti ile oluşacağından diğer makat hastalıkları ile de karıştırılabilir.

ok Anal Fissür Belirtileri

Anal Fissür Belirtileri

Anal fissür hastalığı kendini birçok farklı belirti ile gösterebilmektedir.

ok Makatta Çatlak Rahatsızlığı Nedir

Makatta Çatlak Rahatsızlığı Nedir

Makat çatlağı rahatsızlığı nedir

ok Anal Fissür Oluşum Sebepleri

Anal Fissür Oluşum Sebepleri

Makatta fissür oluşumunun nedenleri

ok Anal Fissür Kendini Nasıl Belli Eder

Anal Fissür Kendini Nasıl Belli Eder

Anal fissür kendini birçok farklı belirti ile gösterir.

ok Anal Fissür Hastalığı Nedir?

Anal Fissür Hastalığı Nedir?

Anal fissür hastalığı halk arasında makat çatlağı olarak da bilinir.